Asian Men's Classic Bench Press Championships

Istanbul / Turkey

24 − 30 December, 2021

Status: 14 DAYS BEFORE TECH.MEETING
The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:20.11.2021
The End Day of Final Nomination:03.12.2021
14 Days before Technical Meeting:10.12.2021
The Technical Meeting Day:23.12.2021
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Shpitsser Andrey1986Kazakhstan 160.0
2.Shamuratov Furkat1996Kazakhstan 140.0
-66kg
1.Zubenko Vladimir1992Kyrgyzstan 150.0
2.Mesforoush Amir Reza1980Iran 135.0
3.Beisen Nurman1997Kazakhstan 130.0
-74kg
1.Parvardeh Mohammad1991Iran 190.0
2.Kim Andrey1996Kazakhstan 180.0
3.Yermakhanov Yeldos1990Kazakhstan 180.0
4.Salmen Azat1989Kazakhstan 180.0
5.Shirinov Kemron1997Uzbekistan 150.0
-83kg
1.YeMcHenko Alexander1990Kazakhstan 205.0
2.Mohseni Jalal1989Iran 190.0
3.Ismoilov Gayrat1987Uzbekistan 140.0
4.Jaiman Ashish1998India 130.0
-93kg
1.Tsoy Vyacheslav1984Kazakhstan 220.0
2.Valizadeh Joshaghan Hamid1987Iran 185.0
3.Purevjav Enkhnasan1982Mongolia 180.0
4.El Maalouf Michel1987Lebanon 160.0
5.Sharma Rahul1992India 130.0
6.Kumar Parul1986India 130.0
-105kg
1.Vertmiller Kirill1984Kazakhstan 230.0
2.Abdollahi Ebrahim1994Iran 220.0
3.Rybka Denis1985Kazakhstan 210.0
4.Trifonov Igor1989Kazakhstan 210.0
5.Bayarsaikhan Byambasuren1985Mongolia 205.0
6.Abdullah Ahmad1986Syria 180.0
7.Mohamad Ziad1972Syria 120.0
-120kg
1.Rashidi Hamid1984Iran 240.0
2.Almasri Hasan1983Syria 210.0
3.Pichshayev Roman1989Kazakhstan 210.0
4.Tajjour Wellam1982Syria 150.0
120+kg
1.Bolkovadze Shirin1992Kazakhstan 250.0
2.Nergui Yalalt1982Mongolia 240.0
3.Danzan Tuvshintugs1984Mongolia 235.0
4.Masoudi Sajad1989Iran 230.0
5.Pal Paritesh1999India 150.0
6.Raja E.1985India 100.0
7.Prasad Naik Kantyani1988India 100.0
In Division there are 38 Lifters (  In Teams: 38)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
1.Momino Mansurbek2006Kazakhstan 60.0
-59kg
1.Mynbolat Maksat2005Kazakhstan 120.0
2.N Keshav Karthick2006India 100.0
3.Rohit Rahul2005India 90.0
-66kg
1.Abay Adilet2003Kazakhstan 125.0
2.Shama Anas2003Syria 120.0
-74kg
1.Alshehhi Omar2004United Arab Emirates 110.0
-83kg
1.Zhansay Nurali2005Kazakhstan 130.0
-93kg
1.Mohamad Fadi2005Syria 100.0
-105kg
1.Babajanov Timur2003Kazakhstan 155.0
-120kg
1.Altaybayev Andrey2003Kazakhstan 120.0
In Division there are 11 Lifters (  In Teams: 11)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
1.Sahu Gaurav2001India 60.0
-59kg
1.Kanashov Islambek2002Kazakhstan 125.0
2.Attavar Adarsh B2000India 50.0
-83kg
1.Salehi Farid1998Iran 190.0
2.Levenchuk Sergey1998Kazakhstan 190.0
3.El Mourad Rakan1998Lebanon 165.0
4.Akmetov Yerassyl1999Kazakhstan 155.0
-93kg
1.Shaukatov Zhavlan1998Kazakhstan 210.0
