3rd World Women's Classic Bench Press

Vantaa / Finland

14 − 19 May, 2018

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:14.03.2018
End of Final Nomination:22.04.2018
14 Days before Technical Meeting:29.04.2018
Technical Meeting:13.05.2018
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-47kg
 1.Shchavinska Tetiana1996Ukraine 77.5
 2.Simoniants Karina1977Russia 75.0
 3.Koroleva Tatyana1986Russia 72.5
 4.Shkaraputa Iryna1994Ukraine 70.0
 5.Fukumura Aya1986Japan 62.5
 6.Lake Jasmine1980Great Britain 62.5
 7.Bregel Caycee1992U.S.America 57.5
-52kg
 1.Nyers Monika1978Hungary 120.0
 2.Waldemarson Sophia1988Sweden 92.5
 3.Rantala Hanna1982Finland 90.0
 4.Forsstrom Johanna1988Finland 87.5
 5.Mingot Audrey1993France 82.5
 6.Gulmurzayeva Bibidjan1988Turkmenistan 82.5
 7.Rafferty Emma1993Great Britain 70.0
-57kg
 1.Arvidson Karolina1985Sweden 102.5
 2.Anthouard Melodie1988France 100.0
 3.Salamon Erika1973Hungary 100.0
 4.Osipova Ekaterina1991Russia 95.0
 5.Mingot Sylvie1969France 95.0
 6.Kadatska Ganna1977Ukraine 92.5
 7.Timoshina Mariya1984Kazakhstan 90.0
 8.Sroczyk Monika1992Poland 90.0
 9.Faucheaux Jennie1980U.S.America 82.5
-63kg
 1.Thompson Jennifer1973U.S.America 142.5
 2.Birzhevaia Anna1992Russia 127.5
 3.Palagyi Zsanett1986Hungary 120.0
 4.Tuczykont Agnieszka1985Poland 110.0
 5.Stevenson Kim1982Australia 107.5
 6.Tunkkari Anette1983Finland 105.5
 7.Charles Ludivine1993France 105.0
 8.Hammarstrom Andrea1977Sweden 105.0
 9.Persson Louice1992Sweden 97.5
 10.Engberg Mari1982Finland 95.0
 11.Moore Sabrina1989Great Britain 85.0
 12.Taccone Maria1981Canada 82.5
-72kg
 1.Virkkunen Susanna1973Finland 121.0
 2.Kovacs Eszter1992Hungary 120.0
 3.Khan Xeniya1987Kazakhstan 120.0
 4.Kryukova Ekaterina1985Kazakhstan 120.0
 5.Beriava Kheda1992Russia 117.5
 6.Alter Rori1987U.S.America 112.5
 7.Vorobiova Iryna1980Ukraine 100.0
 8.Ruedi Tina1981Switzerland 97.5
 9.Hughes Rachel1994Great Britain 92.5
 10.Miles Sheri1986Great Britain 90.0
-84kg
 1.Protchenko Lyudmila1986Russia 135.0
 2.Torronen Susanna1998Finland 130.0
 3.Abduraimova Aziza1989Kazakhstan 120.0
 4.Kabiyeva Zhadyra1992Kazakhstan 120.0
 5.Friden Clara1992Sweden 112.5
 6.Appleby-Phillips Christina1982Great Britain 107.5
 7.Sandler Dana1979Canada 90.0
84+kg
 1.Szabo Agnes1988Hungary 150.0
 2.Okatenko Xeniya1994Kazakhstan 140.0
 3.Bilousova Tetiana1975Ukraine 135.0
 4.Zyryanova Maria1983Russia 135.0
 5.Orobets Inna1971Ukraine 130.0
 6.Reisz Jodey1975U.S.America 120.0
 7.Holland Camille1988Great Britain 105.0
In Division there are 59 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-43kg
 1.Lieonienko Kristina2001Ukraine 42.5
 2.Paranai Laura2003Hungary 40.0
-47kg
 1.Cheremenko Nataliia2001Ukraine 70.0
