LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

European Men's Classic Bench Press Championships

Budapest / Hungary

2 − 7 August, 2022

Status: ARCHIVED

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:02.06.2022
The End Day of Final Nomination:11.07.2022
14 Days before Technical Meeting:17.07.2022
The Technical Meeting Day:01.08.2022
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Myrvang Fredrik Eskil1990Norway 160.0
2.Kropyvnytskyi Vasyl1993Ukraine 142.5
3.Hampson Ben1989Great Britain 125.0
-66kg
1.Bezhashvili Tsotne1985Georgia 200.0
2.Ziemer Philipp1990Germany 160.0
3.Nativel Jason1995France 150.0
-74kg
1.Berglund Eddie1995Sweden 218.0
2.Chuprynko Ivan1986Ukraine 200.0
3.Dobrydniuk Volodymyr1986Ukraine 200.0
4.Bakkelund Kjell Egil1988Norway 188.0
5.Grochalski Konrad1996Poland 180.0
6.Wright Joshua1986Germany 175.0
7.Ward Andrew1988Great Britain 165.0
-83kg
1.Sahari Mehdi1996France 212.5
2.Tsaturian Volodymyr1995Ukraine 212.5
3.Kraushofer Juergen1993Austria 207.5
4.Nandoshvili Jemali1998Georgia 205.0
5.Tiutiushkin Volodymyr2001Ukraine 202.5
6.Beck-Gundersen Kim1985Norway 200.0
7.Hasselt Jeffrey1987Netherlands 186.0
8.Sindelar Jan1997Czechia 185.0
9.Hallfors Teemu1995Finland 185.0
10.Pedersen Mads1989Denmark 180.0
11.Lee Marco1998Netherlands 175.0
12.Szivos Adam1992Hungary 170.0
13.Haugk Benjamin1990Germany 165.0
14.Kolocka Aleksandar1993Serbia 160.0
15.Bolech Jan1996Czechia 142.5
-93kg
1.Bon Bohdan1995Ukraine 226.0
2.Gabelaia Davit1989Georgia 220.0
3.Hubbard Owen1992Great Britain 215.5
4.Bjorgo Onarheim Jarle1992Norway 210.0
5.Brezina Andras1995Hungary 200.0
6.Teague Chris1991Great Britain 197.5
7.Herrmann Michael Jurgen1988Denmark 195.0
-105kg
1.Tajakka Joni1992Finland 230.0
2.Eriksson Josef1992Sweden 230.0
3.Kubatov Geza1983Hungary 222.5
4.Henriksson Anders1975Sweden 222.5
5.Mtiulishvili Levani1990Georgia 220.0
6.Morkvenas Paulius1992Lithuania 218.0
7.Przybylowicz Pawel1990Poland 212.5
8.Arbutina Aleksandar1994Serbia 211.0
9.Male Ralf1994Norway 202.5
10.Fic Nikola1992Croatia 197.0
11.Boras Dominik1995Germany 192.5
12.McGuiness Wesley1989Great Britain 175.0
13.Jovan Todorovic1996Serbia 165.0
-120kg
1.Mainz Jacob1993Denmark 240.0
2.Pahls Tommy1982Sweden 240.0
3.Sistonen Simo1983Finland 235.0
4.Yezyk Kostiantyn1991Ukraine 232.5
5.Skrib Lukas1994Slovakia 225.0
6.Bonnay Dimitri1982France 220.0
7.Patschke Markus1988Germany 210.0
8.Hugyecz Adam1991Hungary 202.5
120+kg
1.Masse Romuald1992France 260.0
2.Vovk Dmytro1996Ukraine 260.0
3.Mauiarii Fan1990France 250.0
4.Caliani Andrei1989Romania 242.5
5.de Vadder Gunnar1983Belgium 240.0
6.Hajnik Samuel1994Slovakia 237.5
7.Popsa Silviu1985Romania 232.5
8.Tommila Antti1989Finland 232.5
9.Novak Marek1997Czechia 225.0
In Division there are 65 Lifters (  In Teams: 65)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
1.Rogala Radoslaw2007Poland 60.0
-59kg
1.Sajben Daniel2006Hungary 77.5
-66kg
1.Sliwinski Mikolaj2005Poland 107.5
-74kg
1.Nagy Jr. Zoltan2004Hungary 145.0
2.Dammer Jiri2004Czechia 130.0
3.Perlik Krzysztof2004Poland 125.0
4.Gazdafi Richard2005Hungary 112.5
-83kg
1.Wadsworth Max2004Great Britain 147.5
2.Korhonen Arttu2004Finland 145.0
3.Garnier Victor2004France 142.5
-93kg
1.Turiak Adrian2004Slovakia 147.5
2.Lozinak Martin2005Slovakia 142.5
3.Gornik Rene2004Slovenia 132.5
4.Hornik David2004Czechia 125.0
-105kg
1.Oliver Susa2004Hungary 202.5
2.Spear Barnaby2004Great Britain 162.5
