1st European Open Men's University Cup

Merignac / France

25 − 29 February, 2020

Status: FINAL NOMINATION
The Stage ends in

 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:28.12.2019
End of Final Nomination:05.02.2020
14 Days before Technical Meeting:12.02.2020
Technical Meeting:26.02.2020
Division «Open»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-59kg
 1.Gautier Loiz2001Faculte Rennes 2 [FRA]160.0107.5187.5455.0
 2.Lorek Mateusz1998Warsaw University of Technology [POL]147.585.0200.0432.5
 3.Plekhov Vladimir1997Siberian State University of Science and Technology [RUS]145.0100.0180.0425.0
 4.Wieczorek Piotr2000Warsaw University of Technology [POL]127.585.0140.0352.5
 5.Kashevarov Aleksei1998Russian Technological University MIREA [RUS]115.090.0145.0350.0
 6.Ezhov Aleksei1998Russian Technological University MIREA [RUS]70.060.0150.0280.0
-66kg
 1.Natorski Dawid1995Warsaw University of Technology [POL]192.5135.0242.5570.0
 2.Jasak Michal1997Warsaw University of Technology [POL]185.0130.0237.5552.5
 3.Linstedt Kamil1995Gdansk University of Technology [POL]217.5110.0215.0542.5
 4.Hauet Arthur2001Universite de Paris [FRA]162.5117.5195.0475.0
-74kg
 1.Baali Mehdi1999Universite de Lyon [FRA]217.5150.0232.5600.0
 2.Revuka Yurii2000Dnipro National University of Rail Transport [UKR]220.0145.0230.0595.0
 3.Costarigot Anthony1998Universite de Lyon [FRA]202.5167.5205.0575.0
 4.Wu Di Ke1999Tilburg University [NED]177.5130.0230.0537.5
 R5.Daszkiewicz Kazimierz1998Warsaw University of Technology [POL]190.0120.0220.0530.0
 6.Nepomuceno Jerico1995University of Nottingham [GBR]177.5102.5210.0490.0
 7.Collins Kai2000University of Nottingham [GBR]170.0127.5185.0472.5
 8.Van den Luijtgaarden Nick1996Universiteit Utrecht [NED]152.5102.5172.5427.5
-83kg
 1.Pierre Thomas1999universite de lorraine [FRA]227.5167.5255.0650.0
 2.Noval Cueto Miguel1999Universidad Europea Miguel de Cervantes [ESP]185.0122.5230.0537.5
 3.Kruhlik Artem1999Berdyansk State Pedagogical University [UKR]200.0127.5190.0517.5
-93kg
 1.Ait Naceur Sofyann1995UFRSTAPS Valenciennes [FRA]240.0160.0280.0680.0
 2.Urban Martin1995Czech Technical University in Prague [CZE]245.0150.0270.0665.0
 3.Schoonhoven Richard1995Universiteit Utrecht [NED]205.0150.0260.0615.0
 4.Rebolj Nejc1999University of Ljubljana [SLO]220.0127.5242.5590.0
 5.Karahan Deha1997Ortadogu Technical University [TUR]200.0120.0220.0540.0
 6.Zaniewski Patryk1998Warsaw University of Technology [POL]180.0160.0200.0530.0
-105kg
 1.Avdalyan Hovhannes1997ARMENIAN STATE INSTITUTE OF PHYSICAL CULTURE AND SPORT [ARM]270.0150.0290.0710.0
 2.Zaniewski Dawid1995Warsaw University of Technology [POL]255.0167.5255.0677.5
 3.Baginski Mateusz1997Wroclaw University [POL]217.5130.0282.5630.0
 4.Maarleveld Arvid1996Delft University of Technology [NED]180.0122.5232.5535.0
 5.Kamal Soykan Goksel1998Ortadogu Technical University [TUR]190.0120.0200.0510.0
-120kg
 1.Maliev Dmitrii1997Russian Technological University MIREA [RUS]276.0182.5300.0758.5
 2.Odin Stanley1998Universite de Paris [FRA]255.0155.0302.5722.5
 3.Akimov Vladislav1996Smolensk State Academy of Physical Culture Sports and Tourism [RUS]270.0185.0272.5720.0
 4.Van Woerkom Remco2000Delft University of Technology [NED]225.0127.5255.0607.5
 5.Sivas Tuna2000istanbul technical univercity [TUR]180.0115.0230.0525.0
120+kg
 1.Kocak Cenk1996Lokman Hekim University [TUR]330.0210.0352.5892.5
 2.Kwiatkowski Sebastian1996Lodz University of Technology [POL]270.0175.0280.0725.0
 3.Bobilev Fedor1998Russian Technological University MIREA [RUS]180.0160.0210.0550.0
 4.Dementev Lev1999Russian Technological University MIREA [RUS]170.0120.0210.0500.0
In Division there are 41 Lifters (  In Teams:40  In Reserve:1  )

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Busselot MyriamBelgiumCat. IAll
2.Vesely IvanCzechiaCat. IFriday, Saturday
3.Hernandez GerardFranceCat. IIAvailabel only for the second session
4.Laplagne PierreFranceNat.Exam IPF II
5.Martin VanessaFranceCat. IIall
6.Vedel CharlotteFranceCat. IIOnly saturday morning if necessary
7.Van den Hoek PjotrNetherlandsCat. II
8.Nocek GrzegorzPolandCat. IAvailable: Thursday 27th February - only women 47 -52, Friday 28th February: all day
9.Ivanov SergeyRussiaCat. I
10.Vendik AndreiRussiaCat. IIExcept women cat. 52, 57,84
11.Bulut MehmetcanTurkeyCat. INational Referee
12.Litus RuslanUkraineCat. II27th February: Men 59 & 66 & 74 28th February: Women 57 & 63 kg