European Women's Equipped Powerlifting Championships

Pilsen / Czech Republic

3 − 8 August, 2021

Status: BEFORE TECH.MEETING
The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:04.06.2021
The End Day of Final Nomination:13.07.2021
14 Days before Technical Meeting:20.07.2021
The Technical Meeting Day:02.08.2021
Division «Open»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
1.Shlopko Tetyana1996Ukraine 175.0120.0160.0455.0
2.Schreiner Anja1993Germany 160.0102.5142.5405.0
-52kg
1.Derevyanko Anastasiya1987Ukraine 195.0115.0185.0495.0
2.Bagger Trine1986Denmark 170.0107.5190.0465.0
3.Szymanel Paulina1995Poland 175.5107.5165.5448.5
-57kg
1.Haugen Hilde1991Norway 207.5140.0172.5515.0
2.Harhunovska Nataliia1998Ukraine 195.0117.5170.0482.5
3.Sune Caroline1985France 192.5105.0170.0467.5
4.Anthouard Melodie1988France 172.5130.0165.0467.5
5.Buxbom Eva1969Denmark 175.092.5185.0445.0
6.Gersberg Lea-Sophie1997Germany 157.5107.5155.0420.0
7.Sabathy Marlene1996Austria 165.095.0150.0410.0
-63kg
1.Soloviova Larysa1978Ukraine 220.0162.5205.0587.5
2.Sjoel Lena1997Norway 207.5125.0202.5525.0
3.Johansen Jenny1989Norway 210.0125.0197.5522.5
4.Hauschild Marie1995Germany 215.0132.5177.5520.0
5.Viehauser Ruth1988Austria 175.0100.0170.0445.0
6.Schlagbauer Lisa1996Germany 155.0105.0170.0430.0
-69kg
1.Marchenko Antonina1989Ukraine 245.0160.0195.0600.0
2.Krueger Sonja-Stefanie1999Germany 235.0157.5197.5587.5
3.Kahrer Ines1996Austria 207.5125.0182.5515.0
4.Bak Kathrine1981Denmark 170.0107.5227.5505.0
-76kg
1.Melnyk Tetyana1985Ukraine 245.0190.0205.0640.0
2.Rusanenko Daria2001Ukraine 257.5142.5205.0605.0
3.Kaljula Karmen1994Estonia 190.0135.0185.0510.0
4.Hansen Julie Albrecht1991Denmark 180.0150.5170.0500.5
5.Broxtermann Katja1986Germany 195.0137.5170.0500.0
6.Horna Ivana1990Slovakia 172.5107.5215.5495.5
7.Lindstroem Pernille1988Denmark 180.0140.0165.0477.5
8.Walter Sofia1996Germany 205.0105.0150.0450.0
9.Chatlinska Izabela1978Poland 160.080.0167.5407.5
-84kg
1.Soerlie Anna1992Norway 250.0157.5220.0625.0
2.Hille Heidi1970Norway 255.0150.0220.0620.0
3.Kensenhuis Iris1983Netherlands 220.0105.0245.0570.0
4.Timmers Ankie1986Netherlands 190.0175.0205.0570.0
5.Frederiksen Lise1982Denmark 227.5125.0202.5542.5
84+kg
1.Jonsdottir Soley2001Iceland 280.0180.0220.0665.0
2.Strik Ielja1973Netherlands 245.0175.0212.5635.0
3.Larsson Amalie1992Denmark 255.0125.0212.5592.5
4.Zahoruiko Valentyna1992Ukraine 240.0142.5195.0577.5
5.Nielsen Amalie Sophie1994Denmark 235.0132.5200.0567.5
In Division there are 41 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
1.Chernyshova Daria2004Ukraine 92.550.090.0232.5
-52kg
1.Yavorska Valeriia2003Ukraine 150.092.5130.0372.5
2.Polianska Mariia2003Ukraine 145.085.0137.5367.5
3.Cichocka Wiktoria2004Poland 135.070.0120.0325.0
4.Cazacu Alexandra2003Romania 120.060.0120.0300.0
5.Turkova Denisa2003Czechia 130.567.5110.0297.5
6.Oproiu Sabina2005Romania 100.080.0100.0280.0
-57kg
1.Bordiuh Veronika2003Ukraine 167.587.5142.5397.5
2.Borowczyk Adrianna2003Poland 150.065.0150.0365.0
3.Gryczan Emilia2006Poland 102.545.0100.0247.5
-63kg
1.Kolesnyk Anita2003Ukraine 177.575.0170.0422.5
2.Bzdyr Sofiia2003Ukraine 135.070.0117.5322.5
-69kg
1.Artyomova Anastasia2006Ukraine 185.0120.0145.0450.0
2.Lapsanska Olivia2003Slovakia 142.567.5137.5347.5
3.Nyderek Kamila2004Poland 100.072.5120.0292.5
-76kg
1.Astapova Anastasiia2003Ukraine 180.090.0157.5427.5
