World Masters Women's Classic Championships

Sun City / South Africa

26 April − 3 May, 2020

Status: FINAL NOMINATION
The Stage ends in

 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:26.02.2020
End of Final Nomination:05.04.2020
14 Days before Technical Meeting:12.04.2020
Technical Meeting:26.04.2020
Division «Masters I»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
 1.Heath Rebecca1977Great Britain 116.571.0140.0325.0
 2.Sherwin Kelley1972U.S.America 92.560.0130.0282.5
 3.Barry Elisabeth1973South Africa 85.040.0125.0250.0
-52kg
 1.Shamel Catherine1977Great Britain 122.570.0152.5340.0
-57kg
 1.Rebello Christine1972Netherlands 130.070.0167.5367.5
 2.Sauter Jennifer1979U.S.America 140.065.0152.5357.5
 3.Hughes Helen1976Great Britain 125.087.5150.0352.5
 4.Ayles Heather1971Canada 124.575.0150.0349.5
 5.Kearney Julie1978Ireland 120.070.0155.0340.0
 6.Rose Joanne1973Canada 107.560.0145.0312.5
 7.Evors Courtney1979Germany 120.060.0137.5312.5
 8.McKernan Karen1977Ireland 112.570.0125.0307.5
 R9.Hussey Danielle1976Canada 117.565.0122.5305.0
 10.Treimer Jasmin1976Germany 95.060.0120.0275.0
-63kg
 1.Haddon Colette1974Netherlands 150.077.5180.0407.5
 2.Graham Abi1978Great Britain 130.090.0182.5402.5
 3.Harwood Michelle1978Canada 137.570.0152.5360.0
 4.Lasante Holly1971Canada 130.070.0157.5357.5
 5.Falck Daniela1975Germany 125.072.5160.0355.0
 6.Ngwenya Zanele1979South Africa 133.060.0147.5340.5
 7.Fitzpatrick Catriona1975Ireland 117.567.5150.0335.0
 8.Kanatova Edita1974Czechia 117.565.0150.0332.5
 9.Possehl Zaneta1977Germany 115.065.0135.0315.0
 10.Nazaryan Anahit1978United Arab Emirates 140.075.075.0290.0
 11.Zietsman Zonra1979South Africa 90.055.0120.0265.0
-72kg
 1.Costa Iolanda1977Brazil 160.0110.0190.0460.0
 2.Iannotta Joah1973U.S.America 155.0105.0182.5442.5
 3.Enright Rebecca1979U.S.America 172.592.5175.0440.0
 4.Allen Rebecca1979Great Britain 150.072.5167.5390.0
 5.Muldoon Aileen1978Ireland 142.580.0167.5382.5
 6.Mishra Ranjeta1972India 125.062.5145.0332.5
 7.McAlpine Debbie1976South Africa 130.060.0140.0330.0
 8.Poxon Jodi1975South Africa 112.562.5140.0315.0
-84kg
 1.Webb Alicia1971U.S.America 177.5112.5180.0477.5
 2.Taylor-Hood Vicky1975Canada 172.582.5195.0450.0
 3.Sherwood Jenni1973Great Britain 147.580.0185.0412.5
 4.McKenna Lorraine1973Ireland 162.562.5180.0405.0
 5.Ohrnell Mia1972Sweden 160.090.0152.5402.5
 6.Roccuzzo Paola1973Great Britain 150.072.5172.5395.0
 7.Kiely Emma1974Ireland 130.070.0180.0380.0
 8.Marangoni Pia1978South Africa 135.065.0165.0365.0
84+kg
 1.Copeland Melissa1977U.S.America 200.5117.5205.0523.0
 2.Reisz Jodey1975U.S.America 172.5120.0190.0482.5
 3.Claassen Barbara1971Netherlands 187.590.0190.0467.5
 4.Phasey Kelly1976Great Britain 162.5103.0162.5428.0
 5.Phokwane Moloele1977South Africa 135.077.5160.0372.5
 6.Townsend Michele1976South Africa 120.055.0155.0330.0
 7.Alsuwaidi Aisha1980United Arab Emirates 120.060.0140.0320.0
 8.Feagins Yolanda1974US Virgin Islands 102.560.0102.5265.0
In Division there are 49 Lifters (  In Teams:48  In Reserve:1  )
Division «Masters II»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-52kg
 1.Lafond Janique1964Canada 105.050.0115.0270.0
 2.Anthony Carol1966South Africa 80.042.5122.5245.0
 3.Verlaine Geraldine1970France 70.065.0105.0240.0
-57kg
 1.Mitchell Melissa1967U.S.America 120.088.5142.5351.0
 2.Burns Karen1968Great Britain 122.562.5163.0348.0
 3.McPeak Jodie1968Canada 120.565.0150.0335.5
 4.Collins Kris1967U.S.America 117.572.5132.5322.5
 5.Cabos Marie1967France 110.070.0140.0320.0
 6.Vinutha Raghunath1968India 125.057.5132.5315.0
