LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND |
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS. |
Commonwealth Womens Classic Powerlifting ChampionshipsAuckland / New Zealand 28 November − 4 December, 2022 Australia
Lifters | 1. | Day Peta | Masters 3 | -84kg | 2. | Baird Marion | Masters 3 | 84+kg | 3. | Millynn Teresa | Masters 3 | -76kg | 4. | Jensen Linda | Masters 2 | -57kg | 5. | Cawthorn Esther | Masters 2 | -84kg | 6. | Wilson Michelle | Masters 2 | -69kg | 7. | Dwyer Kylie | Masters 2 | -76kg | 8. | Condon Carole | Masters 2 | -76kg | 9. | Bartolo Natalie | Masters 1 | -52kg | 10. | Trovato Meaghan | Masters 1 | -63kg | 11. | Bosward-Fielding Abbi | Masters 1 | -84kg | 12. | Shearer Penelope | Masters 1 | -84kg | 13. | Green Melanie | Masters 1 | -69kg | 14. | Sciffer Katie | Masters 1 | -76kg | 15. | Pham Vy Thuy | Juniors | -63kg | 16. | Corrigan Sally | Juniors | -69kg | 17. | Dahler Shelby | Subjuniors | 84+kg | 18. | Sadler-Barker Tiggy | Subjuniors | -76kg | 19. | Caldona Jackielyn | Open | -47kg | 20. | Blenkin Rebecca | Open | 84+kg | 21. | Griffin Rachele | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Vaughan David | | Cat.I | | | 2. | Dwarte Lee-Anne | | Cat.I | | | 3. | Moyo Maslyn | | Nat. | | | 4. | Muir Sean | | Cat.II | | Head Coach | 5. | Le Alexander | | | | Head Coach | 6. | Koboroff Lee | | | | Assistant Coach | 7. | Black John | | | | Assistant Coach | 8. | O'Donovan James | | | | Assistant Coach | 9. | Webb Colin | | | | Assistant Coach | 10. | Le Danny | | | | Assistant Coach | 11. | Smith Gareth | | | | Assistant Coach | 12. | Fraser Jeremy | | | | Assistant Coach | 13. | O'Brien Merinda | | | | Assistant Coach | 14. | Bristow Maxwell | | | | Assistant Coach |
Brunei
Lifters | 1. | Ain Duratul | Juniors | -43kg | 2. | Husaimee Hashilah | Open | -76kg |
Canada
Lifters | 1. | Wagner Marie | Masters 1 | -84kg | 2. | Sperske Alexa | Masters 1 | -69kg | 3. | Fiorvento Sara | Juniors | -57kg | 4. | Janes Megan | Juniors | -63kg | 5. | Roberts Lizzy | Juniors | -63kg | 6. | Andrews Breana | Juniors | 84+kg | 7. | Irvine Michelle | Juniors | -76kg | 8. | Casey Kayla | Open | -57kg | 9. | Strickland Sarah | Open | -63kg | 10. | Zur Linden Emily | Open | -63kg | 11. | Grzybowski Rashena | Open | -84kg | 12. | Schlater Brittany | Open | 84+kg | 13. | Ng Amy | Open | -69kg | 14. | Kitigawa Lisa | Open | -69kg | 15. | Reid-Clavelle Danielle | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Armstrong Mike | | Cat.I | | | 2. | You Bill | | Cat.II | | | 3. | Bentley Garrett | | | | Head Coach | 4. | Homer Luke | | | | Assistant Coach | 5. | Castro Christine | | | | Assistant Coach |
England
Lifters | 1. | Spragg Rachel | Masters 2 | -63kg | 2. | Jackson Elaine | Masters 2 | 84+kg | 3. | Laird Joanne | Masters 2 | 84+kg | 4. | Grennan Tree | Masters 2 | -69kg | 5. | Stott Emma | Masters 1 | -57kg | 6. | Lau Letitia | Masters 1 | -63kg | 7. | Taylor Siobhan | Masters 1 | 84+kg | 8. | Ajanta Hilton | Masters 1 | -76kg | 9. | Stephen Hana | Juniors | -52kg | 10. | Waite Harriet | Juniors | -84kg | 11. | Pilnikova Lenka | Open | -47kg | 12. | Lee Jessie | Open | -47kg | 13. | Cook Jodie | Open | -57kg | 14. | Vidal Makeda | Open | -63kg | 15. | Macpherson Charlotte | Open | -63kg | 16. | Coggle Rebecca | Open | 84+kg | 17. | Lai Karen | Open | -69kg | 18. | Bryans Holly | Open | -69kg |
