Asian Men's Bench Press Championships

Ulaanbaatar / Mongolia

6 − 12 September, 2019

Status: FINAL NOMINATION
The Stage ends in

 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:07.07.2019
End of Final Nomination:15.08.2019
14 Days before Technical Meeting:22.08.2019
Technical Meeting:05.09.2019
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Mow Ka Ho1994Hong Kong 155.0
-66kg
 1.Salmen Azat1989Kazakhstan 190.0
-74kg
 1.Dorokhov Andrey1992Kazakhstan 190.0
 2.Hung Wing Fai1980Hong Kong 170.0
 3.Mansour Almarzooqi1995United Arab Emirates 170.0
-83kg
 1.Shaukatov Zhavlan1998Kazakhstan 270.0
 2.Miwa Keigo1981Japan 252.5
 3.Supronkov Alexandr1987Kazakhstan 250.0
 R4.Tlenbaev Talgat1990Kazakhstan 245.0
 5.Kam Chi Leung1989Hong Kong 215.0
-93kg
 1.Shokhanov Askar1983Kazakhstan 315.5
 2.Yoshikawa Nozomu1986Japan 290.0
 3.Tsoy Vyacheslav1984Kazakhstan 290.0
 4.Sadykov Ruslan1986Kazakhstan 280.0
 5.Masahito Kitsui1978Hong Kong 280.0
 6.Samtsov Maxim1990Kazakhstan 235.0
-105kg
 1.Vaigant Sergey1989Kazakhstan 310.0
 R2.Babakhanov Iriskul1985Kazakhstan 260.0
 R3.Salavatov Saduakas1980Kazakhstan 250.0
 4.Ondagan Makhmud1985Kazakhstan 235.0
-120kg
 1.Saitov Shukhrat1984Kazakhstan 290.0
120+kg
 1.Koshkarov Aidar1976Kazakhstan 300.0
 2.Pichshayev Roman1989Kazakhstan 280.0
 3.Fong Chai Chi1982Hong Kong 270.0
 4.Yevdokimov Yevgeniy1980Kazakhstan 250.0
In Division there are 25 Lifters (  In Teams:22  In Reserve:3  )
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
 1.Kuvaldin Ivan2001Kazakhstan 150.0
 2.Nishanbayev Rozmat2002Kazakhstan 100.0
 3.Yerlan Igilik2001Kazakhstan 100.0
 4.Meitei Maibam Ibomcha2002India 90.0
 R5.Abdullayev Diyarbek2003Kazakhstan 80.0
-59kg
 1.Marchenko Anton2003Kazakhstan 140.0
 2.Shakerkhan Dias2004Kazakhstan 120.0
-66kg
 1.Kurayev Zhakhangir2001Kazakhstan 160.0
 2.Zhanzhigitov Demeussin2003Kazakhstan 140.0
 3.Talatov Samandar2003Kazakhstan 105.0
-74kg
 1.Tarada Artyom2001Kazakhstan 165.0
 2.Gurtovenko Vladislav2002Kazakhstan 150.0
 3.Choudhary Haroon2001India 130.0
 R4.Kim Dmitriy2002Kazakhstan 130.0
 5.Mukhamedaliyev Zafarzhan2003Kazakhstan 120.0
 6.Fakhritdinov Sanzhar2005Kazakhstan 115.0
 7.Alshehhi Omar2004United Arab Emirates 100.0
 8.Yeung Wai Ho2003Hong Kong 80.0
-83kg
 1.Temirshikov Timur2001Kazakhstan 180.0
 2.Kairzhan Nursultan2002Kazakhstan 150.0
 3.Oleinikov Yegor2005Kazakhstan 135.0
-120kg
 1.Rudenko Nikita2001Kazakhstan 180.0
In Division there are 22 Lifters (  In Teams:20  In Reserve:2  )
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Jalmurziyev Raiymbek1998Kazakhstan 160.0
 R2.Kenzheev Arman1996Kazakhstan 150.0
-66kg
 1.Marif Toirzhan1996Kazakhstan 190.0
-74kg
 1.Zhakypbekov Shakhrizat1997Kazakhstan 200.0