 7.Tiernan Debbie1963Great Britain 105.060.0125.0290.0
 8.Abrahams Antoinette1969South Africa 92.545.0128.0265.5
 9.Aprile Sophie1966France 80.037.5120.0237.5
-63kg
 1.Barry Karen1966Ireland 136.080.0150.0365.0
 2.Avery Cathy1969U.S.America 133.077.5142.5353.0
 3.Girot Noemie1967France 115.080.0150.0345.0
 4.Banks Lynda1965Great Britain 117.567.5145.0330.0
 5.de Louise1969Netherlands 107.567.5140.0315.0
 6.Wharton Kelly1962Canada 107.555.0132.5295.0
 7.Leccese Florence1969France 110.062.5120.0292.5
 8.Reyneke Ronel1969South Africa 100.065.5125.0290.5
 9.Donevska Lin1969Australia 95.072.5120.0287.5
 10.Okumura Mayumi1964Japan 80.060.0110.0250.0
-72kg
 1.Cook Tracy1970U.S.America 142.587.5177.5407.5
 2.Nelyubova Valentina1966Russia 130.0105.0160.0395.0
 3.Potgieter Corien1970South Africa 135.083.5155.0373.5
 4.Tagg Heather1966Great Britain 127.572.5170.5370.5
 5.Kleynhans Lana1967South Africa 112.575.0165.0352.5
 6.North Jacqui1968Great Britain 122.560.0157.5340.0
 7.Milani Kim1969Canada 90.052.5120.0262.5
-84kg
 R1.Blair Libby1967Great Britain 160.082.5200.0440.0
 2.Macdonald Laurie1962U.S.America 142.595.0162.5400.0
 3.Hazell Georgina1969Great Britain 125.082.5175.0382.5
 4.Greenidge Felicia1965Canada 137.572.5167.5377.5
 5.Fiona Hickman1965South Africa 120.568.0150.0338.5
 6.Chipping Tracy1961New Zealand 125.067.5143.0335.5
84+kg
 1.Tilton Cindy1969U.S.America 185.0117.5192.5505.0
 2.Whiteley Jo1970Great Britain 196.0105.0192.5493.5
 3.Jackson Lilyan1970U.S.America 177.5117.5182.5477.5
 4.Reitmann Judith1967Uruguay 185.0105.0185.0475.0
 5.Gray Betty1962Great Britain 155.072.5207.5455.0
 6.Rempel Bonney1967Canada 172.5110.0172.5455.0
 7.Evans Kimberly1964US Virgin Islands 137.572.5170.0380.0
In Division there are 42 Lifters (  In Teams:41  In Reserve:1  )
Division «Masters III»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
 1.Ma Monica1955Canada 60.035.090.0185.0
-52kg
 1.Woerner Janice1958U.S.America 95.062.5125.0282.5
 2.Hunter Jennifer1958Great Britain 85.067.5127.5280.0
-57kg
 1.Guennec Edith1956France 100.052.5155.0310.0
 2.Eremenko Svetlana1957Russia 95.055.0105.0255.0
 3.Crumpton Kim1955Canada 72.552.5125.0250.0
 4.Cunniffe Caroline1957Ireland 90.047.5112.5250.0
 5.Conlon Tara1959Ireland 65.045.0113.0223.0
-63kg
 1.Marksteiner Cathleen1958U.S.America 103.070.0132.5305.5
 2.Loken Kirsti1954Norway 106.057.5136.0300.0
 3.Farrell Susan1951South Africa 95.050.0132.5272.5
 4.Sabuda Susan1954Great Britain 72.550.0112.5235.0
 R5.Lester Melanie1954Great Britain 72.542.5107.5222.5
-72kg
 1.Blondan Daisy1959France 102.572.5135.0310.0
 2.Kimura Alma1954U.S.America 110.552.5143.0306.0
 3.Elizarova Irina1960Russia 100.060.0145.0305.0
 4.Madsen Lise1953Denmark 80.045.0130.0250.0
-84kg
 1.Kuhn Diane1958U.S.America 127.570.0150.0347.5
 2.Francis Janice1955U.S.America 112.580.0147.5340.0
 3.Van Diepen Arlene1957Canada 107.560.0153.5318.5
 4.Sekiguchi Tomoko1957Japan 60.055.0105.0220.0
84+kg
 1.Nase Sandra1957Canada 117.560.0147.5325.0
In Division there are 22 Lifters (  In Teams:21  In Reserve:1  )
Division «Masters IV»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
 1.Fournier Yvonne1947Canada 60.035.077.5172.5
-52kg
 1.Elwyn Susan1947U.S.America 82.537.5123.5243.5
 2.Burns Bebe1942U.S.America 57.540.077.5175.0
-57kg
 1.Wilson Cherry1950New Zealand 78.543.5112.0234.5
-63kg
 1.Williams Gale1947U.S.America 67.555.0120.0247.5
 2.Walter Susan1948U.S.America 75.045.097.5217.5
-84kg
 1.Evert Katherine1949U.S.America 62.547.5102.5210.0
In Division there are 7 Lifters
In Total there are 120 Lifters (  In Teams:117  In Reserve:3  )