Team Members | 1. | Ellender Mick | | Cat.I | | | 2. | Parker Richard | | Cat.I | | | 3. | Marsh Paul | | Cat.II | | | 4. | Marsh Paul | | | | Head Coach | 5. | Cook Ben | | | | Coach | 6. | Foran Paul | | | | Coach | 7. | Coggle Craig | | | | Coach | 8. | Reynolds Charlotte | | | | Assistant Coach |
Guyana
Lifters | 1. | Taharally Nadina | Masters 1 | -76kg |
Team Members | 1. | Austin Colin | | Cat.II | | | 2. | Spencer Edwin | | Cat.II | | |
India
Lifters | 1. | Raghunath Vinutha | Masters 2 | -52kg | 2. | Saldanha Vilma | Masters 2 | -63kg | 3. | Mishra Ranjita | Masters 2 | -84kg | 4. | Metha Neeta | Masters 1 | -52kg | 5. | Vishnoi Ekta | Masters 1 | -57kg | 6. | C Sulochana | Masters 1 | -63kg | 7. | D Kavitha | Juniors | -63kg | 8. | G Naik Pratheeksha | Juniors | -84kg | 9. | Sharma Yashika | Juniors | 84+kg | 10. | Ghosh Moumita | Juniors | 84+kg | 11. | Annie Carlo Venizela | Juniors | -69kg | 12. | Sheikh Khan Muskan | Subjuniors | -63kg | 13. | Hardia Mishti | Subjuniors | -84kg | 14. | Gnana Divya Nagam | Subjuniors | 84+kg |
Team Members | 1. | Singh Inderjit | | Cat.II | | | 2. | Tiwari Rajesh | | Cat.I | | Official | 3. | Singh Puran | | Cat.I | | Coach | 4. | Kumar Sathish | | Cat.I | | Coach | 5. | Sahu Krishna | | Cat.I | | Coach | 6. | Rao Koteshwar | | Cat.II | | Coach | 7. | Nagaraj M | | | | Official | 8. | Devi Sushila | | | | Official | 9. | Stanley Joseph | | | | Coach |
Isle of Man
Lifters | 1. | Morris Emma | Masters 1 | -57kg | 2. | Lindsay Kerry | Masters 1 | -63kg | 3. | Grant Lisa | Masters 1 | -84kg | 4. | Morris Isobel | Subjuniors | -52kg | 5. | Lindsay Teagan | Subjuniors | -52kg | 6. | Corr Jo-Ann | Open | -63kg | 7. | Leece Stephanie | Open | -63kg | 8. | Young Elizabeth | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Grant Lisa | | | | Head Coach | 2. | Maddocks Cye | | | | Assistant Coach | 3. | Miller Sean | | | | Assistant Coach | 4. | Runge Lewis | | | | Assistant Coach | 5. | Kinley Django | | | | Assistant Coach | 6. | Young Elizabeth | | | | Assistant Coach |
New Zealand
Lifters | 1. | Wilson Cherry | Masters 4 | -57kg | 2. | Muldrock Patricia | Masters 3 | -47kg | 3. | Taylor Julianne | Masters 3 | -52kg | 4. | Chipping Tracy | Masters 3 | -84kg | 5. | Procter Lesley | Masters 3 | -76kg | 6. | Humphreys Karen | Masters 2 | -63kg | 7. | Taylor Sue | Masters 2 | -84kg | 8. | Seiuli Melissa | Masters 2 | -84kg | 9. | Cosner Ali | Masters 2 | 84+kg | 10. | Telea Ime | Masters 2 | 84+kg | 11. | Jeffery Megan | Masters 1 | -57kg | 12. | Ferris-Bretherton Raina | Masters 1 | -84kg | 13. | Abbott Janelle | Masters 1 | -84kg | 14. | Hall Elizabeth | Masters 1 | -84kg | 15. | Park Fiona | Masters 1 | -84kg | 16. | Bennett Trina | Masters 1 | 84+kg | 17. | Berger Nicola | Masters 1 | 84+kg | 18. | Jessop Roshelle | Masters 1 | -69kg | 19. | Thompson Anna Claire | Masters 1 | -76kg | 20. | Wong Milly | Juniors | -52kg | 21. | Ye-Lee Dana | Juniors | -57kg | 22. | Perkins Zoe | Juniors | -63kg | 23. | Worley