Asian Women's Classic Bench Press Championships

Ulaanbaatar / Mongolia

6 − 12 September, 2019

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:07.07.2019
End of Final Nomination:15.08.2019
14 Days before Technical Meeting:22.08.2019
Technical Meeting:05.09.2019
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-52kg
 1.Baatar Unurjargal1983Mongolia 50.0
-57kg
 1.Tuvaandorj Khuselzaya1983Mongolia 65.0
 2.Luk Ho Yee1995Hong Kong 57.5
 3.Zorig Enkhzaya1983Mongolia 40.0
-63kg
 1.Tolegenova Aliya1996Kazakhstan 80.0
 2.Bathishig Amartsengel1989Mongolia 60.0
 3.Alturk Lara1987Syria 40.0
-72kg
 1.Boldbaatar Munkhzul1992Mongolia 65.0
 2.Chan So Yin1991Hong Kong 60.0
84+kg
 1.Abduraimova Aziza1989Kazakhstan 125.0
 2.Sukhee Oyun1983Mongolia 40.0
In Division there are 11 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-43kg
 1.Khishigjargal Bayartsetseg2002Mongolia 40.0
-52kg
 1.Nuriddinova Diana2001Kazakhstan 75.0
 2.Watanabe Cocoa2004Japan 45.0
 3.Munkhbat Enkhmaa2003Mongolia 40.0
-57kg
 1.Ganhulug Erdenebolor2002Mongolia 70.0
 2.Ganbat Zoljargal2002Mongolia 55.0
-63kg
 1.Sovetova Tamiris2002Kazakhstan 85.0
 2.Baigalmaa Khulan2003Mongolia 45.0
-72kg
 1.Batsukh Tsenguun2002Mongolia 45.0
In Division there are 9 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-52kg
 1.Solopova Alyona1998Kazakhstan 75.0
-57kg
 1.Narantuya Anujin2000Mongolia 100.0
 2.Omarkhanova Saniya1999Kazakhstan 70.0
-72kg
 1.Batbold Enkhtamir1996Mongolia 97.5
-84kg
 1.Korniyenko Tomiris1998Kazakhstan 70.0
84+kg
 1.Batgerel Maral1997Mongolia 80.0
 2.Bikhaanz Nomin-Erdenen2000Mongolia 50.0
In Division there are 7 Lifters
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-57kg
 1.Vanina Revuelta Brown1977Hong Kong 52.5
 2.Dashdorj Tsetsegbal1977Mongolia 40.0
In Division there are 2 Lifters
In Total there are 29 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Chao Chen-YehChinese TaipeiCat. IAll Category
2.Ip Wing YukHong KongCat. IAvailable when no lifter is competing.
3.Kitsui MasahitoHong KongCat. INot available when no lifter is competing.
4.Pok Kim WonHong KongCat. IIAsian Cat. I Available when no lifter is competing.
5.Prokopenko IvanKazakhstanCat. II
6.Rashidov SergeyKazakhstanCat. II
7.Sadykov KakhromanKazakhstanCat. II
8.Turakhanov DavranbekKazakhstanCat. II
9.Ziad MohamadSyriaCat. IIAll categories except 105 men and 59 men
10.Alali EbrahimUnited Arab EmiratesCat. I