2.Parvardeh Abolfazl1998Iran 180.0
3.Safari Abolfazl1998Iran 180.0
-105kg
1.Gryazev Artem2000Kazakhstan 190.0
2.Guliranz Adiyasuren1998Mongolia 170.0
3.Mirzoev Mukhammad-Ali1999Tajikistan 130.0
4.Mohamad Bahjat2001Syria 120.0
-120kg
1.Abdurakhmanov Takhirzhan1998Kazakhstan 160.0
120+kg
1.Gholizadeh Mohammad1998Iran 200.0
2.Dakhell Zolfekar1998Syria 160.0
In Division there are 17 Lifters (  In Teams: 17)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-74kg
1.Alyeksandr Tserensodnom1973Mongolia 127.5
2.Naser Taher1973Iraq 115.0
-83kg
1.Alzaabi Faisal1978United Arab Emirates 180.0
2.Ganjuur Gantugs1978Mongolia 170.0
3.Singh Mukhtiar1977India 60.0
-93kg
1.Mahdi Mohammed1980Iraq 180.0
2.Shehnifeiz Mohsen1979Iran 155.0
3.Mhdmazen Jomaa1973Syria 150.0
4.Yamada Yohei1978Japan 135.0
-105kg
1.Sarsenov Yerlan1977Kazakhstan 200.0
2.Urgeshbayev Kairat1981Kazakhstan 190.0
3.Sereenendorj Natsagdorj1979Mongolia 180.0
4.Alkhanbouli Mohammed1980United Arab Emirates 165.0
5.Deshmukh Vijay1974India 100.0
-120kg
1.Gneidin Dmitriy1978Kazakhstan 200.0
2.Akbar Ghalehtaki Siamak1975Iran 180.0
3.Shirchindorj Munkhjargal1980Mongolia 180.0
4.Umirzokov Fazliddin1979Uzbekistan 110.0
120+kg
1.Damdin Ankhbayar1979Mongolia 180.0
2.Gholamipour Ali1979Iran 105.0
3.Kumar Vinod1976India 60.0
In Division there are 21 Lifters (  In Teams: 21)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-74kg
1.Koike Tetsuo1970Singapore 125.0
2.Shaandar Batbold1971Mongolia 100.0
-83kg
1.Rakhimov Alimbek1966Kyrgyzstan 160.0
2.Sadvakasov Shariphan1969Kazakhstan 145.0
3.Salasi Ghasem1966Iran 125.0
-93kg
1.Goudarzi Ali1966Iran 160.0
2.Nurmukanov Kairat1966Kazakhstan 160.0
3.Heidari Javad1971Iran 155.0
4.Deshmukh Subhash1966India 80.0
-105kg
1.Ichinnorov Teskhuu1971Mongolia 180.0
2.Kaukakov Bakhyt1967Kazakhstan 140.0
3.Abedini Alireza1971Iran 135.0
-120kg
1.Al-Janabi Oday1966Iraq 135.0
2.Doroudi Kaveh1971Iran 130.0
120+kg
1.Nader Zakariya1971Iraq 140.0
2.Sanakulov Olim1971Uzbekistan 120.0
In Division there are 16 Lifters (  In Teams: 16)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Kitamura Hiroyuki1954Japan 100.0
-93kg
1.Aparin Yuriy1954Kazakhstan 110.0
2.Al-Jumaili Falih1952Iraq 80.0
3.Razdan Sanjiv1960India 65.0
-105kg
1.Kerimbekov Bakyt1961Kyrgyzstan 165.0
In Division there are 5 Lifters (  In Teams: 5)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-83kg
1.Saha Nirmal Kr1948India 60.0
In Division there is 1 Lifter (  In Teams: 1)
In Total there are 109 Lifters (  In Teams: 109)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Chao Chen-YehChinese TaipeiCat.I
2.Azeez KadhimIraqCat.II
3.Majeed FathiIraqCat.II
4.Dash BattulgaMongoliaCat.II
5.Mohamad ZiadSyriaCat.II
6.Mohamad ZiadSyriaCat.II