LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

Commonwealth Womens Classic Benchpress Championships

Auckland / New Zealand

28 November − 4 December, 2022

Status: ARCHIVED

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:04.10.2022
The End Day of Final Nomination:06.11.2022
14 Days before Technical Meeting:11.11.2022
The Technical Meeting Day:26.11.2022
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-57kg
1.Cook Jodie1988England 92.5
2.Corr Jo-Ann1993Isle of Man 37.5
-63kg
1.Macpherson Charlotte1995England 100.0
2.Solarska Eliza1995Northern Ireland 52.5
3.Leece Stephanie1991Isle of Man 50.0
-69kg
1.Dillen Carolina1983New Zealand 93.5
2.Thompson Sarah1992New Zealand 85.0
3.Strickland Sarah1997Canada 70.0
-76kg
1.Williams Chanel1995New Zealand 102.5
2.North Lydia1988Canada 97.5
3.Gladden Morgan1990Scotland 92.5
-84kg
1.Russell Amber1993New Zealand 125.0
2.Tocher Claire1984Scotland 101.0
3.Wagner Marie1982Canada 97.5
4.Hema Kiri1988New Zealand 90.0
84+kg
1.Coggle Rebecca1983England 127.5
2.Lynch Aimee1984New Zealand 120.0
3.Jonson Holly1997New Zealand 102.5
4.Poli Teresa1997New Zealand 100.0
In Division there are 19 Lifters (  In Teams: 19)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Lindsay Teagan2006Isle of Man 30.0
2.Morris Isobel2006Isle of Man 30.0
-57kg
1.Raj Singh Krity2005India 60.0
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-57kg
1.Curtiss Ellie2001England 75.0
-63kg
1.Burt Yasmin2003England 87.5
-69kg
1.Hanlon Bettina2000England 82.5
2.Annie Carlo Venizela2000India 80.0
-84kg
1.G Naik Pratheeksha2000India 95.0
In Division there are 5 Lifters (  In Teams: 5)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Metha Neeta1977India 50.0
-57kg
1.Parish Amanda1978New Zealand 67.5
2.Stott Emma1974England 65.0
3.Morris Emma1980Isle of Man 40.0
-63kg
1.Chatterjee Sima Dutt1977India 50.0
2.Lindsay Kerry1973Isle of Man 42.5
-69kg
1.Broczek Anita1977New Zealand 80.0
2.Suganthi B Amudha1982India 65.0
-84kg
1.Grant Lisa1977Isle of Man 67.5
84+kg
1.Websdell Polly1973New Zealand 112.5
2.Taylor Siobhan1978England 100.0
In Division there are 11 Lifters (  In Teams: 11)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-63kg
1.Lawrence Joanna1970Australia 80.0
2.Spragg Rachel1970England 62.5
3.Forker Annette1966Northern Ireland 57.5
4.Kasana Dimple1967India 45.0
-69kg
1.Tarlton Jo1972New Zealand 70.0
2.Clark Kelly1964England 47.5
-76kg
1.Evans Delwyn1964New Zealand 72.5
84+kg
1.Welgens Elizabeth1971New Zealand 105.0
2.Laird Joanne1972England 97.5
3.Lauder Angela1970Scotland 82.5
4.Jackson Elaine1969England 80.0
5.Lena Devl Takhelmayum1969India 50.0
In Division there are 12 Lifters (  In Teams: 12)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-47kg
1.Muldrock Patricia1954New Zealand 57.5
-57kg
1.Menzies Catherine1960New Zealand 63.0
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.McGauley Judith1948England 40.0
-76kg
1.Devi Kh Chingkhuleima?India 25.0
In Division there are 2 Lifters (  In Teams: 2)
In Total there are 54 Lifters (  In Teams: 54)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Dwarte Lee-AnneAustraliaCat.IAvailable 28, 29 Nov, 1, and 2 December
2.Moyo MaslynAustraliaNat.Testing for Cat 2 (available 28, 29 Nov, & 1 December)
3.Muir SeanAustraliaCat.IITesting for Cat 1, Available 29 November
4.Vaughan DavidAustraliaCat.IAll sessions
5.Armstrong MikeCanadaCat.IAll sessions
6.You BillCanadaCat.IITesting for Cat 1, available all sessions
7.Ellender MickEnglandCat.IAvailable when not competing
8.Marsh PaulEnglandCat.IIMay be available when not coaching
9.Parker RichardEnglandCat.Iavailable for all sessions
10.Austin ColinGuyanaCat.IIAvailable all sessions.
11.Austin ColinGuyanaCat.IIAvailable for all sessions
12.Spencer EdwinGuyanaCat.IIAvailable except for the day when lifting.
13.Spencer EdwinGuyanaCat.IIAvailable except for the day when lifting.
14.Kumar SathishIndiaCat.I
15.Rao KoteshwarIndiaCat.II
16.Sahu KrishnaIndiaCat.I
17.Singh InderjitIndiaCat.II
18.Singh PuranIndiaCat.I
19.Tiwari RajeshIndiaCat.I
20.Claire AnnaNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
21.Clarke PaulNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
22.Corrigan EvieNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
23.Fong GrahameNew ZealandCat.I
24.Lynch RoryNew ZealandCat.II
25.McKay AngusNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
26.Tilby SamNew ZealandNat.Sitting CAT II examination
27.Brown WilliamScotlandNat.Testing for Cat 2
28.Anthony RodneySouth AfricaCat.Ito be advised
29.Leighton MeganSouth AfricaCat.Isessions to be advised
30.du Toit ChantelleSouth AfricaCat.IISessions to be advised
31.M.k Fernando MeesaraSri LankaNat.Meesara Kethaka Fernando
32.U K Perera KapilaSri LankaNat.U.K Perera