|
|
|
LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND |
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS. |
Asian Men's Classic Bench Press ChampionshipsIstanbul / Turkiye 24 − 30 December, 2021 Chinese Taipei
Team Members | 1. | Chao Chen-Yeh | | Cat.I | | Head Coach |
India
Lifters | 1. | Saha Nirmal Kr | Masters 4 | -83kg | 2. | Razdan Sanjiv | Masters 3 | -93kg | 3. | Deshmukh Subhash | Masters 2 | -93kg | 4. | Singh Mukhtiar | Masters 1 | -83kg | 5. | Sahu Gaurav | Juniors | -53kg | 6. | Attavar Adarsh B | Juniors | -59kg | 7. | Kudaikar Sidhant Nitin | Juniors | -66kg | 8. | Rohit Rahul | Subjuniors | -59kg | 9. | N Keshav Karthick | Subjuniors | -59kg | 10. | Jaiman Ashish | Open | -83kg | 11. | Sharma Rahul | Open | -93kg | 12. | Kumar Parul | Open | -93kg | 13. | Raja E. | Open | 120+kg | 14. | Pal Paritesh | Open | 120+kg |
Iran
Lifters | 1. | Salasi Ghasem | Masters 2 | -83kg | 2. | Goudarzi Ali | Masters 2 | -93kg | 3. | Heidari Javad | Masters 2 | -93kg | 4. | Pakdaman Hossein | Masters 2 | -93kg | 5. | Abedini Alireza | Masters 2 | -105kg | 6. | Doroudi Kaveh | Masters 2 | -120kg | 7. | Shehnifeiz Mohsen | Masters 1 | -93kg | 8. | Akbar Ghalehtaki Siamak | Masters 1 | -120kg | 9. | Gholamipour Ali | Masters 1 | 120+kg | 10. | Salehi Farid | Juniors | -83kg | 11. | Parvardeh Abolfazl | Juniors | -93kg | 12. | Safari Abolfazl | Juniors | -93kg | 13. | Gholizadeh Mohammad | Juniors | 120+kg | 14. | Mesforoush Amir Reza | Open | -66kg | 15. | Parvardeh Mohammad | Open | -74kg | 16. | Mohseni Jalal | Open | -83kg | 17. | Valizadeh Joshaghan Hamid | Open | -93kg | 18. | Abdollahi Mahmoud | Open | -93kg | 19. | Abdollahi Ebrahim | Open | -105kg | 20. | Rashidi Hamid | Open | -120kg | 21. | Vatankhah Abolfazl | Open | -120kg | 22. | Masoudi Sajad | Open | 120+kg |
Iraq
Team Members | 1. | Majeed Fathi | | Cat.II | | | 2. | Azeez Kadhim | | Cat.II | | | 3. | Albothabhak Ammar | | | | Head Coach | 4. | Obaid Ali | | | | Official | 5. | Saaid Sabah | | | | Official | 6. | Mohsin Ramzi | | | | Official | 7. | Al-Zuhairi Nibras | | | | Official | 8. | Bibany Jingeez | | | | Official |
Japan
Lifters | 1. | Kitamura Hiroyuki | Masters 3 | -59kg | 2. | Yamada Yohei | Masters 1 | -93kg |
Team Members | 1. | Yamada Yohei | | | | Assistant Coach | 2. | Sasaki Yoichi | | | | Assistant Coach | 3. | Kitamura Hiroyuki | | | | Assistant Coach |
Kazakhstan
Lifters | 1. | Aparin Yuriy | Masters 3 | -93kg | 2. | Sadvakasov Shariphan | Masters 2 | -83kg | 3. | Nurmukanov Kairat | Masters 2 | -93kg | 4. | Kaukakov Bakhyt | Masters 2 | -105kg | 5. | Sarsenov Yerlan | Masters 1 | -105kg | 6. | Urgeshbayev Kairat | Masters 1 | -105kg | 7. | Gneidin Dmitriy | Masters 1 | -120kg | 8. | Kanashov Islambek | Juniors | -59kg | 9. | Levenchuk Sergey | Juniors | -83kg | 10. | Akmetov Yerassyl | Juniors | -83kg | 11. | Shaukatov Zhavlan | Juniors | -93kg | 12. | Gryazev Artem | Juniors | -105kg | 13. | Abdurakhmanov Takhirzhan | Juniors | -120kg | 14. | Momino Mansurbek | Subjuniors | -53kg | 15. | Mynbolat Maksat | Subjuniors | -59kg | 