LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND |
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS. |
20th Annual NAPF North American Women's Classic Regional Powerlifting ChampionshipsGrand Cayman / Cayman Islands 7 − 12 August, 2023 Belize
Lifters | 1. | Sharp Alida | Masters 3 | -52kg | 2. | Oxley-Tsai Shakira | Masters 1 | -52kg | 3. | Gonzalez Mary | Masters 1 | -84kg | 4. | Burgess Kaelie | Subjuniors | -52kg | 5. | Tsai Rhea | Subjuniors | -57kg | 6. | Banman Amorette | Subjuniors | -63kg | 7. | Shepherd Aurayanna | Subjuniors | -63kg | 8. | Ruiz Edith | Open | -57kg | 9. | Alas Jacqueline | Open | -63kg | 10. | Sho Narissa | Open | -69kg | 11. | Smith Joylynne | Open | -69kg |
Team Members | 1. | Sharp Alida | | Nat. | | Coach | 2. | Usher Khalid | | | | Official | 3. | Alas Jacqueline | | | | Official | 4. | Matura Leo | | | | Coach | 5. | Gallardo Alan | | | | Coach | 6. | Cadle-Godoy Kaylon | | | | Coach | 7. | Sho Narissa | | | | Coach | 8. | Usher Khalid. | | | | Coach | 9. | Tsai Chung-Lin | | | | Coach | 10. | Alas. Jacqueline | | | | Coach | 11. | Westby Leticia | | | | Assistant Coach |
Canada
Lifters | 1. | Rousseau Linda | Masters 4 | -84kg | 2. | Gaucher Sylvia | Masters 4 | -84kg | 3. | Wharton Kelly | Masters 3 | -63kg | 4. | Bonneau Susan | Masters 3 | 84+kg | 5. | Vandiepen Arlene | Masters 3 | -69kg | 6. | King Pamela | Masters 3 | -76kg | 7. | Nguyen Christine | Masters 2 | -63kg | 8. | Sproul Jillian | Masters 2 | -84kg | 9. | Atkinson Sylvia | Masters 2 | -76kg | 10. | Rieber Joanna | Masters 1 | -52kg | 11. | McConnell Jennifer | Masters 1 | -57kg | 12. | Akinsanya Morayo | Masters 1 | -63kg | 13. | Chumbly Lillian | Masters 1 | -84kg | 14. | Hutchinson April | Masters 1 | 84+kg | 15. | Munro Jeri | Masters 1 | -69kg | 16. | Arias Tracy | Masters 1 | -76kg | 17. | Archambault Emmannuelle | Masters 1 | -76kg | 18. | Cantelon Nicole | Juniors | -57kg | 19. | Louie Isabelle | Juniors | -63kg | 20. | Mercier Pascale | Juniors | -69kg | 21. | Simms Lauren | Subjuniors | -84kg | 22. | Ahlijah Mattea Fable | Subjuniors | -84kg | 23. | Rose Hannah | Subjuniors | -76kg | 24. | Nguyen Catherine | Open | -52kg | 25. | Casey Kayla | Open | -57kg | 26. | Kitagawa Lisa | Open | -84kg | 27. | Groleau Marianne | Open | -84kg | 28. | Mutch Shannon | Open | -69kg | 29. | Pelletier-Grenier Julie Anne | Open | -69kg | 30. | Riggs Lily | Open | -76kg | 31. | Castro Christine | Open | -76kg |
Team Members | 1. | You Bill | | Cat.I | | | 2. | McFeeters Linda | | Cat.I | | | 3. | Smith Justin | | Cat.I | | | 4. | Rock Brian | | Cat.II | | | 5. | Flemming Stephen | | Nat. | | | 6. | van Ryswyk Angelina | | Nat. | | | 7. | Willard Jimmy | | | | Head Coach | 8. | McGrath Jay | | | | Coach | 9. | Boulianne Joel | | | | Coach | 10. | Witzaney Renae | | | | Coach | 11. | van Diepen Arlene | | | | Coach | 12. | Ryan Austyn | | | | Coach | 13. | Smith Justin | | | | Coach | 14. | Chan Quentin | | | | Coach | 15. | Nguyen Johnson | | | | Coach | 16. | Bentley Garrett | | | | Coach | 17. | Tessema Yordanos | | | | Coach | 18. | Kennedy Mathieu | | | | Assistant Coach | 19. | Hussey Danielle | | | | Assistant Coach | 20. | Castro Christine | | | | Assistant Coach |
Cayman Islands
Lifters | 1. | Rafferty Claire | Masters 1 | -69kg | 2. | Silva Louane | Masters 1 | -76kg | 3. | McCoy Arianna | Juniors | 84+kg | 4. | Espinoza-Britton Shania | Open | 84+kg |
Costa Rica
Lifters | 1. | Rojas Solis Maria | Juniors | -63kg | 2. | Ugalde Isabel | Subjuniors | -63kg |