 2.Popova Kristina2001Kazakhstan 70.0
 3.Zhanysova Ilona2000Russia 57.5
 4.Wojtyla Paulina2001Poland 47.5
-52kg
 1.Lipponen Heini2000Finland 70.0
 2.Ortiz-Rosado Liszette2001U.S.America 65.0
 3.Arslanova Almira2000Kazakhstan 50.0
-57kg
 1.Adamova Karolina2000Czechia 65.0
 2.Gladkova Alena2001Kazakhstan 65.0
 3.Jablonska Natalia2000Poland 50.0
-63kg
 1.Dyachenko Taissiya2000Kazakhstan 105.0
 2.Kupaieva Kateryna2000Ukraine 75.0
-72kg
 1.Yultsova Viktoria2002Russia 95.0
 2.Szabo Lili2000Hungary 90.0
 3.Nurkenova Asel2000Kazakhstan 85.0
 4.Heinonen Suvi-Maaria2002Finland 70.0
 5.Qilingele Mbasa2001South Africa 62.5
-84kg
 1.Abdirova Iroda2001Kazakhstan 75.0
 2.Sallinen Sofie2000Finland 72.5
 3.Gaal Kinga2000Hungary 60.0
 4.Kalbarczyk Karolina2001Poland 60.0
84+kg
 1.Malykhina Diana2003Kazakhstan 90.0
In Division there are 24 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-43kg
 1.Aleksandrova Oisha1999Russia 62.5
 2.Kawakami Mayu1995Japan 55.0
 3.Dmitrieva Rada1999Russia 50.0
-47kg
 1.Elvegard Emelie1995Sweden 78.0
 2.Druziaka Viktoria1998Ukraine 72.5
 3.Vishniakova Daria1997Russia 60.0
-52kg
 1.Sroczyk Marta1995Poland 90.0
 2.Shlopko Tetyana1996Ukraine 85.0
 3.Ivanova Iuliia1998Russia 75.0
 4.Omarkhanova Saniya1999Kazakhstan 72.5
-57kg
 1.Berglund Donna1997Sweden 90.0
 2.Laakso Essi1995Finland 86.0
 3.Rykun Anna1998Ukraine 85.0
 4.Maatta Krista1995Finland 82.5
 5.Antosova Ekaterina1995Czechia 75.0
 6.Norley Emily1996Great Britain 70.0
-63kg
 1.Zhurbina Anastassiya1999Kazakhstan 105.0
 2.Boegedahl Kamilla W1995Denmark 97.5
 3.Churilova Nadezhda1996Russia 90.0
 4.Ochirbat Orkhontuul1997Mongolia 85.0
 5.Goulder Suzanne1996Great Britain 72.5
 6.Hart Lucy1995Great Britain 57.5
-72kg
 1.Mikryukova Anna1999Russia 100.0
 2.Olsson Vilma1999Sweden 96.0
 3.Smaabakk Arnesen Maren1998Norway 95.0
 4.Lollo Julianna1995Finland 93.0
 5.Myhr Marthine1999Norway 92.5
 6.Lohivuo Tuulia1997Finland 92.5
 7.Augustiniok Sandra1999Germany 90.0
 8.Reich Dakota1998Austria 80.0
 9.Mills Liz1996Great Britain 75.0
 10.Clark Zoe1995Great Britain 72.5
-84kg
 1.Carrillo-Chavez Stephanie1995Great Britain 110.0
 2.Miles Shelby1998U.S.America 100.0
 3.Barksdale Brittney1996U.S.America 95.0
 4.Lechowicz Paulina1996Poland 95.0
84+kg
 1.Meier Regina1999Kazakhstan 110.0
 2.Nikolayeva Alevtina1998Kazakhstan 90.0
 3.Chuluunbat Anujin1999Mongolia 60.0
In Division there are 39 Lifters
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-52kg
 1.Sandvik Marcela1974Finland 82.5
 2.Shuttleworth Maura1976U.S.America 75.0
 3.Nishikawa Akiko1976Japan 72.5
 4.Philippe Virginie1969France 62.5
-57kg
 1.Ito Chiho1974Japan 80.0
 2.Hughes Helen1976Great Britain 80.0
