|
|
|
LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND |
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS. |
Asian Men's Equipped ChampionshipsIstanbul / Turkiye 24 − 30 December, 2021 Chinese Taipei
Lifters | 1. | Yang Sen | Open | -120kg |
Team Members | 1. | Chao Chen-Yeh | | Cat.I | | Head Coach |
India
Lifters | 1. | Dubey Shasikant | Masters 4 | -83kg | 2. | Tiwari Ashok Kumar | Masters 3 | -74kg | 3. | Dinanath Sahni Shyam | Masters 3 | -105kg | 4. | Singh Mukhtiar | Masters 1 | -83kg | 5. | A. Manimaran | Masters 1 | -83kg | 6. | Sahu Gaurav | Juniors | -53kg | 7. | B Abin | Juniors | -59kg | 8. | Bharat Kumar Pandrila | Juniors | -59kg | 9. | V Raut Yadhnesh | Juniors | -59kg | 10. | Attavar Adarsh B | Juniors | -59kg | 11. | Mohamed Ali A Sheik | Juniors | -66kg | 12. | Kruparao Sanku | Juniors | -66kg | 13. | C Venkatesh | Juniors | -66kg | 14. | S Prajapati Akshay Kumar | Juniors | -66kg | 15. | Prabhu B | Juniors | -74kg | 16. | Mali Lav | Juniors | -74kg | 17. | Shajan Vishnu | Juniors | -74kg | 18. | Singh Aman Pradeep | Juniors | -74kg | 19. | Sumit Sumit | Juniors | -83kg | 20. | Singh Chandan K R | Juniors | -83kg | 21. | Wani Onkar Rajgonda | Juniors | -83kg | 22. | Naveen S. | Juniors | -93kg | 23. | Kharade Rajesh | Juniors | -93kg | 24. | Ruban L | Juniors | -105kg | 25. | Singh Sikander | Juniors | -105kg | 26. | P. Rahul | Juniors | -120kg | 27. | Goutham Mathangi Rahul | Juniors | 120+kg | 28. | P Nishanth | Juniors | 120+kg | 29. | Rohith Rahul | Subjuniors | -59kg | 30. | Kaarthick N.kesav | Subjuniors | -59kg | 31. | Chouhan Daksh Singh | Subjuniors | -93kg | 32. | Chakrawarty Monish | Subjuniors | -105kg | 33. | S Abhijith | Subjuniors | -105kg | 34. | Satish Kumar Yadam | Open | -59kg | 35. | Raj Kure Dhruv | Open | -59kg | 36. | Govindasamy B. | Open | -66kg | 37. | Utekar Sahil Mahesh | Open | -66kg | 38. | Arora Gurjot | Open | -74kg | 39. | Kumar Shivam | Open | -74kg | 40. | G Ramesh | Open | -83kg | 41. | Ulaganathan T. | Open | -93kg | 42. | Pal Singh Satwinder | Open | -93kg | 43. | Thangapandian V. | Open | -105kg | 44. | Kamble Rajat Kumar P | Open | -105kg | 45. | Mahaboobkhan N. | Open | -120kg | 46. | Satyawan Mirashi Sagar | Open | -120kg | 47. | Chouhan Ankit | Open | -120kg | 48. | Saquib Basha Shaik | Open | 120+kg | 49. | Pal Paritesh | Open | 120+kg |
Team Members | 1. | Kumar Saha Nirmal | | Cat.I | | | 2. | P J Joseph | | Cat.I | | Official | 3. | Peters Mohan | | Cat.II | | Coach | 4. | S Nagarajan | | Cat.II | | Coach |
Iran
Lifters | 1. | Mesforosh Amir Reza | Masters 1 | -66kg | 2. | Teimouri Khafi Mohammad Ali | Masters 1 | -93kg | 3. | Rajabzadeh Asar Vahid | Masters 1 | -105kg | 4. | Mehrban Mojtaba | Masters 1 | -120kg | 5. | Amini Mohammadreza | Masters 1 | -120kg | 6. | Parvardeh Abolfazl | Juniors | -93kg | 7. | Mahmoodabadi Alireza | Juniors | 120+kg | 8. | Abdollahpour Parviz | Open | -59kg | 9. | Salehi Farid | Open | -83kg | 10. | Lashgari Alireza | Open | -83kg | 11. | Sharifi Saeed | Open | -93kg | 12. | Rouyavi Fazel | Open | -93kg | 13. | Yarali Mehrdad | Open | -93kg | 14. | Hooshyar Foad | Open | -105kg | 15. | Moradi Mehdi | Open | -105kg | 16. | Bahramifard Hossein | Open | -105kg | 17. | Yazdani Mostafa | Open | -105kg | 18. | Boveiri Konari Iman | Open | -120kg | 19. | Sadeghpour Mehdi | Open | 120+kg | 20. | Nezhadi Peyman | Open | 120+kg |
Team Members | 1. | Javadfar Javad | | Cat.I | | | 2. | Asgari Rahim | | Cat.I | | | 3. | Shahnavaz Majid | | Cat.I | | | 4. | Babaei Jamshid | | Cat.I | | | 5. | Piriniae Jafar | | Cat.II | | | 6. | Janghorban Morteza | | Cat.II | | | 7. | Parvaresh Mostafa | | Cat.II | | | 8. | Soltani Farshid | | Cat.I | | Official |
