LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

Commonwealth Mens Equipped Powerlifting Championships

Auckland / New Zealand

28 November − 4 December, 2022

Status: ARCHIVED

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:04.10.2022
The End Day of Final Nomination:06.11.2022
14 Days before Technical Meeting:11.11.2022
The Technical Meeting Day:26.11.2022
Division «Open»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-66kg
1.Rao S.krupa1998India 250.0120.0260.0630.0
-74kg
1.Homer Luke1996Canada 318.0175.0305.0788.0
2.Sevetiya Shailandra1995India 280.0185.0275.0740.0
-83kg
1.Kumar Pradeep1988India 300.0210.0265.0775.0
2.Singh Ansu1992India 300.0155.0270.0725.0
3.Chock Ian1993New Zealand 260.0180.0275.0715.0
-93kg
1.Bhaskar Vishwanatha1991India 310.0190.0310.0810.0
2.Petterson Grifith Carlos1994Guyana 300.0160.0330.0790.0
3.McCloy Evan1987Australia 265.0232.5250.0747.5
4.Baig Mustafa Faran2000Pakistan 250.0170.0270.0690.0
5.Morgan Thomas1996Wales 257.5192.5237.5687.5
-105kg
1.Green Lachlan1990Australia 300.0235.0240.0775.0
2.Torley Christian1991Australia 300.0180.0260.0740.0
3.Shaw Joe1998England 250.0150.0200.0600.0
-120kg
1.A Rajarathinam1997India 330.0190.0290.0810.0
120+kg
1.Adnan Muhammad Abdul Jabar1983Pakistan 370.0260.0360.0970.0
2.Saquib Basha Shaik1996India 330.0210.0300.0840.0
3.Pal Paritesh1999India 350.0210.0250.0810.0
In Division there are 18 Lifters (  In Teams: 18)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-66kg
1.R Dinesh2006India 190.0110.0215.0515.0
-74kg
1.M Jayamaruthy2004India 210.0100.0200.0510.0
-93kg
1.Noronha Rexon2005India 265.0120.0235.0620.0
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
Division «Juniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-59kg
1.Attavar Adarsh Bharath2000India 245.0125.0240.0610.0
2.Abdulla S Sheik2001India 210.0110.0180.0500.0
-74kg
1.Singh Thakur Sumit1999India 270.0160.0270.0700.0
2.V Minj Alex2000India 265.0172.5242.5680.0
-83kg
1.Kumar B Anil2000India 265.0155.0255.0675.0
-93kg
1.Prasad M Durga2002India 265.0150.0230.0645.0
-120kg
1.Kaweti Sagar Vijay2000India 270.0130.0230.0630.0
In Division there are 7 Lifters (  In Teams: 7)
Division «Masters I»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-59kg
1.Gowda Hanumanthe1976India 140.090.0180.0410.0
-66kg
1.Kharvi D K Satish1976India 190.0120.0210.0520.0
-83kg
1.Ferrao Roshan1979India 275.0112.5242.5630.0
-93kg
1.Narayan Prabhu Venktesh1982India 275.0165.0250.0690.0
2.Yadav Jitendra1982India 260.0175.0230.0665.0
-105kg
1.Umbalkar Vishal1978India 290.0170.0270.0730.0
2.Wasnik Raj1981India 230.0125.0180.0535.0
-120kg
1.Rajesh Shetye1981India 245.0117.5217.5580.0
In Division there are 8 Lifters (  In Teams: 8)
Division «Masters II»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-66kg
1.Hrynkow David1964Canada 155.087.5200.0442.5
-83kg
1.Mandia Anand1971India 190.0150.0210.0550.0
2.Patil Tanaji1966India 225.0122.5200.0547.5
-93kg
1.Singh Bisht Jiwan1968India 250.0120.0250.0620.0
2.D Ravichandran1971India 210.0140.0220.0570.0
-120kg
1.G Shivaramalingam1965India 230.0160.0260.0650.0
In Division there are 6 Lifters (  In Teams: 6)
Division «Masters III»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-74kg
1.Ashok Giliyar Vasudeva1960India 175.0100.0200.0475.0
-83kg
1.King Stephen1962New Zealand 182.592.5195.0470.0
-93kg
1.Spencer Edwin Gordon1960Guyana 185.0100.0200.0485.0
-105kg
1.Sahni Shyam Dinanth1959India 150.0100.0150.0650.0
2.Urlich Tony1960New Zealand 170.0120.0190.0480.0
-120kg
1.Pordel Abbas1961Australia 192.5205.0220.0617.5
In Division there are 6 Lifters (  In Teams: 6)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-74kg
1.Bristow Maxwell1944Australia 130.080.0180.0390.0
-83kg
1.Kumar Kudroli Harish1952India 150.095.0170.0415.0
-105kg
1.Ellender Mick1945England 215.0162.5262.5627.5
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
In Total there are 51 Lifters (  In Teams: 51)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Dwarte Lee-AnneAustraliaCat.IAvailable 28, 29 Nov, 1, and 2 December
2.Moyo MaslynAustraliaNat.Testing for Cat 2 (available 28, 29 Nov, & 1 December)
3.Muir SeanAustraliaCat.IITesting for Cat 1, Available 29 November
4.Vaughan DavidAustraliaCat.IAll sessions
5.Armstrong MikeCanadaCat.IAll sessions
6.You BillCanadaCat.IITesting for Cat 1, available all sessions
7.Ellender MickEnglandCat.IAvailable when not competing
8.Marsh PaulEnglandCat.IIMay be available when not coaching
9.Parker RichardEnglandCat.Iavailable for all sessions
10.Austin ColinGuyanaCat.IIAvailable all sessions.
11.Austin ColinGuyanaCat.IIAvailable for all sessions
12.Spencer EdwinGuyanaCat.IIAvailable except for the day when lifting.
13.Spencer EdwinGuyanaCat.IIAvailable except for the day when lifting.
14.Kumar SathishIndiaCat.I
15.Rao KoteshwarIndiaCat.II
16.Sahu KrishnaIndiaCat.I
17.Singh InderjitIndiaCat.II
18.Singh PuranIndiaCat.I
19.Tiwari RajeshIndiaCat.I
20.Claire AnnaNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
21.Clarke PaulNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
22.Corrigan EvieNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
23.Fong GrahameNew ZealandCat.I
24.Lynch RoryNew ZealandCat.II
25.McKay AngusNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
26.Tilby SamNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
27.Brown WilliamScotlandNat.Testing for Cat 2
28.Anthony RodneySouth AfricaCat.Ito be advised
29.Leighton MeganSouth AfricaCat.Isessions to be advised
30.du Toit ChantelleSouth AfricaCat.IISessions to be advised
31.M.k Fernando MeesaraSri LankaNat.Meesara Kethaka Fernando
32.U K Perera KapilaSri LankaNat.U.K Perera