16. | Abay Adilet | Subjuniors | -66kg | 17. | Zhansay Nurali | Subjuniors | -83kg | 18. | Babajanov Timur | Subjuniors | -105kg | 19. | Altaybayev Andrey | Subjuniors | -120kg | 20. | Shamuratov Furkat | Open | -59kg | 21. | Shpitsser Andrey | Open | -59kg | 22. | Beisen Nurman | Open | -66kg | 23. | Salmen Azat | Open | -74kg | 24. | Yermakhanov Yeldos | Open | -74kg | 25. | Kim Andrey | Open | -74kg | 26. | Yemchenko Alexander | Open | -83kg | 27. | Tsoy Vyacheslav | Open | -93kg | 28. | Trifonov Igor | Open | -105kg | 29. | Rybka Denis | Open | -105kg | 30. | Vertmiller Kirill | Open | -105kg | 31. | Pichshayev Roman | Open | -120kg | 32. | Bolkovadze Shirin | Open | 120+kg |
Team Members | 1. | Shardakhmet Kazybek | | | | Coach | 2. | Idrissov Faizulla | | | | Coach |
Kyrgyzstan
Lifters | 1. | Kerimbekov Bakyt | Masters 3 | -105kg | 2. | Rakhimov Alimbek | Masters 2 | -83kg | 3. | Zubenko Vladimir | Open | -66kg |
Lebanon
Lifters | 1. | El Mourad Rakan | Juniors | -83kg | 2. | El Maalouf Michel | Open | -93kg |
Mongolia
Lifters | 1. | Shaandar Batbold | Masters 2 | -74kg | 2. | Ichinnorov Teskhuu | Masters 2 | -105kg | 3. | Alyeksandr Tserensodnom | Masters 1 | -74kg | 4. | Ganjuur Gantugs | Masters 1 | -83kg | 5. | Sereenendorj Natsagdorj | Masters 1 | -105kg | 6. | Shirchindorj Munkhjargal | Masters 1 | -120kg | 7. | Damdin Ankhbayar | Masters 1 | 120+kg | 8. | Guliranz Adiyasuren | Juniors | -105kg | 9. | Purevjav Enkhnasan | Open | -93kg | 10. | Bayarsaikhan Byambasuren | Open | -105kg | 11. | Nergui Yalalt | Open | 120+kg | 12. | Danzan Tuvshintugs | Open | 120+kg |
Team Members | 1. | Dash Battulga | | Cat.II | | |
Philippines
Team Members | 1. | Capulong Willord | | | | Coach |
Singapore
Lifters | 1. | Koike Tetsuo | Masters 2 | -74kg |
Team Members | 1. | Koike Satomi | | | | Assistant Coach |
Syria
Lifters | 1. | Mhdmazen Jomaa | Masters 1 | -93kg | 2. | Mohamad Bahjat | Juniors | -105kg | 3. | Dakhell Zolfekar | Juniors | 120+kg | 4. | Shama Anas | Subjuniors | -66kg | 5. | Mohamad Fadi | Subjuniors | -93kg | 6. | Mohamad Ziad | Open | -105kg | 7. | Abdullah Ahmad | Open | -105kg | 8. | Almasri Hasan | Open | -120kg | 9. | Tajjour Wellam | Open | -120kg |
Team Members | 1. | Mohamad Ziad | | Cat.II | | | 2. | Mohamad Ziad | | Cat.II | | Head Coach |
Tajikistan
Lifters | 1. | Mirzoev Mukhammad-Ali | Juniors | -105kg |
United Arab Emirates
Lifters | 1. | Alzaabi Faisal | Masters 1 | -83kg | 2. | Alkhanbouli Mohammed | Masters 1 | -105kg | 3. | Alshehhi Omar | Subjuniors | -74kg |
Uzbekistan
Lifters | 1. | Sanakulov Olim | Masters 2 | 120+kg | 2. | Umirzokov Fazliddin | Masters 1 | -120kg | 3. | Shirinov Kemron | Open | -74kg | 4. | Ismoilov Gayrat | Open | -83kg |
Summary Table | Number of Lifters | Asian Women's Classic Bench Press Championships | 40 | Asian Men's Classic Bench Press Championships | 105 | Asian Women's Equipped Bench Press Championships | 31 | Asian Men's Equipped Bench Press Championships | 70 | Persons as … | Referee | 4 | Representative | 13 | Referee & Representative | 2 | All Together | 265 |
|
|
|
|