LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

African Women's Equipped Bench Press Championships

Potchefstroom / South Africa

9 − 11 March, 2023

Status: FINAL NOMINATION

The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:15.01.2023
The End Day of Final Nomination:16.02.2023
14 Days before Technical Meeting:21.02.2023
The Technical Meeting Day:08.03.2023
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-63kg
1.Daffue Janel1999South Africa 82.5
-69kg
1.Salamatou Bouba1991Cameroon 140.0
2.Leighton Megan1996South Africa 117.5
3.Lessing Vanessa1978South Africa 90.0
-76kg
1.du Toit Chantelle1985South Africa 110.0
-84kg
1.Perotti Olivia1989South Africa 117.5
84+kg
1.Rees Christi1986South Africa 175.0
In Division there are 7 Lifters (  In Teams: 7)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-76kg
1.Maree Anika2006South Africa 70.0
In Division there is 1 Lifter (  In Teams: 1)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-69kg
1.Lessing Vanessa1978South Africa 90.0
-84kg
1.Rees Jacqui1980South Africa 105.0
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-47kg
1.Barry Elisabeth1973South Africa 45.0
-52kg
1.Anthony Carol1966South Africa 50.0
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
In Total there are 12 Lifters (  In Teams: 12)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Nedjah A. Kamel .EAlgeriaCat.IAll
2.Nezlioui SaidAlgeriaCat.IIAll
3.Taib MouradAlgeriaCat.IIAvailable only 08th and 09th March.
4.Bile RogerCameroonCat.II
5.Bile RogerCameroonCat.II
6.Alkuwafi RafeeqLibyaCat.II9-10 Mar (except for Master 1 classic men 105 kg)
7.Makhlof KhalidLibyaCat.II9-10 Mar (except for Master 2 men 120 kg classic)
8.Jamal HamidMoroccoCat.I Reg.
9.Anthony RodneySouth AfricaCat.I
10.Leighton MeganSouth AfricaCat.I
11.Leighton HeatherSouth AfricaCat.I
12.Ludik AndreSouth AfricaCat.I
13.Maritz Ilze-MariSouth AfricaCat.II
14.Oppenheim DanSouth AfricaCat.I
15.Rees JacquiSouth AfricaCat.II
16.Smith HannieSouth AfricaCat.IJury
17.du Toit ChantelleSouth AfricaCat.II