3.Slowik Maciej2004Poland 150.0
-120kg
1.Balog David2004Slovakia 195.0
2.Thornton Marcus2004Great Britain 140.0
120+kg
1.Lehtla Markus2004Estonia 167.5
2.Rutter Adam2005Great Britain 142.5
In Division there are 21 Lifters (  In Teams: 21)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Sepiashvili Jaba2003Georgia 125.0
2.Ergin Kemal2002Netherlands 121.5
3.Wegener Dominik2000Germany 105.0
4.Tokarski Kewin2003Poland 100.0
-66kg
1.Orbelashvili Simoni2002Georgia 160.0
2.Uysal Osman1999Netherlands 145.0
3.Kimber Ed2003Great Britain 140.0
4.Vorel Tomas2000Czechia 127.5
-74kg
1.Lundgren Emil2003Sweden 192.5
2.Kalogjera Teo2003Croatia 190.0
3.Baali Mehdi1999France 167.5
4.Nykanen Anton2003Finland 165.5
5.Balogh Natan2000Hungary 165.0
6.Vasnier Elouan2001France 160.0
7.Anar James2003Great Britain 142.5
-83kg
1.Henningsson Jonathan2001Sweden 206.5
2.Johnson Myrvold Simen2000Norway 192.0
3.Kreuzer Lukas1999Austria 183.5
4.Smajlovic Walter2000Croatia 162.5
5.Tatar Sandor1999Hungary 155.0
6.Votava Tomas2002Czechia 152.5
-93kg
1.Taylor Jack2001Great Britain 213.5
2.Samuelsson Axel2002Sweden 195.0
3.Asperud Isak2002Norway 192.5
4.Evans Thomas1999Great Britain 190.0
5.van Mourik Jesse2002Netherlands 183.5
6.Bekesi Mark2001Hungary 175.0
7.Barsanti Alexandre2001France 172.5
8.Wasilewski Daniel2002Poland 165.0
-105kg
1.Rupp Christian1999Germany 195.0
2.Lindmark Sahlgren Oskar2000Sweden 190.0
3.Budai Kristof Bence1999Hungary 190.0
4.Klaver Wouter2000Netherlands 185.0
5.Karoglanyan Yuri1999Armenia 185.0
6.Montag Adrian1999Germany 182.5
7.Jarvenpaa Hermanni2003Finland 180.0
8.Pantelakis Pavlos Nektarios1999Greece 175.0
-120kg
1.Ornerstedt Steven1999Sweden 220.0
2.Melnychuk Taras2001Ukraine 215.0
3.Szilard Bereczki-Kiraly1999Hungary 210.0
4.Portes Filip2000Czechia 180.0
120+kg
1.Samkharadze Temur2001Georgia 217.5
2.Kurecka Denis1999Czechia 207.5
3.Strzyga Kordian2002Poland 197.5
4.Usov Artem2000Czechia 195.0
In Division there are 45 Lifters (  In Teams: 45)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Lesourd Christophe1973France 102.5
-66kg
1.Sledz Slawomir1976Poland 142.5
2.Roese Maik1979Germany 120.0
-74kg
1.Balawejder Adam1981Poland 185.0
2.Toth Laszlo1980Hungary 175.0
3.Haapamaki Jani1979Finland 175.0
4.Karacs Peter1977Hungary 145.0
5.Lahaye Loic1975France 127.5
-83kg
1.Bjur Johan1974Sweden 167.5
2.Novak Jakub1981Czechia 162.5
3.Tavener Barrie1974Great Britain 160.0
4.Duenkel Nico1978Germany 155.0
5.Roehner Christian1977Germany 147.5
6.Arkela Lasse1978Finland 147.5
7.Egerdahl Erik Marius1978Norway 140.0
-93kg
1.Havrlik Vladislav1980Czechia 207.5
2.Milkintis Kestutis1979Lithuania 202.5
3.Kanbergs Eriks1980Latvia 197.5
4.Zakor Tibor1979Hungary 185.0
5.Berke Lorand1979Hungary 170.0
6.Carlyle Ross1978Great Britain 155.0
-105kg
1.Hallor Mattias1976Germany 212.5
2.Klotz Christian1977Austria 200.0
3.Kuusikko Jussi1975Finland 195.0
4.Zoltan Forizs1980Hungary 185.0
5.Belme Peter1975Hungary 182.5
6.Jasica Slawomir1977Poland 180.0
7.Kensenhuis Robin1980Netherlands 177.5
8.Sevcik Peter1979Slovakia 175.0
-120kg
1.Schauer Kornel1977Hungary 225.0
2.Palivonas Linas1981Lithuania 220.0
3.Fogas Karoly1981Hungary 180.0
4.Zuberec Peter1978Slovakia 180.0
120+kg
1.Jaaskelainen Janne1982Finland 222.5
2.deMcAk Pavol1977Czechia 220.0
3.Hernandez David1981France 215.0
4.Smiljanic Milan1978Serbia 212.5
5.Mueller Sven1975Germany 200.0
