LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

African Women's Classic Bench Press Championships

Potchefstroom / South Africa

9 − 11 March, 2023

Status: FINAL NOMINATION

The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:15.01.2023
The End Day of Final Nomination:16.02.2023
14 Days before Technical Meeting:21.02.2023
The Technical Meeting Day:08.03.2023
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-57kg
1.Garber Sorah1981South Africa 82.5
2.Botha Farzana1985South Africa 67.5
-63kg
1.Kannemeyer Kristl-Joy1983South Africa 72.5
-69kg
1.Salamatou Bouba1991Cameroon 120.0
2.Brewer Laura1988South Africa 77.5
84+kg
1.Norton Lauren1989South Africa 107.5
2.Rees Christi1986South Africa 102.5
In Division there are 7 Lifters (  In Teams: 7)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-57kg
1.Devorah Eilim2006South Africa 47.5
-63kg
1.Fourie Catinka2005South Africa 50.0
-69kg
1.Smith Gila2009South Africa 67.5
-76kg
1.van der Merwe Roechelle2006South Africa 65.0
In Division there are 4 Lifters (  In Teams: 4)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-69kg
1.Kotze Charnleigh2004South Africa 85.0
84+kg
1.Putter Sunelle2004South Africa 87.5
2.du Plessis Karin2000South Africa 85.0
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Valle Tarryn1978South Africa 47.5
-57kg
1.Garber Sorah1981South Africa 82.5
-63kg
1.Kannemeyer Kristl-Joy1983South Africa 72.5
-69kg
1.Lessing Vanessa1978South Africa 67.5
-76kg
1.Poxon Jodi1975South Africa 62.5
-84kg
1.Ngwenya Zanele1979South Africa 75.0
2.Kruger Michelle1976South Africa 70.0
In Division there are 7 Lifters (  In Teams: 7)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-63kg
1.Crain Zohra1969South Africa 50.0
-76kg
1.Mathewson Gail1969South Africa 57.5
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
In Total there are 23 Lifters (  In Teams: 23)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Nedjah A. Kamel .EAlgeriaCat.IAll
2.Nezlioui SaidAlgeriaCat.IIAll
3.Taib MouradAlgeriaCat.IIAvailable only 08th and 09th March.
4.Bile RogerCameroonCat.II
5.Bile RogerCameroonCat.II
6.Alkuwafi RafeeqLibyaCat.II9-10 Mar (except for Master 1 classic men 105 kg)
7.Makhlof KhalidLibyaCat.II9-10 Mar (except for Master 2 men 120 kg classic)
8.Jamal HamidMoroccoCat.I Reg.
9.Anthony RodneySouth AfricaCat.I
10.Leighton MeganSouth AfricaCat.I
11.Leighton HeatherSouth AfricaCat.I
12.Ludik AndreSouth AfricaCat.I
13.Maritz Ilze-MariSouth AfricaCat.II
14.Oppenheim DanSouth AfricaCat.I
15.Rees JacquiSouth AfricaCat.II
16.Smith HannieSouth AfricaCat.IJury
17.du Toit ChantelleSouth AfricaCat.II