2.Sieczka Wiktoria2003Poland 163.090.5145.0398.5
3.Dziwosz Julia2004Poland 120.080.090.0290.0
-84kg
1.Nikohosian Alina2005Ukraine 162.5100.0142.5405.0
2.Eliise Mikomagi2003Estonia 122.572.5165.0360.0
3.Berzina Darta2003Latvia 105.050.0112.5267.5
In Division there are 21 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-43kg
1.Holovko Dariia2000Ukraine 97.545.0105.0247.5
2.Kozmenchuk Oksana2001Ukraine 92.552.575.0220.0
-47kg
1.Kula Zuzanna1999Poland 175.5113.0160.0448.5
-52kg
1.Zhydkova Tetiana2002Ukraine 137.580.0110.0327.5
-57kg
1.Dekermendzhy Hanna1999Ukraine 165.0100.0147.5412.5
2.Kaniuka Alona1998Ukraine 172.555.0145.0372.5
-63kg
1.Tjelta Marthe1999Norway 180.0100.0180.0460.0
2.Slobodian Anita2001Ukraine 167.597.5165.0430.0
3.Jansova Dominika2001Czechia 167.592.5162.5420.0
-69kg
1.Antoniuk Anastasiia2002Ukraine 200.0135.0160.0495.0
2.Pinionzh Kateryna1998Ukraine 167.5110.0165.0442.5
3.Slettnes Juliane2001Norway 166.597.5165.0429.0
-76kg
1.Sitko Agata1999Poland 180.0140.5180.0500.5
2.Rybak Paulina1999Poland 172.587.5140.0400.0
-84kg
1.Borshchevska Alona1999Ukraine 152.5110.0160.0422.5
84+kg
1.Kolata Karolina1999Poland 190.0143.5150.0483.5
2.Januszewska Izabella2002Poland 130.067.5142.5340.0
In Division there are 17 Lifters
In Total there are 133 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Zangerle SabineAustriaCat. IAug 03 and Aug 04 all day
2.Busselot MyriamBelgiumCat. IAll
3.Hofirek JiriCzechiaCat. I4th August Jun Women 43 to 84+ kg 6th August Men Open 59 to 74 kg
4.Karpisek IvanCzechiaCat. IAvailable 7+8th of august (last groups of the day)
5.Svadlenkova PetraCzechiaCat. IIavailable 6+7th of aug - EXAM CAT 1
6.Vesely IvanCzechiaCat. IAvailable 3th August
7.Brostroem KlausDenmarkCat. IDates 3,4
8.Rasmussen JorgenDenmarkCat. IIDates 3,4
9.Pall PeepEstoniaCat. IIAvailable 4th august (Women Junior - 2nd session) and 5th august (Men Junior)
10.De Puytorac XavierFranceCat. IAll days
11.Polster RosinaGermanyCat. IIAll
12.Polster MarcGermanyCat. IIavailable: 3rd + 4th of August
13.Miklos FeketeHungaryNat.Exam Cat II, 3-5/8
14.Tamas DavidHungaryNat.Exam Cat II, 3-5/8
15.Lau WernerLuxembourgCat. IALL
16.Parage GastonLuxembourgCat. IALL ONLY JURY
17.Kailey PardeepNetherlandsCat. I7/8 Men -93kg -105
18.Rebreyend ChristopheNetherlandsNat.Exam Cat II 5/8 and 6/8
19.Van den Hoek PjotrNetherlandsCat. I5/8 all day, 6/8 women morning, 7/8 afternoon men not available for weigh-in
20.Astad BjoernNorwayCat. IIAvailable all except 5th of august
21.Wahlstroem ArnulfNorwayCat. IAvailable for all categories
22.Leski GrzegorzPolandCat. IIAvailable 4.08.2021 Wednesday and 5.08.2021 Thursday
23.Nocek GrzegorzPolandCat. IAvailable 4.08.2021 Wednesday, and 6.08.2021 Friday - only women
24.Znojek ArkadiuszPolandCat. IAvailable only 7.08.2021 Saturday
25.Cioflica AndreiRomaniaCat. IIOpen 6, 8 august
26.Kostriukov ViacheslavRussiaCat. IIAvailable for open only except women 57kg
27.Valetskiy IgorRussiaCat. IIAvailable for open only except women 84kg
28.Gajdos VladimirSlovakiaCat. IIExam cat. I. Available Tuesday , Wednesday
29.Novomeska EvaSlovakiaNat.Exam cat.II. Available Tuesday, Wednesday
30.Kotendzhy OleksandrUkraineCat. IOnly Juniors and Sub-Juniors
31.Lykov YuriiUkraineCat. IIOnly Juniors and Sub-Juniors, except 04/08
32.Plotnytskyi LeonidUkraineCat. IIOnly Open except 06/08
33.Zbandut IvanUkraineCat. IIAll, except men open 83, 120