LIFE WILL WIN OVER DEATH, AND
LIGHT WILL WIN OVER DARKNESS.

European Women's Classic Bench Press Championships

Budapest / Hungary

2 − 7 August, 2022

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:02.06.2022
The End Day of Final Nomination:11.07.2022
14 Days before Technical Meeting:17.07.2022
The Technical Meeting Day:01.08.2022
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-47kg
1.Cheremenko Nataliia2001Ukraine 87.5
2.Khardziani Mtvarisa1992Georgia 80.0
3.Bubek Sindy1998Croatia 80.0
-52kg
1.Ramberg Selma2001Norway 114.0
2.Nyers Monika1978Hungary 105.0
3.Huet Alison1996France 100.0
4.Waldemarson Sophia1988Sweden 100.0
5.Balbiani Lorraine1995France 87.5
6.Kojoukhova Maria1989Finland 77.5
7.Lentjes Jesse1996Netherlands 75.0
8.Janics Timea1988Hungary 70.0
-57kg
1.Rykun Anna1998Ukraine 120.0
2.Ramberg Storstad Mia Margrethe1999Norway 105.0
3.Kvantchiani Sopiko1998Georgia 100.0
4.Buturlym Hanna1997Ukraine 100.0
5.Czekurlan Joanna1993Poland 100.0
6.Forsstrom Johanna1988Finland 95.0
7.Lepisto Minna1993Finland 90.0
8.Kaye Sheina1997Great Britain 85.0
-63kg
1.Palagyi Zsanett1986Hungary 120.0
2.Supanetz Pantea1990Austria 110.0
3.Rosenborg Elise1993Norway 107.5
4.Adelmann Anja1998Austria 105.0
5.Macpherson Charlotte1995Great Britain 100.0
6.Kadatska Hanna1977Ukraine 97.5
-69kg
1.Petrek Andrea1997Croatia 122.5
2.Rozsnyai Kovacs Aletta1999Hungary 122.5
3.Persson Louice1992Sweden 117.5
4.Horvat Kristina1992Croatia 115.0
5.Horna Ivana1990Slovakia 108.0
6.Roberts Katie1989Great Britain 105.0
7.Wikner Moa1995Great Britain 102.5
8.Moulet Anne-Olympe1990France 101.0
-76kg
1.Zelander Annika1988Sweden 135.0
2.Odling Micaela1990Sweden 130.0
3.Ellis Sophia1996Great Britain 112.5
4.Andersen Rebekka Roemer1996Denmark 103.5
5.Veelmaa Helena1995Estonia 100.0
6.Steedman Rachel1995Great Britain 85.0
-84kg
1.Salo Emmeth1998Finland 133.5
2.Franch Guerra Julie1990France 126.0
3.Joergensen Katja1988Denmark 105.0
4.Schreiner Lea1995Germany 105.0
84+kg
1.Szabo Agnes1988Hungary 150.0
2.Ludviksdottir Maria Kr1983Iceland 147.5
3.Hjalle Matilda1991Sweden 142.5
4.Laitinen Johanna1986Finland 136.5
5.Coggle Rebecca1983Great Britain 125.0
6.Lovas Monika1994Hungary 122.5
7.Jensen Maria Kamp1985Denmark 117.5
In Division there are 50 Lifters (  In Teams: 50)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-43kg
1.Ulianyk Khrystyna2005Ukraine 35.0
-52kg
1.Hevko Yevheniia2006Ukraine 67.5
2.Dziezok Sandra2007Poland 47.5
3.Keller-Bortnyik Lujza2007Hungary 40.0
-57kg
1.Stanko Sofiia2006Ukraine 85.0
2.Dankowska Wiktoria2004Poland 67.5
3.Janaszek Martyna2005Poland 62.5
-63kg
1.Kostian Juuli2006Finland 98.5
2.Haapamaki Milla2006Finland 70.0
3.Paul Johanna2004Hungary 60.0
-69kg
1.Westerberg Hilma2004Sweden 112.5
2.Lasek Natalia2004Poland 65.0
3.Hanykyrova Svatava2004Czechia 60.0
-76kg
1.Pietrykowska Justyna2005Poland 80.0
2.Rozman Kristina2004Slovenia 70.0
3.Dziwosz Julia2004Poland 67.5
-84kg
1.Juriado Marelin2006Estonia 80.0
2.Mijatovic Elena2004Serbia 70.0
84+kg
1.Laurinaviciute Reda2007Lithuania 57.5
2.Mucsi Noemi2008Hungary 47.5
3.Pihlik Pille2005Estonia 45.0
In Division there are 21 Lifters (  In Teams: 21)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-47kg
1.Nicolson Gigi1999Great Britain 60.0
2.Slavikova Viktorie2002Czechia 50.0
-52kg
1.Kula Zuzanna1999Poland 85.0
2.Turkova Denisa2003Czechia 52.5
-57kg