6.Popa Iustinian1978Romania 200.0
7.Blomqvist Jorgen1979Sweden 172.5
In Division there are 40 Lifters (  In Teams: 40)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Marigo Gilles1968France 115.0
-66kg
1.Chernyshov Oleksandr1966Ukraine 140.0
2.Staegemann Mike1969Germany 128.0
3.Dolk Christopher1972Sweden 120.0
4.Korkko Kari-Pekka1969Finland 107.5
-74kg
1.Lager Mickael1971France 156.0
2.Carlsson Lars1966Sweden 145.0
3.Siltala Sami1972Finland 135.0
4.Epe Ben1967Netherlands 125.0
5.Caille David1968France 115.0
-83kg
1.Egerdahl Bjorn-Andre1970Norway 160.0
2.Lorentzen Ove Henning1971Norway 160.0
3.Wegerer Michael1970Austria 150.0
4.Stachovas Vitalijus1971Lithuania 147.5
5.Wands James1971Great Britain 125.0
-93kg
1.Kuehl Jan1971Germany 185.0
2.France Herve1966France 175.0
3.van der Mee Robin1967Netherlands 162.5
4.Barsony Attila1966Hungary 155.0
5.Wiklund Lars1964Sweden 152.5
-105kg
1.Ereksonas Darius1968Lithuania 185.0
2.Kraemer Thomas1970Germany 175.0
3.Majnik Miklos1969Hungary 170.0
4.Botlik Miroslav1965Czechia 170.0
5.Huemer Franz1963Austria 162.5
6.Wasenius Kaj1972Finland 135.0
-120kg
1.Cserna Janos1968Hungary 225.0
2.Filonenko Serhii1965Ukraine 190.0
3.Karlsson Nicklas1969Sweden 187.5
120+kg
1.Soukal Jaroslav1972Czechia 205.0
2.Ball Darren1970Great Britain 162.5
In Division there are 31 Lifters (  In Teams: 31)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Olander Roland1953Sweden 107.5
2.Piwowarczyk Marian1961Poland 100.0
3.Perasalo Hannu1962Finland 95.0
-74kg
1.Rajala Erkki1962Finland 172.5
2.Asmus Roland1960Germany 107.5
3.Malenfant Patrick1958France 100.0
-83kg
1.Ring Tomas1960Sweden 142.5
2.Schroeter Friedhelm1961Germany 140.0
3.Graupner Joachim1958Germany 130.0
4.Sura Ronald1959Slovakia 125.0
5.Pluhar Janos1960Hungary 100.0
-93kg
1.Nerb Franz1959Germany 172.5
2.Haensicke Peer1961Germany 155.0
3.Ptacek Josef1953Czechia 147.5
4.Mandrick Gilles1959France 145.0
-105kg
1.Rigby Andrew1962Great Britain 190.5
2.Horny Ladislav1959Slovakia 145.0
3.Couchy Stanislas1953France 145.0
4.Bozhyk Andrii1962Ukraine 115.0
-120kg
1.Psota Jiri1962Czechia 172.5
2.Wieninger Werner1957Germany 167.5
3.Schnaderbek Josef1959Austria 157.5
120+kg
1.Meyer Bernd1961Germany 172.5
2.Gustafsson Yngve1959Sweden 162.5
3.Rangnit Helmut1956Germany 132.5
In Division there are 25 Lifters (  In Teams: 25)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Marcetic Milovan1949Serbia 65.0
-66kg
1.Anastasjevs Leonids1941Latvia 90.0
-74kg
1.Terragni John1947Denmark 121.0
2.Micius Antanas1951Lithuania 112.5
3.Lorenz Horst1940Germany 110.0
-83kg
1.Baumeister Gerhard1952Germany 125.0
2.Sousek Antonin1946Czechia 112.5
-93kg
1.Hornik Jiri1948Czechia 122.5
2.Ellender Michael1945Great Britain 110.0
-105kg
1.Richter Werner1947Germany 175.0
2.Komppa Seppo1945Finland 132.5
3.Borbely-Coroban Petru1952Romania 115.0
4.Hromas Frantisek1947Czechia 107.5
5.Wallin Sven Erik1951Sweden 105.0
-120kg
1.Duna Josef1950Czechia 145.0
2.Mracek Franz1947Austria 120.0
120+kg
1.Reinholds Dainis1951Latvia 185.0
In Division there are 17 Lifters (  In Teams: 17)
In Total there are 244 Lifters (  In Teams: 244)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Krebs HerbertAustriaCat.IAvailable Aug 02 & Aug 03
2.Schoergenhuber AndreasAustriaCat.IIAvailable Aug 04 (afternoon), Aug 05 & Aug 06
3.Busselot MyriamBelgiumCat.IAll
4.Durdevic MilenaCroatiaCat.IIAvailable on 3rd of August for refree duty.