 3.Spakova Tatjana1970Latvia 75.0
 4.Rummel Martina1976Germany 65.0
 5.Shinohara Chie1970Japan 60.0
-63kg
 1.Maniez Christelle1975France 93.0
 2.Stuetz Silvia1978Germany 85.0
 3.Carion Stephanie1974France 85.0
 4.Vahasantanen Marjaana1976Finland 80.0
 5.Goldshmid Galit1977Great Britain 77.5
 6.Brandt Simone1971Germany 65.0
 7.Ashikawa Kiyoko1974Japan 62.5
-72kg
 1.Katene Tui1973New Zealand 90.0
 2.Joutsela Sanna1973Finland 82.5
 3.Hoglund Petra1975Sweden 82.5
 4.Hallikainen Niina1975Finland 80.0
 5.Rodgers Beverley1972Great Britain 80.0
 6.Sakurai Miyuki1969Japan 75.0
 7.Cervasio Nicole1972France 67.5
 8.Burns Sue1970U.S.America 47.2
-84kg
 1.Voho Tiina1973Finland 105.0
 2.Ruuhivirta Nina1977Finland 102.5
 3.Eisensehr Evelin1973Hungary 95.0
 4.Yudina Inna1978Ukraine 80.0
 5.Rohr Pernilla1972Sweden 80.0
 6.Mueller-Freye Karina1970Germany 75.0
 7.Woodcock Lindsey1977Great Britain 72.5
84+kg
 1.Tilton Cindy1969U.S.America 112.5
 2.Gall Eva-Maria1970Germany 111.0
 3.Phasey Kelly1976Great Britain 100.0
 4.Gough Jackie1977Great Britain 98.5
 5.Linna Joanna1974Finland 95.0
In Division there are 36 Lifters
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-47kg
 1.Friedrich Marion1965Germany 78.0
 2.Shibata Masami1965Japan 57.5
 3.Kadoaki Asami1967Japan 47.5
-52kg
 1.Petroczki Magdolna1968Hungary 90.0
 2.Lesellier Christine1963France 80.0
 3.Pajuharju Eira1964Finland 65.0
 4.Landon Brigitte1961France 55.0
-57kg
 1.Cabos Marie France1967France 70.0
 2.Homan Lynne1962U.S.America 65.0
 3.Partanen Tarja1967Finland 65.0
-63kg
 1.Olsen Ann Kristin1967Norway 90.5
 2.Salminen Margetta1961Finland 67.5
 3.Perez Socorro1959Mexico 65.0
 4.Naslund Sinikka1960Finland 60.0
 5.Takagaki Yoshiko1962Japan 47.5
-72kg
 1.Haas Regina1962Germany 102.5
 2.Elgland Minna1965Finland 86.0
 3.Maciejewski Patricia1961France 85.0
 4.Haeuser Ursula1960Germany 80.0
 5.Line Cynthia1968U.S.America 77.5
 6.Evans Delwyn1964New Zealand 77.0
 7.Leroy Aline1962France 70.0
 8.Briggs Julie1962Great Britain 50.0
-84kg
 1.Tokutake Megumi1964Japan 102.5
 2.MacDonald Laurie1962U.S.America 85.0
 3.Halvarsson Asa1961Sweden 85.0
 4.Olak Jana1966Estonia 80.0
 5.Valtonen Heli1961Finland 72.5
 6.Richardson Elizabeth1962U.S.America 70.0
84+kg
 1.Fayant Michelle1964U.S.America 120.0
 2.Perala Tarja1968Finland 95.0
 3.Gransard Nathalie1964France 75.0
 4.Jordebo Ann1960Sweden 67.5
In Division there are 33 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-47kg
 1.Kemppainen Pirjo1951Finland 32.5
-52kg
 1.Knutars Aira1954Finland 66.0
 2.Woerner Janice1958U.S.America 60.0
 3.Viitasaari Vuokko1954Finland 55.0
-63kg
 1.Hoshita Chizuko1953Japan 71.0
-72kg
 1.Herbin Evelyne1956France 75.0
