LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

Asian Women's Equipped Championships

Istanbul / Turkiye

24 − 30 December, 2021

Chinese Taipei
Lifters
1.Hung Hsiu-ChingOpen-63kg
2.Hsu Hsiao-LiOpen-76kg
Team Members
1.Chao Chen-Yeh+Cat.I+Head Coach
India
Lifters
1.More LorraineMasters 3-63kg
2.Priyadarshini Das AninditaMasters 2-63kg
3.Gupta ShivkanyaMasters 2-76kg
4.Jyoti BadekarMasters 1-84kg
5.K S DeepaMasters 1-76kg
6.M AneeshaJuniors-47kg
7.Avere RasikachandrakantJuniors-47kg
8.Poorna RajanalaJuniors-52kg
9.K ElakkiyaJuniors-52kg
10.Baiju Seeya MetildaJuniors-52kg
11.Harshitha K LJuniors-57kg
12.Almas Shaik SadiyaJuniors-57kg
13.More SaloniJuniors-63kg
14.Nagvekar Sampada SatvendraJuniors-63kg
15.Puthran Deepthika JJuniors84+kg
16.Bairagi AditiJuniors-69kg
17.S AnjaliJuniors-69kg
18.Carlo Venizela AnnieJuniors-69kg
19.Anl Mahadik Dhana ShreeSubjuniors-57kg
20.Shivaji Patel ShubhangiOpen-52kg
21.Barani S.Open-57kg
22.Sawant Sonal SunilOpen-57kg
23.Priya M.Open-63kg
24.Ahmed LuckyOpen-63kg
25.K AishwaryaOpen-63kg
26.Janjir HemlataOpen84+kg
27.M AshwiniOpen84+kg
28.Pradeep Salvi PratikshaOpen84+kg
29.Bordawekar Shreya SunilOpen84+kg
30.Sawarvekar Janhbi JagadishOpen-69kg
Team Members
1.Kumar Saha Nirmal+Cat.I 
2.P J Joseph+Cat.I+Official
3.Peters Mohan+Cat.II+Coach
4.S Nagarajan+Cat.II+Coach
Iran
Team Members
1.Javadfar Javad+Cat.I 
2.Asgari Rahim+Cat.I 
3.Shahnavaz Majid+Cat.I 
4.Babaei Jamshid+Cat.I 
5.Piriniae Jafar+Cat.II 
6.Janghorban Morteza+Cat.II 
7.Parvaresh Mostafa+Cat.II 
8.Soltani Farshid+Cat.I+Official
Iraq
Team Members
1.Obaid Ammar +Head Coach
2.Albo Obaid Thaer +Head Coach
3.Al-Jboree Ali +Coach
Japan
Team Members
1.Sasaki Yoichi +Head Coach
2.Yamada Yohei +Assistant Coach
3.Hori Kaoru +Assistant Coach
4.Suzuki Motoki +Assistant Coach
5.Yoshioka Kyosuke +Assistant Coach
6.Suzuki Kentaro +Assistant Coach
7.Chishima Hirofumi +Assistant Coach
Kazakhstan
Lifters
1.Tskhay NatalyaMasters 1-47kg
2.Aitasova SaraJuniors-57kg
3.Nuriddinova DianaJuniors-63kg
4.Onufrak PolinaJuniors84+kg
5.Gol ElsaSubjuniors-57kg
6.Yakusheva VeronikaSubjuniors-69kg
Team Members
1.Rashidov Sergey +Coach
2.Khan Xeniya +Coach
Luxembourg
Team Members
1.Parage Gaston+Cat.I+IPF Official
Mongolia
Team Members
1.Dash Battulga+Cat.II 
Philippines
Lifters
1.Reboton Joyce GailOpen-76kg
Team Members
1.Capulong Willord +Coach
Singapore
Team Members
1.Koike Satomi +Assistant Coach
Syria
Lifters
1.Suker ShemaaSubjuniors-63kg
2.Alkhateb TemaaOpen-47kg
3.Almasree AsraaOpen-69kg
Team Members
1.Mohamad Ziad+Cat.II+Official
2.Mohamad Ziad +Head Coach
3.Samman Nada +Coach
United Arab Emirates
Team Members
1.Alali Ebrahim+Cat.I 
2.Almarri Mohammed +Official
3.Alhaj Khalid +Coach
Uzbekistan
Lifters
1.Kamzina RushaniyaJuniors-52kg
Team Members
1.Umirzokov Fazliddin +Head Coach
2.Yusupov Azimjon +Official
3.Romanenko Aleksandr +Coach
Summary Table
Number of LiftersAsian Women's Classic Championships41
Asian Men's Classic Championships162
Asian Women's Equipped Championships42
Asian Men's Equipped Championships114
Persons as …Referee10
Representative21
Referee & Representative7
All Together397