LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

9th Annual NAPF/FESUPO Pan-American Regional Men's Classic Bench Press Championships

Aguadilla / Puerto Rico

29 October, 2022

Status: 14 DAYS BEFORE TECH.MEETING

The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:28.08.2022
The End Day of Final Nomination:28.09.2022
14 Days before Technical Meeting:13.10.2022
The Technical Meeting Day:28.10.2022
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-74kg
1.Sardis Andrew1991U.S.America 112.5
2.Arbulu Grippa Juan1987Peru 90.0
-83kg
1.Losa Jonathan1982U.S.America 203.0
2.Palomino Eddie Orlando1992Peru 110.0
-93kg
1.Rojas Carlos2002Costa Rica 160.0
2.Mercado Alejandro1985Puerto Rico 160.0
In Division there are 6 Lifters (  In Teams: 6)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-93kg
1.Alvarado Melvin2004Puerto Rico 82.5
In Division there is 1 Lifter (  In Teams: 1)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Matias Diego1999Puerto Rico 60.0
-66kg
1.Solomon Jack Michael2000U.S.America 122.5
2.Feliciano Cristian2001Puerto Rico 77.5
-74kg
1.Pedrogo Carlos2003Puerto Rico 120.0
-83kg
1.Patrick Colton2000U.S.America 130.0
-93kg
1.Rivera Jonathan1999Puerto Rico 165.0
-120kg
1.Matthews Christian2000Puerto Rico 95.0
120+kg
1.Marriott Alex2000Canada 182.5
In Division there are 8 Lifters (  In Teams: 8)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-83kg
1.Arbulu Grippa Manuel1978Peru 100.0
-93kg
1.Baez Ocasio Jose Manuel1975Puerto Rico 97.5
-105kg
1.Wilkins - Phillip1980US Virgin Islands 230.0
2.Carranza Luis1978Peru 160.0
120+kg
1.Garcia Javier1977Peru 180.0
In Division there are 5 Lifters (  In Teams: 5)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Petrencak Steve1968U.S.America 130.0
2.Mott Brian1970U.S.America 97.5
-74kg
1.Solomon Todd1970U.S.America 110.0
-83kg
1.Fronzaglia Damian1965U.S.America 176.5
-93kg
1.Ross Jason1969U.S.America 157.5
-105kg
1.Walter Chris1971U.S.America 210.0
-120kg
1.Barger Patrick1969US Virgin Islands 197.5
2.Mendez Felix1972Puerto Rico 167.5
In Division there are 8 Lifters (  In Teams: 8)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Ruiz Alberto1955Puerto Rico 90.0
-74kg
1.Reale Gary1953U.S.America 100.0
2.Kern George1960U.S.America 92.5
-83kg
1.Sturman Howard1958US Virgin Islands 155.0
-93kg
1.Cencich Thomas1960U.S.America 152.5
-105kg
1.Crane Steven1962Puerto Rico 150.5
2.Bennett Kenneth1959U.S.America 135.0
-120kg
1.Ray James1957U.S.America 175.0
120+kg
1.Campbell William1957U.S.America 205.0
In Division there are 9 Lifters (  In Teams: 9)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-83kg
1.Alderman John1948U.S.America 110.0
-93kg
1.Welcome Claude1951U.S.America 140.0
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
Division «SOI»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Romero Omar1987Puerto Rico 65.0
-105kg
1.Lopez Jorge1997Puerto Rico 105.0
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
In Total there are 41 Lifters (  In Teams: 41)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Velasquez HugoCosta RicaCat.IClassic Session
2.Alvarado AlexPuerto RicoCat.I
3.Baez JoanPuerto RicoCat.II
4.Correa MichaelPuerto RicoCat.IIScore Manager
5.Dziobiak StanPuerto RicoNat.Announcer
6.Gregory NestorPuerto RicoCat.I
7.Nieves KristziaPuerto RicoCat.II
8.Rivera OnixPuerto RicoCat.I
9.Tapia JannitzziPuerto RicoCat.II
10.Clayton WilliamU.S.AmericaCat.I
11.Keller RobertU.S.AmericaCat.IAll Categories, Except Men’s 120 Equipped
12.Keller NoraU.S.AmericaCat.IAll Categories, Except Women’s 84 Classic
13.Elwyn SusanUS Virgin IslandsCat.IAll
14.Massey RobertUS Virgin IslandsCat.IIAll