1.Baxter Caitlin2001Great Britain 96.0
2.Gviniashvili Tiko1999Georgia 90.0
-63kg
1.Gudnyjardottir Alexandrea Ran1999Iceland 110.0
2.Augustiniok Sandra1999Germany 95.0
3.Svinnset Pedersen Martine2002Norway 85.0
4.Peltret Marine2002France 77.5
5.Bumba Matea1999Croatia 77.5
6.Sumners Chanice1999Great Britain 72.5
-69kg
1.Rudin Agnes2000Sweden 120.5
2.Sallai Eszter2001Hungary 100.0
3.Szarek Justyna2001Poland 85.0
4.Medwell Jessica2001Czechia 65.0
-76kg
1.Olsson Vilma1999Sweden 118.5
2.Ljungberg Jennifer1999Sweden 113.0
3.Myhr Marthine1999Norway 107.5
4.Dankova Lucie2000Czechia 92.5
5.Sallinen Sofie2000Finland 87.5
-84kg
1.Oskarsdottir Matthildur1999Iceland 125.0
84+kg
1.Kolata Karolina1999Poland 85.0
2.Popruha Vira2003Ukraine 75.0
In Division there are 24 Lifters (  In Teams: 24)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-47kg
1.Fedorkova Martina1979Slovakia 50.0
-52kg
1.Radwanska Jadwiga1975Poland 85.0
2.Hordiienko Oksana1977Ukraine 75.0
3.Krsanin Danijela1978Serbia 60.0
-57kg
1.Salamon Erika1973Hungary 102.5
2.Hughes Helen1976Great Britain 82.5
3.Kivela Janika1979Finland 70.0
4.Isaksen Inga Werner1980Norway 65.0
5.Bogner Sabrina1980Germany 62.5
6.Malysheva Alona1976Ukraine 60.0
-63kg
1.Martis Natasja1975Netherlands 90.0
2.Koninki Niina1981Finland 85.0
3.Kulas Dragana1978Serbia 85.0
4.Possehl Zaneta1977Germany 70.0
5.Meunier Melisa1975France 65.0
6.Ekstrom Sara1980Sweden 65.0
-69kg
1.Engberg Mari1982Finland 105.5
2.Ruuhivirta Nina1977Finland 100.0
3.Loja Krisztina1979Hungary 85.0
4.Scholz Ina1978Germany 85.0
-76kg
1.Pollen Eilen1981Norway 105.0
2.Voho Tiina1973Finland 103.0
3.Sukova Lucie1974Czechia 92.5
4.Sinikoski Jessica1977Finland 90.0
5.Shavidze Tetiana1977Ukraine 80.0
-84kg
1.Arts Danielle1979Netherlands 105.0
2.Decker Antje1982Germany 85.0
3.Hyde Lucy1979Great Britain 85.0
4.Eerikainen Hannele1977Finland 82.5
5.Karai Zsuzsa1982Hungary 70.0
6.Jakob Stefanie Nadine1977Germany 70.0
84+kg
1.Lombosi Melinda1978Hungary 110.0
2.Veck Anni1982Finland 100.0
3.Viklund Jeanette Rene1979Norway 92.5
4.Denz Jeannette1974Germany 87.5
In Division there are 35 Lifters (  In Teams: 35)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Philippe Virginie1969France 75.0
2.Petroczki Magdolna1968Hungary 70.0
3.Verlaine Geraldine1970France 65.0
-57kg
1.Mlejnkova Petra1967Czechia 73.5
2.Cabos Marie1967France 72.5
3.Saether Anita1969Norway 67.5
4.Katona Balintne1970Hungary 60.0
-63kg
1.Cederholm Viktoria1969Sweden 80.0
2.Spakova Tatjana1970Latvia 80.0
3.Oksanen Sanna1971Finland 77.5
4.Gordon Maureen1964Great Britain 70.0
5.Fonn Torill1967Sweden 65.0
6.Shergold Rita1965Great Britain 62.5
7.Augustiniok Doris1971Germany 57.5
-69kg
1.Rose Lincoln1970Great Britain 82.5
2.Samoilova Ludmila1969Latvia 75.0
3.Stavheim Gro-Berit1964Norway 72.5
4.Leccese Florence1969France 70.0
5.Uotila Tiina1972Finland 62.5
6.Spragg Rachel1970Great Britain 62.5
7.Kowalik Katarzyna1971Poland 62.5
8.Falkenberg Kerstin1966Germany 60.0
9.Beata Pusztai1967Hungary 60.0
10.Thurner Andrea1966Austria 60.0
-76kg
1.Pedersen Annette1968Denmark 102.5
2.Ohrnell Mia1972Sweden 90.0
-84kg
1.Mattsson Tutta1971Finland 96.5
2.Bak Szilvia1971Hungary 90.0
3.Aberg Annica1966Sweden 80.0
4.Mueller-Freye Karina1970Germany 77.5
84+kg
1.Jackson Elaine1969Great Britain 77.5
2.Schneider Erzsebet1965Hungary 67.5
