LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

World Men's Equipped Bench Press Championships

Almaty / Kazakhstan

21 − 29 May, 2022

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:24.03.2022
The End Day of Final Nomination:30.04.2022
14 Days before Technical Meeting:05.05.2022
The Technical Meeting Day:20.05.2022
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Shamuratov Furkat1996Kazakhstan 182.5
2.Yelzhanov Shingis2001Kazakhstan 180.0
3.Shajirati Mehdi1995Iran 140.0
-66kg
1.Fukuda Masashi1984Japan 251.5
2.Karaman Abdulkarim1994Kazakhstan 230.0
3.Frasl Andreas1983Austria 222.5
4.Parvardeh Mohammad1991Iran 200.0
-74kg
1.Kodama Daiki1979Japan 280.0
2.Chuprynko Ivan1986Ukraine 280.0
3.Yermakhanov Yeldos1990Kazakhstan 278.0
4.Ishikawa Hiroshi1997Japan 247.5
5.Foris Martin1997Slovakia 242.5
-83kg
1.Kikuchi Yosuke1995Japan 302.5
2.Shaukatov Daniyar2000Kazakhstan 290.0
3.Butenko Oleg1983Kazakhstan 285.0
4.Batgerel Bayarbaatar1991Mongolia 265.0
5.Friche Mads1983Denmark 260.0
6.Cohen Lauren1979U.S.America 142.5
-93kg
1.Batsukh Gansukh1988Mongolia 300.0
2.Yamashita Yasuki1991Japan 292.5
3.Zalewski Rafal1983Poland 280.0
4.Sato Yuki1983Japan 260.0
5.Lehtsaar Henry1987Estonia 210.0
6.El Maalouf Michel1987Lebanon 200.0
7.More Sagar Anant1987India 180.0
-105kg
1.Hasegawa Naoki1992Japan 326.5
2.Dashzegve Tumenjargal1987Mongolia 325.0
3.Trifonov Igor1989Kazakhstan 320.0
4.Kase Satoshi1991Japan 315.0
5.Male Ralf1994Norway 302.5
6.Bettiar Volodymyr1984Ukraine 290.0
7.Flueras Christian1996Germany 260.0
8.Tuhacek Zdenek1986Czechia 225.0
-120kg
1.Hole Per Marius1989Norway 360.0
2.Suyunshaliyev Arslan1989Kazakhstan 335.0
3.Mainz Jacob1993Denmark 302.5
4.Tumurbaatar Erdenekhuu1985Mongolia 300.0
5.Selinger Milan1984Czechia 290.0
6.Lahe Jaan1986Estonia 287.5
120+kg
1.Bataa Chimedtseren1981Mongolia 365.0
2.Soukal Jaroslav1972Czechia 350.0
3.Sandvik Kenneth1975Finland 315.0
4.Marshall Martin1987Great Britain 230.0
In Division there are 43 Lifters (  In Teams: 43)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
1.Tursynbayev Khakimkhozha2007Kazakhstan 100.0
2.Erlan Muratbek Uulu2008Kyrgyzstan 90.0
-59kg
1.Ospanov Aitas2004Kazakhstan 125.0
2.Islam Muratbek Uulu2005Kyrgyzstan 110.0
-66kg
1.Tursynbayev Rozmatkhozha2005Kazakhstan 165.0
2.Zharmenov Timur2005Kazakhstan 105.0
-74kg
1.Lancev Anton2004Kazakhstan 170.0
2.Alshehhi Omar2004United Arab Emirates 140.0
3.Perlik Krzysztof2004Poland 125.0
-83kg
1.Zhansai Nuraly2005Kazakhstan 175.0
2.Byambajargal Sodbaatar2004Mongolia 170.0
3.Wloch Pawel2006Poland 115.0
-93kg
1.Hornik David2004Czechia 152.5
2.Oleinikov Yegor2005Kazakhstan 145.0
3.Byambatugs Erkhemjargal2004Mongolia 140.0
-105kg
1.Nurov Zhasulan2006Kazakhstan 175.0
120+kg
1.Orynbassarov Bakdaulet2004Kazakhstan 162.5
In Division there are 17 Lifters (  In Teams: 17)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
1.Kadyrov Raimbek2001Kazakhstan 120.0
-59kg
1.Kuvaldin Ivan2001Kazakhstan 190.0
2.Lonjidjargal Otgon-Erdene2001Mongolia 130.0
-66kg
1.Abdurashidov Abdurakhman2003Kazakhstan 180.0
2.Hariu Kohei1999Japan 175.0
-74kg
1.Akmurzayev Eldor2003Kazakhstan 190.0
2.Choudhary Haroon2001India 120.0
-83kg
1.Rassulov Mansurjon2003Kazakhstan 210.0
