World Men's Classic Bench Press Championships

Pilsen / Czechia

15 − 23 May, 2020

Status: PRELIMINARY NOMINATION
The Stage ends in

 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:15.03.2020
End of Final Nomination:23.04.2020
14 Days before Technical Meeting:30.04.2020
Technical Meeting:14.05.2020
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-66kg
 1.Berglund Eddie1995Sweden 221.0
-74kg
 1.Poyet Bastien1995France 190.0
 2.Wiafa Richmond1982Ghana 170.0
-83kg
 R1.Sahari Medhi1996France 195.0
 R2.Houpert Thomas1990France 195.0
 3.Szivos Adam1992Hungary 170.0
-93kg
 1.Grahn Marcus1990Sweden 212.5
 2.Nemes Robert1986Hungary 200.0
 3.Puskas Benjamin1995Hungary 190.0
 4.Novy Jiri1991Czechia 172.5
 5.Afriyie Akwasi1982Ghana 170.0
-105kg
 1.Hudu Mahmud1992Ghana 215.0
 2.Alhassan Salim1992Ghana 200.0
 R3.Nimako Kofi1983Ghana 190.0
-120kg
 1.Henning Andreas1982Sweden 245.0
 2.Schauer Kornel1977Hungary 230.0
 3.Akolbila Godfred1989Ghana 220.0
120+kg
 1.Sundelin Joel1994Sweden 252.5
 R2.Masse Romuald1992France 252.5
 3.Lupac David1991Czechia 240.0
 4.Csullog Bela1988Hungary 220.0
 5.Wada Kohei1964Japan 220.0
 R6.Spingl Milan1980Czechia 205.0
In Division there are 23 Lifters (  In Teams:18  In Reserve:5  )
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Blockmans Nick2003Belgium 99.0
 2.Boahene Joel Anima2005Ghana 95.0
-74kg
 1.Hornik David2004Czechia 95.0
-83kg
 1.Samuelsson Axel2002Sweden 167.5
-93kg
 1.Ceuppens Niels2002Belgium 148.0
In Division there are 5 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-66kg
 R1.Nativel Florian1998France 150.0
-74kg
 1.Balogh Natan2000Hungary 190.0
 R2.Costarigot Anthony1998France 165.0
 3.Tatar Sandor1999Hungary 150.0
-93kg
 1.Bekesi Mark1998Hungary 170.0
-105kg
 1.Szabo Jr Balazs1998Hungary 210.0
 2.Eklof Andreas1997Sweden 202.5
 R3.Peyraud Nicolas1999France 192.5
-120kg
 1.Ornerstedt Steven1999Sweden 215.5
 R2.Mourrain Virgile1999France 197.5
In Division there are 10 Lifters (  In Teams:6  In Reserve:4  )
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-66kg
 1.Rogers Lee1978U.S.America 112.5
 2.Volfel Jiri1980Czechia 105.0
-74kg
 1.Karamarkovic Goran1979Croatia 167.5
 2.Granko Robert1973U.S.America 125.0
-83kg
 1.Alzaabi Faisal1978United Arab Emirates 240.0
 2.Nursahedov Merdan1976Turkmenistan 197.5
 3.Miles Reginald1972U.S.America 190.0
-93kg
 1.Heywood Shane1977U.S.America 160.0
-105kg
 1.Deres Zsolt1977Hungary 200.0
 2.Kelemen Richard1975Hungary 170.0
-120kg
 1.Schauer Kornel1977Hungary 225.0
120+kg
 R1.Soukal Jaroslav1972Czechia 220.0
 2.Pribyl Marian1972Czechia 215.0
 3.Spingl Milan1980Czechia 200.0
In Division there are 14 Lifters (  In Teams:13  In Reserve:1  )
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Petrencak Steve1968U.S.America 125.0
-83kg
 1.Ross Jason1969U.S.America 155.0
-93kg
 1.Barsony Attila1966Hungary 180.0
 2.Burns Mike1966U.S.America 170.0
 3.Asamoah Jonas Nana1969Ghana 165.0
 4.Urioste Nicolas1968Uruguay 157.5
-105kg
 1.Anderson Derek1970U.S.America 197.5
 2.Szabo Balazs1969Hungary 180.0
 3.Psota Jiri1962Czechia 170.0
-120kg
 1.Wada Kohei1964Japan 223.5
 2.Slovak Miroslav1970Czechia 200.0
120+kg
 1.Cserna Janos1968Hungary 220.0
 2.Ruzicka Lubomir1967Czechia 205.5
In Division there are 13 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-74kg
 1.Sides Daniel1956U.S.America 135.0
-83kg
 1.Sturman Howard1958U.S.America 150.0
 2.Aaron Howard1952U.S.America 145.5
 3.Zimola Jaroslav1953Czechia 110.0
-93kg
 1.Jenkins John1957U.S.America 160.0
 2.Cencich Thomas1960U.S.America 135.0
-120kg
 1.Ray James1957U.S.America 177.5
120+kg
 1.Horvath Tibor1955Hungary 160.0
In Division there are 8 Lifters
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Tatsumi Mel1948U.S.America 70.0
-66kg
 1.Plagov Iosif1935U.S.America 87.5
-83kg
 1.Sousek Antonin1946Czechia 120.0
-93kg
 1.Huser Ivo1950Czechia 135.0
 2.Hornik Jiri1948Czechia 125.0
In Division there are 5 Lifters
In Total there are 78 Lifters (  In Teams:68  In Reserve:10  )

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Durdevic MilenaCroatiaCat. IIAvailable: Friday:Women M2 47-84kg, Saturday: Men M1-M2 105, Women S/junior 43-84kg
2.Moslavac DrazenCroatiaCat. IIAvailable: Friday:Women M2 47-84kg, Saturday: Men M1-M2 105, Women S/junior 43-84kg
3.Gregory DufourFranceCat. I
4.Mathieson AlexGreat BritainCat. I
5.Parage GastonLuxembourgCat. IAll
6.Lakso JoakimSwedenCat. IAll
7.Urioste NicolasUruguayCat. II