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Alessio RobertoArgentinaCat. IAvailable Wednesday 29th April
2.Olsen Bjarke KollitsDenmarkCat. ITBA
3.Hagfors HarriFinlandCat. IJury Sunday 26.4. and Friday 1.5.
4.Heiskanen TimoFinlandCat. IISunday 26.4, Wednesday. 29.4, Thorsday 30.4 and Sunday 3.5.
5.Blondan Jean BernardFranceCat. IITo be defined
6.Buchs ChristianFranceCat. IITo be defined
7.Guennec EdithFranceCat. IITo be defined
8.Weiss JosefGermanyCat. I
9.Ellender MickGreat BritainCat. I
10.Sahu KrishnaIndiaCat. I
11.Alkuwafi RafeeqLibyaCat. IITo be advised
12.Makhlof KhalidLibyaCat. IITo be advised
13.Jamal HamidMoroccoCat. II
14.Wildeman SandraNetherlandsCat. II
15.Fjeld Per OivindNorwayCat. IMonday 27th and Wednesday 29th.
16.Stavik AnitaNorwayCat. IIThursday 30th and Sunday 3rd
17.Carrasco Gonzales JacobPeruCat. IIAvailable Wednesday 29th
18.Anthony RodneySouth AfricaCat. Ito be advised
19.Botha VickiSouth AfricaCat. Ito be advised
20.Leighton MeganSouth AfricaCat. IIto be advised
21.Leighton HeatherSouth AfricaCat. IIto be advised
22.Ludik AndreSouth AfricaCat. Ito be advised
23.Oppenheim DanSouth AfricaCat. Itba
24.Smith HannieSouth AfricaCat. IJury
25.Bjork PatrikSwedenCat. IAll
26.Marcus JackU.S.AmericaCat. IAvailable all sessions
27.Marksteiner CathleenU.S.AmericaCat. IAvailable 27.04 and 28.04
28.Marksteiner JosephU.S.AmericaCat. IAvailable 27.04 and 28.04
29.Zawilinski MichaelU.S.AmericaCat. IIAvailable all sessions
30.Reitmann JudithUruguayCat. I
31.Urioste NicolasUruguayCat. II