-93kg
1.Matsuo Shizuki2000Japan 290.0
2.Dargul Bakhtiyar2003Kazakhstan 210.0
3.Ali Al Maazmi Mohamed2000United Arab Emirates 180.0
-105kg
1.Valiullin Rustam2000Kazakhstan 240.0
2.Aridome Masami1999Japan 217.5
3.Honda Futa2000Japan 195.0
-120kg
1.Scherbina Vasiliy2000Kazakhstan 220.0
2.Plaskonis Dominik2000Slovakia 220.0
3.Kurashita Hayato1999Japan 210.0
120+kg
1.Amanov Buned2003Kazakhstan 220.0
2.Karoglanyan Yuri1999Armenia 220.0
In Division there are 19 Lifters (  In Teams: 19)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Ichshanov Kairat1978Kazakhstan 130.0
-66kg
1.Amakawa Akinori1977Japan 200.0
2.Ospanov Almaz1978Kazakhstan 195.0
3.Bayaraa Odon1980Mongolia 170.0
4.Gideon Aaron1980Great Britain 162.5
5.Mesforoosh Amir Reza1980Iran 150.0
-74kg
1.Balawejder Adam1981Poland 235.0
2.Okutani Motoya1980Japan 220.0
3.Zelazko Bartosz1973Poland 202.5
4.Araki Kosuke1982Japan 160.0
-83kg
1.Alzaabi Faisal1978United Arab Emirates 230.0
2.Damba Munkhtuul1974Mongolia 210.0
3.Wloch Arkadiusz1975Poland 202.5
4.Pekuchshev Oleg1977Kazakhstan 200.0
-93kg
1.Wetzstein Thomas1974Austria 275.0
2.Suzuki Shigenari1973Japan 267.5
3.Badgaa Naranbaatar1975Mongolia 220.0
4.Berke Lorand1979Hungary 220.0
5.Kangasjarvi Aki1977Finland 202.5
-105kg
1.Lkhagvajav Barkhasbaatar1981Mongolia 270.0
2.Enkhbayar Sukhbat1979Mongolia 262.5
3.Walczak Eryk1977Poland 255.0
4.Salavatov Saduakas1980Kazakhstan 250.0
5.Barthel Frank1980Germany 245.0
6.Takemura Akihisa1973Japan 232.5
7.Muratov Alexandr1976Kazakhstan 220.0
-120kg
1.Mae Hjalmar1980Estonia 280.0
2.Ayush Otgonbayar1977Mongolia 270.0
3.Tiensuu Mikko1978Finland 240.0
4.Herder Sandrino1975Germany 225.5
5.El Sen Khoder1981Lebanon 210.0
6.Sadykov Rustambek1976Kazakhstan 190.0
120+kg
1.Gross Rene1981Germany 317.5
2.Koshkarov Aidar1976Kazakhstan 280.0
3.Yermyshev Yevgeniy1978Kazakhstan 245.0
4.Reid Graeme1978Great Britain 200.0
In Division there are 36 Lifters (  In Teams: 36)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Petrencak Steve1968U.S.America 150.0
2.Yoshino Koji1969Japan 145.0
3.Beldinov Malik1963Kazakhstan 95.0
-66kg
1.Chernyshov Oleksandr1966Ukraine 170.0
-74kg
1.Kametani Mitsuo1971Japan 217.5
2.Eldin Vincent1972France 175.0
3.Poorathankandy Jagannath1968India 150.0
4.Dolgorsuren Bayarjargal1969Mongolia 145.0
5.Darnopykh Boris1970Kazakhstan 140.0
-83kg
1.Hartikainen Vesa1969Finland 220.0
2.Pinguet Cyril1972France 217.5
3.Yamashita Takuya1968Japan 212.5
4.Carlo Vincent Prakash1972India 200.0
5.Lorentzen Ove Henning1971Norway 200.0
6.Azilkhanov Serikkazy1963Kazakhstan 150.0
-93kg
1.Vikla Tomi1970Finland 260.5
2.Hellerud Alf Ivar1969Norway 257.5
3.Laurikainen Petteri1969Finland 242.5
4.Kaukakov Bakyt1967Kazakhstan 210.0
5.Watanabe Kaoru1967Japan 207.5
-105kg
1.Ichinnorov Teskhuu1971Mongolia 260.0
2.Ferrantelli Mike1966U.S.America 240.0
3.Leesmann Kaido1969Estonia 230.0
4.Kanchan Vijaya1968India 220.0
5.Schnurr Mario1966Germany 200.0
6.Nefedov Evgeny1972Kazakhstan 180.0
7.Wasenius Kaj1972Finland 170.0
-120kg
1.Cserna Janos1968Hungary 260.0
2.Tserendamba Bayarkhuu1971Mongolia 250.0
3.Altaybaev Andrey1972Kazakhstan 220.0
4.Rukkila Timo1972Finland 212.5
120+kg
1.Dibert Joe1969U.S.America 312.5
2.Sanakulov Olim1971Uzbekistan 185.0