 R2.Kirillovskiy Ilya1996Kazakhstan 175.0
-83kg
 1.Shaukatov Daniyar2000Kazakhstan 250.0
 R2.Khabibullayev Daniyarbek1999Kazakhstan 195.0
 3.Chang Jia Lun1997Hong Kong 160.0
-93kg
 1.Tezichev Kirill1997Kazakhstan 240.0
 2.Kuntuganov Rustam1997Kazakhstan 235.0
 R3.Mukhiddinov Atabek1996Kazakhstan 205.0
 R4.Chsherbina Vassiliy2000Kazakhstan 200.0
 5.Mohamed Fadhl1997United Arab Emirates 170.0
 6.Salem Alsawadi2002United Arab Emirates 100.0
-105kg
 1.Akhmetov Zhassurbek?Kazakhstan 195.0
 2.Alshemeili Saif2002United Arab Emirates 100.0
-120kg
 1.Abdurakhmanov Takhirzhan1998Kazakhstan 210.0
 2.Akhmedov Zhalaliddin1999Kazakhstan 175.0
In Division there are 18 Lifters (  In Teams:13  In Reserve:5  )
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-83kg
 1.Suzuki Shigenari1973Japan 235.0
-93kg
 1.Alzaabi Faisal1978United Arab Emirates 190.0
 2.Singh Ravinder1975India 150.0
-105kg
 1.Alkhanbouli Mohammed1980United Arab Emirates 182.5
 2.Zhashkeyev Azamat1974Kazakhstan 160.0
-120kg
 1.Okayama Miki1972Japan 237.5
120+kg
 1.Aldhaheri Omar1971United Arab Emirates 190.0
In Division there are 7 Lifters
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.S Sainudheen1968India 110.0
 2.Kanhjam Kiran Kumar1963India 70.0
-74kg
 1.Ogura Kenji1966Japan 192.5
-83kg
 1.Biswas Pabitra1966India 100.0
-93kg
 1.Kaukakov Bakhyt1967Kazakhstan 180.0
 2.Maheswari Nikhil D1967India 140.0
-105kg
 1.Kerimbekov Bakyt1961Kyrgyzstan 220.0
In Division there are 7 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Iitsuka Shinichi1956Japan 115.0
 2.Hashimoto Masato1957Japan 115.0
-66kg
 1.Sato Keiji1952Japan 157.5
 2.Sekine Takanobu1955Japan 127.5
-83kg
 1.Sakai Tomotaka1957Japan 150.0
-105kg
 1.Zverev Valeriy1958Kazakhstan 215.0
-120kg
 1.Ermetov Ulugbek1959Kazakhstan 220.0
In Division there are 7 Lifters
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Pok Kim-Won1940Hong Kong 65.0
-105kg
 1.Abakirov Adzhibek1947Kyrgyzstan 100.0
In Division there are 2 Lifters
In Total there are 88 Lifters (  In Teams:78  In Reserve:10  )

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Chao Chen-YehChinese TaipeiCat. I
2.Ip Wing YukHong KongCat. IAvailable when no lifter is competing.
3.Kitsui MasahitoHong KongCat. INot available when no lifter is competing.
4.Pok Kim WonHong KongCat. IIAsian Cat. I Available when no lifter is competing.
5.Joseph P JIndiaCat. I
6.Tiwari RajeshIndiaCat. II
7.Soltani FarshidIranCat. IAll Category
8.Dash BattulgaMongoliaCat. II
9.Jugdernamjil TugsbayarMongoliaCat. II
10.Khuder EnkhboldMongoliaCat. II
11.Ochirbat OrkhontuulMongoliaCat. II
12.Tsogtgerel Gerelt-OdMongoliaCat. II
13.AlALI EbrahimUnited Arab EmiratesCat. I