Team Members | 1. | Campos Carlos Manuel | | Cat.I | | | 2. | Soto Andres | | Cat.II | | | 3. | Fernandez Michael | | Cat.II | | | 4. | Rojas Gabriela | | Nat. | | | 5. | Velasquez Hugo | | | | IPF Official | 6. | Campos Murillo Carlos Manuel | | | | Head Coach |
Dominican Republic
Lifters | 1. | Espinal Jenmy | Masters 1 | -57kg | 2. | Pena Sara | Juniors | 84+kg | 3. | Estrella Laura | Open | -84kg |
Team Members | 1. | Estrella Laura | | | | Official | 2. | Estrella Laura | | | | Coach | 3. | Espinal Jenmy | | | | Assistant Coach | 4. | Jimenez Leonardo | | | | Assistant Coach |
Jamaica
Lifters | 1. | Mahfouz Simona | Open | -63kg | 2. | Depass Sami | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Owen Jeremy | | | | Head Coach | 2. | Brown Marlon | | | | Official | 3. | Blair Michael | | | | Official | 4. | McKenzie Chantolle | | | | Official | 5. | Lee Clifton | | | | Assistant Coach |
Mexico
Lifters | 1. | Ramos Sonia | Masters 2 | -84kg |
Team Members | 1. | Ramirez Diego | | | | Coach | 2. | Soto Carlos | | | | Coach | 3. | Aguirre Victor | | | | Coach | 4. | Peniche Manuel | | | | Coach | 5. | Garcia Gabriel | | | | Coach | 6. | Gonzalez Lourdes | | | | Coach | 7. | Macias Jonathan | | | | Coach |
Panama
Lifters | 1. | Diaz Sara | Masters 3 | -63kg | 2. | Slaughter Marie Claire | Subjuniors | 84+kg | 3. | Salmeron Dariam | Subjuniors | -76kg | 4. | Bare Diaz Monica | Open | -57kg | 5. | Santos Pamela | Open | -63kg |
Team Members | 1. | Cigaran Gabriela | | Cat.I | | Coach | 2. | Lleonart Nils | | | | Coach | 3. | Batista Javier | | | | Coach | 4. | Gonzalez Carolina | | | | Coach |
Puerto Rico
Lifters | 1. | Rivera Yaritza | Masters 1 | -69kg | 2. | Jimenez Maria Alejandra | Juniors | -63kg | 3. | Guzman Amirmarie | Juniors | 84+kg | 4. | Ortiz Paola | Open | -57kg |
Team Members | 1. | Crane Steven | | Cat.II | | | 2. | Alvarado Alex | | Cat.I | | Head Coach | 3. | Tapia Jannitzzi | | Cat.II | | Official | 4. | Pedrogo Carlos | | | | Coach | 5. | Diaz Jose Antonio | | | | Coach | 6. | Cotte Doel | | | | Assistant Coach | 7. | Uziel Cosme | | | | Assistant Coach | 8. | Kuilan Yavied | | | | Assistant Coach | 9. | Rodriguez Obryan | | | | Assistant Coach | 10. | Rivera Yaritza | | | | Assistant Coach | 11. | Guzman Amirmarie | | | | Assistant Coach | 12. | Pedrogo Carlos Sr. | | | | Assistant Coach | 13. | Oquendo Christopher | | | | Assistant Coach |
Trinidad and Tobago
Lifters | 1. | Sprang Lois | Masters 4 | -57kg | 2. | Sanchez Rhonda | Masters 1 | 84+kg | 3. | Li Ruth | Open | -47kg | 4. | Nivet Jerneil | Open | -57kg | 5. | Grant Charissa | Open | -63kg | 6. | Alleyne Deresay | Open | -84kg | 7. | Smith Quinell | Open | -84kg | 8. | Mahabir Karishma | Open | -69kg | 9. | Gervais-Charles Rebecka | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Mc Tair Gabre-Jesu | | Cat.II | | | 2. | Belfon Lawrence Marlon | | | | Head Coach | 3. | Li Ruth | | | | Official | 4. | Sprang Lois | | | | Official | 5. | Hosein Krystan | | | | Official | 6. | Yatali Yavniel | | | | Assistant Coach | 7. | Hosein Krystan | | | | Assistant Coach |
U.S.America
Lifters | 1. | Williams Gale | Masters 4 | -69kg | 2. | Efron Loraine | Masters 3 | -57kg | 3. | Justice Dora | Masters 3 | -57kg | 4. | Brackett Vicki | Masters 3 | 84+kg | 5. | Forbis Melissa | Masters 2 | -52kg | 6. | Hartwig-Gary Suzanne | Masters 2 | -57kg | 7. | Carlascio Michelle | Masters 2 | -63kg | 8. | Jackson Lilyan | Masters 2 | 84+kg | 9. | Nagata Claudia | Masters 2 | -69kg | 10. | Iannotta Joah | Masters 2 | -76kg | 11. | Line Cynthia | Masters 2 | -76kg | 12. | Tonini Kelly | Masters 1 | -57kg | 13. | Mitha Nimisha | Masters 1 | -63kg | 14. | Diehl