3.Sharma Deepak Shreenath1971India 120.0
In Division there are 34 Lifters (  In Teams: 34)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Kolsovsky Stefan1961Slovakia 142.5
-66kg
1.Hashimoto Masato1957Japan 112.5
-74kg
1.Rodriguez Michael1961U.S.America 152.5
2.Sides Daniel1956U.S.America 142.5
3.Yerishuly Serik1958Kazakhstan 140.0
4.Malenfant Patrick1958France 123.0
-83kg
1.Sakai Tomotaka1957Japan 165.0
2.Shagdarsuren Bat-Erdene1959Mongolia 140.0
3.Ahopelto Voitto1956Finland 115.0
-93kg
1.Cencich Thomas1960U.S.America 190.5
2.Salby Kim1961Denmark 188.5
3.Rosenzweig Dana1957U.S.America 150.0
-105kg
1.Kerimbekov Bakyt1961Kyrgyzstan 225.0
2.Takatori Makoto1962Japan 150.0
3.Bayramkylov Khizir1962Kazakhstan 140.0
-120kg
1.Keller Robert1962U.S.America 85.0
120+kg
1.Zhuravlev Andrey1959Kazakhstan 180.0
2.Rangnit Helmut1956Germany 135.0
In Division there are 18 Lifters (  In Teams: 18)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Shagdar Perenlei1951Mongolia 75.0
-66kg
1.Alzhanov Talipbek1942Kazakhstan 75.0
-74kg
1.Kauranen Antero1948Finland 120.0
-83kg
1.Tursunbayev Sultan1950Kazakhstan 100.0
-93kg
1.Ospanov Daribay1949Kazakhstan 160.0
-105kg
1.Hornik Jiri1948Czechia 135.0
2.Ellender Michael1945Great Britain 125.0
-120kg
1.Laurits Mihkel1944Estonia 147.5
In Division there are 8 Lifters (  In Teams: 8)
In Total there are 175 Lifters (  In Teams: 175)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Martin ShaneCanadaCat.IIMay 26-28 any session
2.Vesely IvanCzechiaCat.Iavailable 22st + 23rd May
3.Kollitz BjarkeDenmarkCat.II24/5 the late groups + 25/5
4.Sandvik KennethFinlandCat.IIAvailable 24th and 25th in all sessions
5.Giligashvili LevaniGeorgiaNat.
6.Kvikvinia ElgujaGeorgiaNat.
7.Weiss JosefGermanyCat.IAll days available
8.Ellender MickGreat BritainCat.IAvailable when not lifting in M4 105kg
9.Janos BajanHungaryCat.I27-29.05.2022
10.P J JosephIndiaCat.I
11.Peters E MohanIndiaCat.II
12.Soltani FarshidIranCat.IAll
13.Soltani FarshidIranCat.IAll
14.Sawa ChiyomiJapanCat.II
15.Meier ReginaKazakhstanCat.IIAll, Except 84-84+
16.Menshenin SergeyKazakhstanCat.IAll, Except M2 93 Classic
17.Okatenko XeniyaKazakhstanCat.IIAll, Except 84-84+
18.Prokopenko IvanKazakhstanCat.I
19.Sadykov KakhromanKazakhstanCat.II
20.Shilov IgorKazakhstanCat.IIAll, Except Open 63
21.Tenelov TurarKazakhstanCat.IIAll, Except Juniors 57-63
22.Tskhay NatalyaKazakhstanCat.IAll, Except 47
23.Turakhanov DavranbekKazakhstanCat.I
24.Parage GastonLuxembourgCat.IAll only Jury
25.Dash BattulgaMongoliaCat.II
26.van de Vijfeijke PieterNetherlandsCat.IIAvailable: 27 may: session 2, 3 and 4 28 may: session 2, 3 and 4 29 may: Men 120 - 120+
27.Muller PavolSlovakiaCat.I21.-22.05.
28.Smith HannieSouth AfricaCat.IJury
29.Smith HannieSouth AfricaCat.IJury
30.Keller RobertU.S.AmericaCat.IAvailable all sessions EXCEPT 1. Sunday, May 22nd, All Sessions 2. Sunday, May 29th, Open Women 63-76 Session, Open Men 83-105 Session Lifting in the Equipped 120+ M3 Division
31.Keller RobertU.S.AmericaCat.IAvailable all sessions EXCEPT 1. Sunday, May 22nd, Session 1 Lifting in the Equipped 120+ M3 Division
32.Nursahatov MerdanUS Virgin IslandsCat.IAvailable: 28 May 2022
33.Orobets VasylUkraineCat.II