Charlotte | Juniors | -84kg | 24. | Luka Rawinia | Juniors | 84+kg | 25. | Carpenter Lily | Juniors | -69kg | 26. | Manning Veronica | Juniors | -69kg | 27. | McQuoid Madi | Juniors | -76kg | 28. | McMillan Zaviera | Subjuniors | -57kg | 29. | Jamieson Anna | Subjuniors | -69kg | 30. | Bhadha Yasmin | Subjuniors | -69kg | 31. | Kariyawasam Kavishi | Open | -52kg | 32. | Premji Suzan | Open | -52kg | 33. | Smith Megan-Li | Open | -52kg | 34. | Corrigan Evie | Open | -57kg | 35. | Shon Catherine | Open | -57kg | 36. | Hurndell Gillian | Open | -63kg | 37. | Govind Hema | Open | -84kg | 38. | Hema Kiri | Open | -84kg | 39. | Nunan Claire | Open | -84kg | 40. | Christensen Aimee | Open | 84+kg | 41. | Tasi Jewel | Open | 84+kg | 42. | Hanrahan Em | Open | -69kg | 43. | Fruean Lagi | Open | -69kg | 44. | Spence Alyssa-Joy | Open | -69kg | 45. | Smith Nicole | Open | -76kg | 46. | Tongotea Karlina | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Fong Grahame | | Cat.I | | | 2. | Claire Anna | | Nat. | | | 3. | Tilby Sam | | Nat. | | | 4. | McKay Angus | | Nat. | | | 5. | Clarke Paul | | Nat. | | Official | 6. | Corrigan Evie | | Nat. | | Assistant Coach | 7. | Lynch Rory | | Cat.II | | Head Coach | 8. | Clarke Jason | | | | Head Coach | 9. | Christensen Aimee | | | | Official | 10. | Kwan Kedric | | | | Coach | 11. | Basabas Dominique | | | | Coach | 12. | Helms Eric | | | | Assistant Coach | 13. | Jones Mike | | | | Assistant Coach | 14. | Lewis Troy | | | | Assistant Coach | 15. | Barrett Bryan | | | | Assistant Coach | 16. | Cateley Peter | | | | Assistant Coach | 17. | Brine Chris | | | | Assistant Coach | 18. | Dillen Carli | | | | Assistant Coach | 19. | Barrett Janne | | | | Assistant Coach | 20. | Cunningham-Gerbich Jason | | | | Assistant Coach | 21. | Graham Heath | | | | Assistant Coach | 22. | Anstis Tamara | | | | Assistant Coach | 23. | Heketa Jordan | | | | Assistant Coach | 24. | Jennings Jordan | | | | Assistant Coach | 25. | Fraser Jeremy | | | | Assistant Coach | 26. | Caffell Adrian | | | | Assistant Coach | 27. | Hogan Denzil | | | | Assistant Coach | 28. | Barrett Katrina | | | | Assistant Coach | 29. | Neves Darren | | | | Official | 30. | Strachan John | | | | Coach | 31. | Schroder James | | | | Coach | 32. | Strachan Kevin | | | | Coach | 33. | Monigatti Tim | | | | Assistant Coach | 34. | Thompson Luke | | | | Assistant Coach | 35. | Mawson Greg | | | | Assistant Coach | 36. | Norton Greg | | | | Assistant Coach | 37. | Renall Adam | | | | Assistant Coach | 38. | Lynch Briar | | | | Assistant Coach | 39. | Premji Suzan | | | | Assistant Coach | 40. | McMillan Craig | | | | Assistant Coach | 41. | McIntee Chris | | | | Assistant Coach | 42. | Websdell Polly | | | | Assistant Coach | 43. | Matene Quinn | | | | Assistant Coach | 44. | Signal Thomas | | | | Assistant Coach | 45. | Watson Rosalie | | | | Assistant Coach | 46. | Toeaiga Mallory | | | | Assistant Coach | 47. | Trenberth Patrick | | | | Assistant Coach | 48. | Manning Veronica | | | | Assistant Coach |
Northern Ireland
Lifters | 1. | Forker Annette | Masters 2 | -63kg | 2. | Breen Michelle | Masters 2 | -69kg | 3. | Marron Kathryn | Juniors | -52kg | 4. | Solarska Eliza | Open | -63kg | 5. | Carey Niamh | Open | -84kg | 6. | Moore Ruth | Open | -69kg |