Iraq
Team Members | 1. | Albo Obaid Thaer | | | | Head Coach | 2. | Al-Jboree Ali | | | | Coach | 3. | Obaid Ammar | | | | Head Coach |
Japan
Team Members | 1. | Sasaki Yoichi | | | | Head Coach | 2. | Yamada Yohei | | | | Assistant Coach | 3. | Hori Kaoru | | | | Assistant Coach | 4. | Suzuki Motoki | | | | Assistant Coach | 5. | Yoshioka Kyosuke | | | | Assistant Coach | 6. | Suzuki Kentaro | | | | Assistant Coach | 7. | Chishima Hirofumi | | | | Assistant Coach |
Kazakhstan
Lifters | 1. | Beldinov Malik | Masters 2 | -66kg | 2. | Shkirman Vladimir | Masters 2 | -83kg | 3. | Elemesov Aidyn | Masters 1 | -66kg | 4. | Nishanbayev Rozmat | Juniors | -53kg | 5. | Tarada Artem | Juniors | -74kg | 6. | Makhantayev Nursultan | Juniors | -74kg | 7. | Kairzhan Nursultan | Juniors | -83kg | 8. | Berdyugin Ivan | Juniors | -93kg | 9. | Babakhanov Khursandbek | Juniors | -120kg | 10. | Khuziakhmetov Timur | Subjuniors | -53kg | 11. | Kleikin Danila | Subjuniors | -53kg | 12. | Deineka Stepan | Subjuniors | -66kg | 13. | Abdurashidov Diyarbek | Subjuniors | -83kg | 14. | Oleinikov Yegor | Subjuniors | -93kg | 15. | Babajanov Timur | Subjuniors | -105kg | 16. | Pozharskiy Yaroslav | Subjuniors | -105kg | 17. | Yeleussiz Kayirzhan | Open | -59kg | 18. | Kuramshin Alexandr | Open | -66kg | 19. | Kapyshev Aman | Open | -83kg | 20. | Turakhanov Davranbek | Open | -83kg | 21. | Maslov Ilya | Open | -105kg | 22. | Kuvambayev Zalim | Open | -105kg |
Team Members | 1. | Rashidov Sergey | | | | Coach | 2. | Khan Xeniya | | | | Coach |
Kyrgyzstan
Lifters | 1. | Kerimbekov Bakyt | Masters 3 | -105kg | 2. | Rakhimov Alimbek | Masters 2 | -83kg | 3. | Murzamitov Aibek | Open | -74kg |
Luxembourg
Team Members | 1. | Parage Gaston | | Cat.I | | IPF Official |
Mongolia
Lifters | 1. | Dolgorsuren Bayarjargal | Masters 2 | -74kg | 2. | Sanduijav Enkhbat | Masters 1 | -74kg | 3. | Nyamsuren Otgonbayar | Masters 1 | -105kg | 4. | Damdinsuren Batsukh | Open | -74kg | 5. | Batsukh Gansukh | Open | -83kg | 6. | Tsogtmagnai Tsenddorj | Open | -93kg | 7. | Bayarsaikhan Byambasuren | Open | -105kg | 8. | Munkhbayar Tserennadmid | Open | 120+kg |
Team Members | 1. | Dash Battulga | | Cat.II | | |
Philippines
Team Members | 1. | Capulong Willord | | | | Coach |
Singapore
Team Members | 1. | Koike Satomi | | | | Assistant Coach |
Syria
Lifters | 1. | Mohamad Bhjat | Juniors | -105kg | 2. | Dakeel Zolfekar | Juniors | -120kg | 3. | Mohamad Fadi | Subjuniors | -105kg | 4. | Mohamad Ziad | Open | -105kg | 5. | Tajjor Wellam | Open | -120kg |
Team Members | 1. | Mohamad Ziad | | Cat.II | | Official | 2. | Mohamad Ziad | | | | Head Coach | 3. | Samman Nada | | | | Coach |
Tajikistan
Lifters | 1. | Juraev Ibrohimjon | Open | -120kg |
United Arab Emirates
Team Members | 1. | Alali Ebrahim | | Cat.I | | | 2. | Almarri Mohammed | | | | Official | 3. | Alhaj Khalid | | | | Coach |
Uzbekistan
Lifters | 1. | Sanakulov Olim | Masters 2 | 120+kg | 2. | Fotiev Sergey | Masters 1 | -93kg | 3. | Umirzokov Fazliddin | Masters 1 | -105kg | 4. | Ashurkulov Bahtiyor | Juniors | -83kg | 5. | Shirinov Kemron | Open | -74kg | 6. | Kapralov Evgeniy | Open | -120kg |
Team Members | 1. | Umirzokov Fazliddin | | | | Head Coach | 2. | Yusupov Azimjon | | | | Official | 3. | Romanenko Aleksandr | | | | Coach |
Summary Table | Number of Lifters | Asian Women's Classic Championships | 41 | Asian Men's Classic Championships | 162 | Asian Women's Equipped Championships | 43 | Asian Men's Equipped Championships | 115 | Persons as … | Referee | 10 | Representative | 21 | Referee & Representative | 7 | All Together | 399 |
|
|
|
|