5.Moslavac DrazenCroatiaCat.IIAvailable on 3rd of August for refree duty.
6.Svadlenkova PetraCzechiaCat.IAvailable 5th of august, 6th only first session
7.Vesely IvanCzechiaCat.IAvailable 2nd, 3rd of august, 4th only first session
8.Jorgensen Danny BillDenmarkCat.IIAvailableFriday 5.+saturday 6./8
9.Salminen MargettaFinlandCat.I3.-4.8 in service.
10.Nohales BernardFranceCat.IIOnly 5 and 6 morning
11.Sitruk ClaudeFranceCat.IIavailable 03 - 04 - 06 - 07 august
12.Kvikvinia ElgujaGeorgiaNat.
13.Klawitter-Thomsen KerstinGermanyCat.IAvailable from 01.08. - 07.08.2022
14.Weiss JosefGermanyCat.IFrom 2. August to 5. August
15.Ellender MickGreat BritainCat.IAvailable when not lifting.
16.Marsh PaulGreat BritainCat.IIAvailability TBC
17.Anna DittlerHungaryCat.IIOnly 03.08 - 05.08., 07.08
18.Balazs Dr.feketeHungaryCat.IIOnly 02.08 - 03.08.
19.Eva MayerHungaryCat.IOnly 02.08 - 03.08.
20.Imre FeherHungaryCat.IAll
21.Janos BajanHungaryCat.IAll
22.Miklos FeketeHungaryCat.IIAll
23.Tamas DavidHungaryCat.IIAll
24.Pauls MarcisLatviaCat.IIOnly 06.08 - 07.08.
25.Petrauskas ErlandasLithuaniaCat.IIAvailable on August 2nd 1 session, and 5th 1 session
26.Parage GastonLuxembourgCat.IIf it will be necessary.
27.van de Vijfeijke PieterNetherlandsCat.IIAug 3rd woman sub & woman jun - referee only (no weigh-inn / kit check) Aug 4th - Men Open <105 - 120+ Aug 5th - Men M2 Equipped
28.Astad BjoernNorwayCat.IAll
29.Sandbo TerjeNorwayCat.IIAvailable 3rd and 4th of august
30.Stavik Aas MartheNorwayCat.IIAvailable 3rd, 4th and 6th
31.Lukasiuk MiroslawPolandCat.IAvailable 6.08 all day and 7.08 only morning session - women open all
32.Nocek GrzegorzPolandCat.I05.08 and 07.08
33.Znojek ArkadiuszPolandCat.I02.08 and 05.08
34.Cazacu SorinRomaniaCat.II05 and 07 aug.
35.Smiljanic MilanSerbiaCat.IIAvailable 02. and 04.08.
36.Novomeska EvaSlovakiaCat.IIAvailable 04.-05.08.
37.Novomesky OndrejSlovakiaCat.IIAvailable 04.-05.08.
38.Eriksson UlfSwedenCat.I
39.Langva AnettSwedenCat.IAvailable 3-6 aug. (Jury)
40.Bazaiev SirazhutdinUkraineCat.I
41.Izosimov SerhiiUkraineCat.IIAvailable on 06th of August (1st and 3rd session) and on 07th of August (2nd and 3rd session)
42.Orobets VasylUkraineCat.IIAvailable on 02nd of August (3rd,4th,5th sessions) and on 03rd of August (1st, 2nd, 3rd sessions)