Rachael | Masters 1 | -84kg | 15. | Copeland Melissa | Masters 1 | 84+kg | 16. | Rutkoski Rebecca | Masters 1 | 84+kg | 17. | Manning Dana | Masters 1 | -69kg | 18. | Sperske Alexa | Masters 1 | -69kg | 19. | Crawford Clair | Masters 1 | -76kg | 20. | Falcone Lily | Juniors | -47kg | 21. | Rivera Ayana | Juniors | -47kg | 22. | Dunn Blair | Juniors | -57kg | 23. | Reeves August | Juniors | -69kg | 24. | Roden Sara | Juniors | -76kg | 25. | Phares Jessica | Juniors | -76kg | 26. | Klime Emma | Subjuniors | -52kg | 27. | Rowen Kenedee | Subjuniors | -63kg | 28. | Khalsa Shanti | Subjuniors | -84kg | 29. | Mann Kaylee | Subjuniors | 84+kg | 30. | Lacasse Ava | Subjuniors | -69kg | 31. | Rogers Sarah | Subjuniors | -76kg | 32. | Johnson Kaye | Open | -57kg | 33. | Williams Julia | Open | -63kg | 34. | Tessler Aliza | Open | -84kg | 35. | Robbins Michelle | Open | -84kg | 36. | Bowden Luella | Open | 84+kg | 37. | Ruland Marisa | Open | 84+kg | 38. | Zai Claire | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Bell Gene | | Cat.I | | | 2. | Clayton Bill | | Cat.I | | | 3. | Elm Miryam | | Cat.II | | | 4. | Keller Robert | | Cat.I | | | 5. | Keller Nora | | Cat.I | | | 6. | Keel Billy | | Cat.II | | | 7. | Keel Claire | | Cat.II | | | 8. | Hartwig-Gary Suzanne | | Cat.II | | | 9. | Elm Rodney. | | Cat.II | | | 10. | Lopes Tamara | | Cat.II | | Head Coach | 11. | Beale Tom | | | | Head Coach | 12. | Burford John | | | | Head Coach | 13. | Brown Austin | | | | Head Coach | 14. | Carlascio Keith | | | | Coach | 15. | Agoes Martin | | | | Coach | 16. | Acosta Richard | | | | Coach | 17. | Carlascio Michelle | | | | Coach | 18. | Bell Gene | | | | Assistant Coach | 19. | Douglas Jeff | | | | Assistant Coach | 20. | Cargill Drew | | | | Assistant Coach | 21. | Elm Rodney | | | | Head Coach | 22. | Mangione Vincent | | | | Head Coach | 23. | McClain Ls | | | | Coach | 24. | Young Sam | | | | Coach | 25. | Khamesi Arian | | | | Coach | 26. | Morelos Allan | | | | Coach | 27. | Feigenbaum Jordan | | | | Coach | 28. | Reed Jeremy | | | | Coach | 29. | Ko Samuel | | | | Coach | 30. | Hartwig-Gary Suzanne | | | | Coach | 31. | Reynolds Jeffrey | | | | Coach | 32. | Wilson Stephen | | | | Coach | 33. | Haggerty Jessica | | | | Coach | 34. | Patterson Jessica | | | | Coach | 35. | Ortega Giovanna | | | | Coach | 36. | Steinmetz Mike | | | | Assistant Coach | 37. | Shekels Brian | | | | Assistant Coach | 38. | Kummer Jordan | | | | Assistant Coach | 39. | Losa Jonathan | | | | Assistant Coach |
US Virgin Islands
Lifters | 1. | Elwyn Susan | Masters 4 | -47kg | 2. | Moon Abbey | Masters 4 | -63kg | 3. | Kaplan Dana | Masters 1 | -76kg | 4. | Todman Danielle | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Elwyn Susan | | Cat.I | | | 2. | Walford Kimberly | | Cat.II | | Head Coach | 3. | Massey Robert | | Cat.II | | Official | 4. | Massey. Robert | | | | Head Coach | 5. | Parks Garmez | | | | Official | 6. | Walford- Kimberly | | | | Official | 7. | Todman. Danielle | | | | Official | 8. | Parks. Garmez | | | | Coach | 9. | Todman Danielle | | | | Coach |
Summary Table | Number of Lifters | 20th Annual NAPF North American Women's Classic Regional Powerlifting Championships | 114 | 20th Annual NAPF North American Men's Classic Regional Powerlifting Championships | 119 | 20th Annual NAPF North American Women's Equipped Regional Powerlifting Championships | 24 | 20th Annual NAPF North American Men's Equipped Regional Powerlifting Championships | 22 | Persons as … | Referee | 22 | Representative | 96 | Referee & Representative | 7 | All Together | 404 |
|