LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

Commonwealth Mens Classic Benchpress Championships

Auckland / New Zealand

28 November − 4 December, 2022

Status: ARCHIVED

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:04.10.2022
The End Day of Final Nomination:06.11.2022
14 Days before Technical Meeting:11.11.2022
The Technical Meeting Day:26.11.2022
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Fong Zako1998New Zealand 130.0
2.Nitin Kudalkar Sidhant1998India 110.0
-74kg
1.Sichone Kavwa1989New Zealand 170.0
2.Lattuca Louis1987England 130.0
-83kg
1.Kerr-Phillips Richard1990New Zealand 162.5
2.Jaideep Wasu1994England 150.0
3.Palmer Max1997New Zealand 145.0
-93kg
1.Sanerivi Peter1985New Zealand 190.0
2.Perry Robert?Canada 157.5
-105kg
1.McAskie Liam1995New Zealand 195.0
2.Pavlov Andrei1987New Zealand 192.5
3.McGuinness Wesley?England 177.5
4.Beer Simon1988England 150.0
-120kg
1.Atkin Troy1992England 190.0
2.Rippingale John1983New Zealand 185.0
3.E Raja1985India 120.0
120+kg
1.Adnan Muhammad Abdul Jabar1983Pakistan 230.0
2.Gogna Ajay1988India 200.0
3.Naik Kantyani Prasad1988India 170.0
In Division there are 19 Lifters (  In Teams: 19)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-74kg
1.Miller Sean2004Isle of Man 90.0
-93kg
1.Kriel Izak2005South Africa 135.0
2.Farrell Joseph2005New Zealand 120.0
120+kg
1.Williams Hone2006New Zealand 150.0
In Division there are 4 Lifters (  In Teams: 4)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-74kg
1.Choudhary Haroon2001India 140.0
-83kg
1.Signal Josh1999New Zealand 137.5
2.Syson Sam2000England 135.0
-93kg
1.Kian Doyle2002England 157.5
-105kg
1.Farid Ahmed2002New Zealand 140.0
In Division there are 5 Lifters (  In Teams: 5)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Gowda Hanumanthe1976India 110.0
-66kg
1.Babu Rajesh1980New Zealand 120.0
2.Kharvi D K Satish1976India 100.0
-83kg
1.Ritchie Chris1977New Zealand 135.0
-93kg
1.Litchfield David1975Scotland 162.5
2.Harrison Daryl1975New Zealand 155.0
3.Carlyle Ross1978England 155.0
4.Best Richard1975New Zealand 147.5
5.Narayan Prabhu Venktesh1982India 140.0
-105kg
1.Noma David1982Canada 152.5
2.Luck Graham1973England 135.0
-120kg
1.George Richy1979New Zealand 222.5
In Division there are 12 Lifters (  In Teams: 12)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Liddle Andy1970England 90.0
2.Hrynkow David1964Canada 87.5
-74kg
1.Poorathankandy Jagannath1968India 140.0
-83kg
1.Mandia Anand1971India 160.0
2.Dyke Rob1972Canada 155.0
3.Lacey Phil1969New Zealand 150.5
4.Peskett Stuart1966England 132.5
-93kg
1.Day Stanley1972New Zealand 162.5
2.Kelsall Simon1970New Zealand 140.0
3.Deshmukh Subhash1966India 132.5
-105kg
1.Horn Malone1970New Zealand 190.0
2.Stuart Peter1966New Zealand 158.0
3.Farrell Mark1969New Zealand 145.0
-120kg
1.Ball Darren1970England 165.0
2.Rogers Roger1969Guyana 160.0
3.G Shivaramalingam1965India 125.0
120+kg
1.Gattsche Paul1968New Zealand 207.5
2.Osborne Mark1972New Zealand 180.0
In Division there are 18 Lifters (  In Teams: 18)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-74kg
1.Ashok Giliyar Vasudeva1960India 85.0
-83kg
1.Singh Sabharwal Inderjit1954India 110.0
2.Dhyan Singh Yumlembam1959India 90.0
-105kg
1.Gedye Roger1956New Zealand 128.5
In Division there are 4 Lifters (  In Teams: 4)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-74kg
1.Koppe William1946Australia 85.0
-83kg
1.Stratford Peter1951New Zealand 100.0
2.Saha Nirmal Kr1948India 65.0
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
In Total there are 65 Lifters (  In Teams: 65)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Dwarte Lee-AnneAustraliaCat.IAvailable 28, 29 Nov, 1, and 2 December
2.Moyo MaslynAustraliaNat.Testing for Cat 2 (available 28, 29 Nov, & 1 December)
3.Muir SeanAustraliaCat.IITesting for Cat 1, Available 29 November
4.Vaughan DavidAustraliaCat.IAll sessions
5.Armstrong MikeCanadaCat.IAll sessions
6.You BillCanadaCat.IITesting for Cat 1, available all sessions
7.Ellender MickEnglandCat.IAvailable when not competing
8.Marsh PaulEnglandCat.IIMay be available when not coaching
9.Parker RichardEnglandCat.Iavailable for all sessions
10.Austin ColinGuyanaCat.IIAvailable all sessions.
11.Austin ColinGuyanaCat.IIAvailable for all sessions
12.Spencer EdwinGuyanaCat.IIAvailable except for the day when lifting.
13.Spencer EdwinGuyanaCat.IIAvailable except for the day when lifting.
14.Kumar SathishIndiaCat.I
15.Rao KoteshwarIndiaCat.II
16.Sahu KrishnaIndiaCat.I
17.Singh InderjitIndiaCat.II
18.Singh PuranIndiaCat.I
19.Tiwari RajeshIndiaCat.I
20.Claire AnnaNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
21.Clarke PaulNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
22.Corrigan EvieNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
23.Fong GrahameNew ZealandCat.I
24.Lynch RoryNew ZealandCat.II
25.McKay AngusNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
26.Tilby SamNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
27.Brown WilliamScotlandNat.Testing for Cat 2
28.Anthony RodneySouth AfricaCat.Ito be advised
29.Leighton MeganSouth AfricaCat.Isessions to be advised
30.du Toit ChantelleSouth AfricaCat.IISessions to be advised
31.M.k Fernando MeesaraSri LankaNat.Meesara Kethaka Fernando
32.U K Perera KapilaSri LankaNat.U.K Perera