In Division there are 32 Lifters (  In Teams: 32)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Landon Brigitte1961France 55.0
-63kg
1.Salminen Margetta1961Finland 65.0
2.Herbin Evelyne1956France 65.0
-69kg
1.Maciejewski Patricia1961France 75.0
2.Ingersdotter Jannika1962Sweden 65.0
-76kg
1.Haas Regina1962Germany 95.5
2.Haeuser Ursula1960Germany 77.5
84+kg
1.Speth Eva1954Germany 85.0
2.Hellem Anne1961Norway 62.5
In Division there are 9 Lifters (  In Teams: 9)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-52kg
1.Heligon Francoise1943France 40.0
2.McGauley Judith1948Great Britain 27.5
-57kg
1.Fernstrom Britten1949Sweden 55.0
2.Duboux Andree1946France 45.0
-63kg
1.Rumjanceva Viktorija1942Latvia 57.5
-69kg
1.Thimm Anita1950Germany 65.5
In Division there are 6 Lifters (  In Teams: 6)
In Total there are 177 Lifters (  In Teams: 177)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Krebs HerbertAustriaCat.IAvailable Aug 02 & Aug 03
2.Schoergenhuber AndreasAustriaCat.IIAvailable Aug 04 (afternoon), Aug 05 & Aug 06
3.Busselot MyriamBelgiumCat.IAll
4.Durdevic MilenaCroatiaCat.IIAvailable on 3rd of August for refree duty.
5.Moslavac DrazenCroatiaCat.IIAvailable on 3rd of August for refree duty.
6.Svadlenkova PetraCzechiaCat.IAvailable 5th of august, 6th only first session
7.Vesely IvanCzechiaCat.IAvailable 2nd, 3rd of august, 4th only first session
8.Jorgensen Danny BillDenmarkCat.IIAvailableFriday 5.+saturday 6./8
9.Salminen MargettaFinlandCat.I3.-4.8 in service.
10.Nohales BernardFranceCat.IIOnly 5 and 6 morning
11.Sitruk ClaudeFranceCat.IIavailable 03 - 04 - 06 - 07 august
12.Kvikvinia ElgujaGeorgiaNat.
13.Klawitter-Thomsen KerstinGermanyCat.IAvailable from 01.08. - 07.08.2022
14.Weiss JosefGermanyCat.IFrom 2. August to 5. August
15.Ellender MickGreat BritainCat.IAvailable when not lifting.
16.Marsh PaulGreat BritainCat.IIAvailability TBC
17.Anna DittlerHungaryCat.IIOnly 03.08 - 05.08., 07.08
18.Balazs Dr.feketeHungaryCat.IIOnly 02.08 - 03.08.
19.Eva MayerHungaryCat.IOnly 02.08 - 03.08.
20.Imre FeherHungaryCat.IAll
21.Janos BajanHungaryCat.IAll
22.Miklos FeketeHungaryCat.IIAll
23.Tamas DavidHungaryCat.IIAll
24.Pauls MarcisLatviaCat.IIOnly 06.08 - 07.08.
25.Petrauskas ErlandasLithuaniaCat.IIAvailable on August 2nd 1 session, and 5th 1 session
26.Parage GastonLuxembourgCat.IIf it will be necessary.
27.van de Vijfeijke PieterNetherlandsCat.IIAug 3rd woman sub & woman jun - referee only (no weigh-inn / kit check) Aug 4th - Men Open <105 - 120+ Aug 5th - Men M2 Equipped
28.Astad BjoernNorwayCat.IAll
29.Sandbo TerjeNorwayCat.IIAvailable 3rd and 4th of august
30.Stavik Aas MartheNorwayCat.IIAvailable 3rd, 4th and 6th
31.Lukasiuk MiroslawPolandCat.IAvailable 6.08 all day and 7.08 only morning session - women open all
32.Nocek GrzegorzPolandCat.I05.08 and 07.08
33.Znojek ArkadiuszPolandCat.I02.08 and 05.08
34.Cazacu SorinRomaniaCat.II05 and 07 aug.
35.Smiljanic MilanSerbiaCat.IIAvailable 02. and 04.08.
36.Novomeska EvaSlovakiaCat.IIAvailable 04.-05.08.
37.Novomesky OndrejSlovakiaCat.IIAvailable 04.-05.08.
38.Eriksson UlfSwedenCat.I
39.Langva AnettSwedenCat.IAvailable 3-6 aug. (Jury)
40.Bazaiev SirazhutdinUkraineCat.I
41.Izosimov SerhiiUkraineCat.IIAvailable on 06th of August (1st and 3rd session) and on 07th of August (2nd and 3rd session)
42.Orobets VasylUkraineCat.IIAvailable on 02nd of August (3rd,4th,5th sessions) and on 03rd of August (1st, 2nd, 3rd sessions)