LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

African Men's Classic Bench Press Championships

Potchefstroom / South Africa

9 − 11 March, 2023

Status: FINAL NOMINATION

The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:15.01.2023
The End Day of Final Nomination:16.02.2023
14 Days before Technical Meeting:21.02.2023
The Technical Meeting Day:08.03.2023
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-66kg
R1.Routledge Steven1991South Africa 120.0
-74kg
1.Govington Chadwyn1985South Africa 165.0
2.van der Linde Ruben1998South Africa 135.0
3.Ben Chaib Youssef1994Morocco 132.5
-83kg
1.Techap Fongang1989Cameroon 180.0
-93kg
1.Bangsi Serge1988Cameroon 195.0
2.Belkebir Abderrahim1995Algeria 180.0
R3.Kebbab Saber1976Algeria 170.0
4.Ayekpa Archie1985South Africa 160.0
-105kg
1.Wewege Tom1992South Africa 200.0
2.Zahouri Mohamed1991Morocco 190.0
3.Hazem Mostafa1996Egypt 180.0
4.Langeveldt Louw1995South Africa 170.0
5.Bvumburai Simbayi1994Zimbabwe 140.0
-120kg
1.Smith Johan1991South Africa 222.5
2.Maritz Francois1993South Africa 220.0
R3.Ammor Mohamed Zine Eddine1983Algeria 220.0
4.Francis Edgar Yebga Yebga1986Cameroon 210.0
5.Bennabi Mohand1992Algeria 195.0
R6.Djenadi Abdelwafi1986Algeria 192.5
7.Ajeddi Mostapha1988Morocco 170.0
120+kg
1.Maafa Fethi1980Algeria 225.0
2.Schroder Stefan1992South Africa 223.0
In Division there are 19 Lifters (  In Teams: 19  In Reserve:4)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
1.Meshilinie Samuel2006South Africa 75.0
-66kg
1.Hamayun Faraz2005South Africa 108.0
-105kg
1.Steenekamp Richard2006South Africa 125.0
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-83kg
1.Avishai Eilim2004South Africa 130.0
-93kg
1.Havemann Gian2000South Africa 170.0
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Coleman Steven1979South Africa 117.5
-74kg
1.Kariv Jonathan1983South Africa 135.0
-83kg
1.Fitzpatrick Ricardo1980South Africa 150.0
R2.Meyer Johann1981South Africa 130.0
-93kg
1.Belbedj Adlane1979Algeria 170.0
2.Jacobsz David1981South Africa 160.0
3.Botha Jerry1974South Africa 145.0
-105kg
1.Masson Craig1981South Africa 172.5
R2.Janse van Rensburg Hendrik1981South Africa 140.0
3.Alkuwafi Rafeeq1977Libya 80.0
-120kg
1.Mudau Newton1981South Africa 170.0
2.Alshuwayhidi Munayr1974Libya 90.0
120+kg
1.Temghari Omar1979Algeria 185.0
2.Breetzke Simon1978South Africa 185.0
R3.Werner Koekemoer1976South Africa 162.5
R4.Kerr David1975South Africa 157.5
In Division there are 12 Lifters (  In Teams: 12  In Reserve:4)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-74kg
1.van der Linde Glen1971South Africa 107.5
-105kg
1.Erridir Zoubir1967Algeria 170.0
2.Johnson Charles1970South Africa 155.0
3.Williams Yegi1965South Africa 145.0
-120kg
1.Furman Ian1967South Africa 167.5
2.de Beer Hermanus1970South Africa 145.0
3.Makhlof Khalid1973Libya 60.0
120+kg
1.Crain John1969South Africa 172.5
2.Bensch Denis1965South Africa 145.0
In Division there are 9 Lifters (  In Teams: 9)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Bruce Jc1963South Africa 80.0
-74kg
1.de Nysschen Tommie1963South Africa 132.5
-105kg
1.Thomas Glen1960South Africa 135.0
2.Schoonraad Christo1963South Africa 125.0
In Division there are 4 Lifters (  In Teams: 4)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-83kg
1.Oppenheim Dan1945South Africa 90.0
In Division there is 1 Lifter (  In Teams: 1)
Division «SOI»
#NameBornTeamBP
120+kg
1.Sillitoe Bryce2001South Africa 75.0
In Division there is 1 Lifter (  In Teams: 1)
In Total there are 51 Lifters (  In Teams: 51  In Reserve:8)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Nedjah A. Kamel .EAlgeriaCat.IAll
2.Nezlioui SaidAlgeriaCat.IIAll
3.Taib MouradAlgeriaCat.IIAvailable only 08th and 09th March.
4.Bile RogerCameroonCat.II
5.Bile RogerCameroonCat.II
6.Alkuwafi RafeeqLibyaCat.II9-10 Mar (except for Master 1 classic men 105 kg)
7.Makhlof KhalidLibyaCat.II9-10 Mar (except for Master 2 men 120 kg classic)
8.Jamal HamidMoroccoCat.I Reg.
9.Anthony RodneySouth AfricaCat.I
10.Leighton MeganSouth AfricaCat.I
11.Leighton HeatherSouth AfricaCat.I
12.Ludik AndreSouth AfricaCat.I
13.Maritz Ilze-MariSouth AfricaCat.II
14.Oppenheim DanSouth AfricaCat.I
15.Rees JacquiSouth AfricaCat.II
16.Smith HannieSouth AfricaCat.IJury
17.du Toit ChantelleSouth AfricaCat.II