 2.Jaurola Maritta1950Finland 63.0
-84kg
 1.Mynttinen Merja1958Finland 75.0
84+kg
 1.Speth Eva1954Germany 90.0
In Division there are 9 Lifters
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-47kg
 1.Boulle Liliane1946France 42.5
-52kg
 1.Kumpuniemi Eila1942Finland 45.0
 2.Johnson Denise1947U.S.America 37.5
-57kg
 1.Heligon Francoise1943France 53.5
 2.Duboux Andree1946France 47.5
-63kg
 1.Rumjanceva Viktorija1942Latvia 60.0
 2.McGauley Judith1948Great Britain 40.0
84+kg
 1.Kimber Tiiu1948Estonia 55.0
In Division there are 8 Lifters
In Total there are 208 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Svadlenkova PetraCzechiaCat. IIThursday, Friday, Saturday
2.Carolin SiimensonEstoniaCat. II16 May
3.Hagfors HarriFinlandCat. IAvailable Thursday 17th May - Friday 18th May - Saturday 19th May if needed
4.Honkaniemi MikaFinlandCat. IAvailable Thursday 17th May - Saturday 19th May
5.Hyttinen TeroFinlandCat. IAvailable All expect Friday
6.Salminen MargettaFinlandCat. IAvailable Wednesday 16th May - Thursday 17th May
7.Westerberg JohanFinlandCat. IAvailable Monday 14th May - Tuesday 15th May
8.BELMAS Jean-PaulFranceCat. Iavailable monday, tuesday, wednesday
9.LESELLIER ChristineFranceCat. IIavailable tuesday and wednesday
10.SITRUK ClaudeFranceCat. IIavailability tuesday, wednesday
11.de Puytorac XavierFranceCat. IAll
12.Klawitter-Thomsen KerstinGermanyCat. I
13.Springett CaroleGreat BritainCat. IAvailability to be confirmed.
14.Mayer EvaHungaryCat. IWednesday, Friday, Saturday
15.Ronaszeki AndrasHungaryCat. IWednesday, Friday, Saturday
16.Babaeighane JamshidIranCat. IAll Category
17.Jafari RezaIranCat. IAll Category
18.Shahnavaz MajidIranCat. IIAll EXCEPT 105, 120 & 120+
19.Soltani FarshidIranCat. IAll Category
20.Sadykov KakhromanKazakhstanCat. II
21.Lapins RaivoLatviaCat. II14.05.2018 All day 15.05.2018 All day
22.Parage GastonLuxembourgCat. IAll
23.Christensen Carl YngvarNorwayCat. II17th of may - all, 18th of may - open woman, 19th of may - open men 74 kg and upwards
24.Lukasiuk MiroslawPolandCat. IR1 17-18.05
25.Derevyanko IgorRussiaCat. Iavailable on 17-19.05.18, except men open 59kg, 83kg, 105kg
26.Ivanov SergeyRussiaCat. IAvailable 18-19.05.2018, except men junior 74kg
27.Kozeleva AlevtinaRussiaCat. IOnly for Jury, 14-16.05.2018
28.Morozevich VitalyRussiaCat. IIAvailable for 14-15.05.2018
29.Josefsson LeifSwedenCat. IAll
30.Aymon Jean-PierreSwitzerlandCat. IIThursday 17th - Friday 18th all day Saturday 19th Afternoon
31.Nursahatov MerdanTurkmenistanCat. II available 16 и 17
32.Homan LynneU.S.AmericaCat. IIAll EXCEPT 15.05.2018 and 19.05.2018
33.Izosimov SerhiiUkraineCat. II All, except masters
34.Orobets VasylUkraineCat. II All, except masters