LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

Asian Women's Equipped Bench Press Championships

Ulaanbaatar / Mongolia

7 − 11 September, 2022

Status: PRELIMINARY NOMINATION
The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:08.07.2022
The End Day of Final Nomination:16.08.2022
14 Days before Technical Meeting:25.08.2022
The Technical Meeting Day:31.08.2022
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-43kg
1.Jamiyan Baigalmaa1995Mongolia 40.0
-52kg
1.Kikuchi Miyabi1998Japan 130.0
2.Doskul Adelya2003Kazakhstan 85.0
3.Enkhjargal Nyamsuren1995Mongolia 77.5
4.Munkhbat Enkhmaa2003Mongolia 40.0
-57kg
1.Badam Altansuvd1975Mongolia 110.0
2.Narantuya Anujin2000Mongolia 100.0
3.Cheremissina Olga1988Kazakhstan 90.0
4.Railyan Nadezhda1997Kazakhstan 90.0
-63kg
1.Dyachenko Taissiya2000Kazakhstan 135.0
2.Batkhishig Amartsengel1989Mongolia 100.0
3.Kaneko Shiori1991Japan 90.0
4.Munkhbat Solongo1988Mongolia 90.0
-69kg
1.Ochirbat Orkhontuul1997Mongolia 110.0
2.Molodets Alexandra2001Kazakhstan 105.0
3.Batgerel Maral1997Mongolia 90.0
-76kg
1.Nyamsuren Myagmarsuren1986Mongolia 85.0
-84kg
1.Bazarsad Dulmaa1987Mongolia 100.0
2.Nyamsuren Bayarjargal1981Mongolia 85.0
84+kg
1.Altaibaeva Marina1973Kazakhstan 70.0
In Division there are 20 Lifters (  In Teams: 20)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Romaschenko Varvara2005Kazakhstan 60.0
-57kg
1.Ablayeva Ninel2005Kazakhstan 95.0
2.Buyandelger Lkhamjin2008Mongolia 45.0
-63kg
1.Karimova Amina2005Kazakhstan 100.0
2.Ganbaatar Sumiyasuren2005Mongolia 70.0
3.Yakusheva Veronika2005Kazakhstan 65.0
-69kg
1.Sukar Shaimaa2007Syria 75.0
-76kg
1.Yurtanova Yana2004Kazakhstan 95.0
2.Chuluunbat Khaliunaa2005Mongolia 85.0
In Division there are 9 Lifters (  In Teams: 9)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-47kg
1.Satova Elvira2003Kazakhstan 50.0
-52kg
1.Batdalai Anardelger2002Mongolia 60.0
2.Munkhbat Enkhmaa2003Mongolia 40.0
-57kg
1.Nuriddinova Diana2001Kazakhstan 85.0
2.Alyoshkina Violetta2003Kazakhstan 75.0
3.Nyamdash Naranzaya2003Mongolia 60.0
-63kg
1.Basanjav Batkhishig2000Mongolia 110.0
-84kg
1.Nikolayeva Alevtina1998Kazakhstan 135.0
In Division there are 8 Lifters (  In Teams: 8)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Chuluun Ganchimeg1974Mongolia 55.0
-76kg
1.Tumurbaatar Sarnai1981Mongolia 90.0
-84kg
1.Nyamsuren Bayarjargal1981Mongolia 85.0
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
In Total there are 40 Lifters (  In Teams: 40)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Asgari RahimIranCat.IAll except 66,83,93,105
2.Soltani FarshidIranCat.IAll Categories
3.Dash BattulgaMongoliaCat.II
4.Debuque RamonPhilippinesCat.I
5.Mohamad ZiadSyriaCat.II