LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

9th Annual NAPF/FESUPO Pan-American Regional Women's Classic Bench Press Championships

Aguadilla / Puerto Rico

29 October, 2022

Status: 14 DAYS BEFORE TECH.MEETING

The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:28.08.2022
The End Day of Final Nomination:28.09.2022
14 Days before Technical Meeting:13.10.2022
The Technical Meeting Day:28.10.2022
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-47kg
1.Soto Maribel1963Puerto Rico 25.0
-52kg
1.Amatredjo Tsuyenne1997Suriname 65.0
-57kg
1.Reyes Jessica1983Mexico 85.0
-69kg
1.Aldana Irma1998Puerto Rico 62.5
-76kg
1.Ramos Taisha1996Puerto Rico 77.5
-84kg
1.Ortiz Kiriath1989Puerto Rico 75.0
84+kg
1.Shelton Sara1997U.S.America 82.5
In Division there are 7 Lifters (  In Teams: 7)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Robles Geraldy2002Puerto Rico 55.5
-69kg
1.Marrero Alissa2001Puerto Rico 45.0
-76kg
1.Selem Jessica2000Peru 40.0
-84kg
1.Crespo Pamela2000Puerto Rico 57.5
In Division there are 4 Lifters (  In Teams: 4)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-63kg
1.Clough Faith1982U.S.America 60.0
-69kg
1.Rivera Yaritza1979Puerto Rico 50.0
-84kg
1.Smashum Salena1974U.S.America 65.0
84+kg
1.Arbulu Evelyn1979Peru 35.0
In Division there are 4 Lifters (  In Teams: 4)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-69kg
1.Nagata Claudia1968U.S.America 57.5
-84kg
1.Harris Michal1970U.S.America 47.5
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-57kg
1.Justice Dora1957U.S.America 72.5
2.Garcia Ana1955Puerto Rico 30.0
-76kg
1.Wheeler Janine1960Canada 60.0
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
Division «SOI»
#NameBornTeamBP
-47kg
1.Parker Elizabeth1998U.S.America 52.5
-57kg
1.de Jesus Joyce1998Puerto Rico 27.5
-84kg
1.Aybar Cristina1997Puerto Rico 27.5
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
In Total there are 23 Lifters (  In Teams: 23)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Velasquez HugoCosta RicaCat.IClassic Session
2.Alvarado AlexPuerto RicoCat.I
3.Baez JoanPuerto RicoCat.II
4.Correa MichaelPuerto RicoCat.IIScore Manager
5.Dziobiak StanPuerto RicoNat.Announcer
6.Gregory NestorPuerto RicoCat.I
7.Nieves KristziaPuerto RicoCat.II
8.Rivera OnixPuerto RicoCat.I
9.Tapia JannitzziPuerto RicoCat.II
10.Clayton WilliamU.S.AmericaCat.I
11.Keller RobertU.S.AmericaCat.IAll Categories, Except Men’s 120 Equipped
12.Keller NoraU.S.AmericaCat.IAll Categories, Except Women’s 84 Classic
13.Elwyn SusanUS Virgin IslandsCat.IAll
14.Massey RobertUS Virgin IslandsCat.IIAll