Team Members | 1. | Clarke Toby | | | | Head Coach | 2. | Vauls Peter | | | | Coach | 3. | Carey Niamh | | | | Coach | 4. | Gelston Conor | | | | Coach | 5. | Gregory Jordan | | | | Coach | 6. | Millar George | | | | Coach | 7. | Mulholland Patrick | | | | Coach | 8. | Breen Michelle | | | | Coach | 9. | Leckey Jordan | | | | Assistant Coach | 10. | Duffy Aodhan | | | | Assistant Coach | 11. | Carey Shauna | | | | Assistant Coach | 12. | Cairns Rebecca | | | | Assistant Coach |
Pakistan
Team Members | 1. | Younus Imran | | | | Official | 2. | Bilal Hassan | | | | Coach |
Scotland
Lifters | 1. | Lauder Angela | Masters 2 | 84+kg | 2. | Clark Molly | Juniors | -52kg | 3. | Black Sophie | Juniors | -63kg | 4. | Edgar Sam | Juniors | -84kg | 5. | Hoey Jodie | Open | -57kg | 6. | Tocher Claire | Open | -84kg | 7. | Gladden Morgan | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Brown William | | Nat. | | | 2. | Brown William | | | | Head Coach | 3. | Tocher Claire | | | | Assistant Coach |
South Africa
Lifters | 1. | Marangoni Pia | Masters 1 | -76kg | 2. | du Plessis Karin | Juniors | 84+kg | 3. | White Olivia | Juniors | -76kg | 4. | van der Merwe Roechelle | Subjuniors | -76kg | 5. | Krishna Amelia | Open | -63kg |
Team Members | 1. | Leighton Megan | | Cat.I | | Coach | 2. | Anthony Rodney | | Cat.I | | Coach | 3. | du Toit Chantelle | | Cat.II | | Coach | 4. | Marangoni Pia | | | | Assistant Coach | 5. | Anthony Carol | | | | Assistant Coach | 6. | Knowles Jason | | | | Assistant Coach | 7. | Ivar Hayward | | | | Assistant Coach |
Sri Lanka
Lifters | 1. | M.k.s.d Wijayasiri Shenuki | Open | -47kg | 2. | A.h Dahanayaka Harshani | Open | -84kg |
Team Members | 1. | U K Perera Kapila | | Nat. | | Official | 2. | M.k Fernando Meesara | | Nat. | | Assistant Coach | 3. | I.nandasena Illeperuma | | | | Head Coach |
Wales
Lifters | 1. | Lane Angelina | Masters 2 | -52kg | 2. | Hendy Claire | Masters 2 | -84kg | 3. | O'Callaghan Tracy | Masters 1 | 84+kg | 4. | Jones Delyth | Masters 1 | -76kg | 5. | Morgan Beca | Juniors | -63kg | 6. | Davies Caitlin | Juniors | 84+kg | 7. | Hulme-Webb Olivia | Juniors | -76kg | 8. | Matthews Abigail | Open | 84+kg | 9. | Roberts Katie | Open | -69kg | 10. | McQuilling Caryl | Open | -76kg | 11. | Eaton Natasha | Open | -76kg |
Team Members | 1. | Morgan Thomas | | | | Head Coach | 2. | Yuill Dan | | | | Coach | 3. | Warren Louie | | | | Coach | 4. | Jones Josh | | | | Assistant Coach |
Summary Table | Number of Lifters | Commonwealth Womens Equipped Powerlifting Championships | 38 | Commonwealth Mens Equipped Powerlifting Championships | 51 | Commonwealth Womens Classic Powerlifting Championships | 156 | Commonwealth Mens Classic Powerlifting Championships | 208 | Commonwealth Womens Equipped Benchpress Championships | 15 | Commonwealth Mens Equipped Benchpress Championships | 32 | Commonwealth Womens Classic Benchpress Championships | 54 | Commonwealth Mens Classic Benchpress Championships | 65 | Persons as … | Referee | 18 | Representative | 93 | Referee & Representative | 14 | All Together | 744 |
|