World Juniors & Sub-Juniors Men's Championships

Regina / Canada

26 − 31 August, 2019

Status: FINAL NOMINATION
The Stage ends in

 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:26.06.2019
End of Final Nomination:04.08.2019
14 Days before Technical Meeting:11.08.2019
Technical Meeting:25.08.2019
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-53kg
 1.Rykov Georgii2001Russia 170.0115.0152.5437.5
 2.Orihara Mamoru2002Japan 150.0100.0160.0410.0
 3.Antoniuk Volodymyr2005Ukraine 165.075.0157.5397.5
 4.Nishanbayev Rozmat2002Kazakhstan 140.095.0150.0385.0
-59kg
 1.Marichev Ilia2001Russia 242.5160.0242.5645.0
 2.Wang Yu-Cheng2001Chinese Taipei 195.0115.0220.0530.0
 3.Watanabe Shokei2001Japan 185.0115.0190.0490.0
 4.Pleban Pawel2002Poland 150.090.0172.5412.5
 R5.Moise Cristian2001Romania 165.092.5152.5410.0
-66kg
 1.Sadykov Karimzhan2001Kazakhstan 220.0140.0255.0615.0
 2.Becker Brady2002U.S.America 212.5147.5215.0575.0
 3.Chen Zhu-En2003Chinese Taipei 225.0130.0217.5572.5
 4.Su Yu-de2001Chinese Taipei 230.0130.0210.0570.0
 5.Suvorov Nikita2001Russia 207.5145.0215.0562.5
 6.Dashsuren Tumurchudur2002Mongolia 230.0110.0220.0560.0
 7.Madison Tanner2001U.S.America 197.5140.0215.0552.5
 8.Sahadur Prajapati Akshay Kumar2001India 190.0127.5192.5510.0
 9.Beblo Bartosz2002Poland 200.0107.5190.0497.5
 10.Hartley Ben2001Great Britain 187.5115.0172.5475.0
 11.Fudo Shota2003Japan 175.087.5170.0432.5
 12.Shiraliev Marufdzhon2004Tajikistan 130.0100.0130.0360.0
-74kg
 1.Zaitsev Dmitrii2001Russia 270.0200.0260.0730.0
 2.Stroik Dawson2001U.S.America 262.5160.0242.5665.0
 3.Burba Rokas2001Lithuania 230.0180.0225.0630.0
 4.Kaimov Ali2002Kazakhstan 230.0150.0240.0620.0
 5.Magiera Wojciech2001Poland 225.0162.5220.0607.5
 6.Mukhamedaliev Zafarzhan2001Kazakhstan 210.0140.0230.0580.0
-83kg
 1.Tomita Shinnosuke2001Japan 270.0200.0225.0690.0
 2.Davis Alexander2001U.S.America 245.0142.5267.5655.0
 3.Mazhit Rahat2001Kazakhstan 245.0140.0260.0645.0
 4.Jakubec Kristian2001Slovakia 245.0142.5235.0622.5
-93kg
 1.Konkov Arsenii2001Russia 280.0190.0290.0760.0
 2.Gonzales Daniel2001U.S.America 307.5165.0275.0747.5
 3.Amanov Azizbek2001Kazakhstan 260.0175.0270.0705.0
 4.Sip Ondrej2002Czechia 280.0160.0252.5692.5
 5.Okubo Kenshiro2002Japan 210.0115.0220.0545.0
-105kg
 1.Adams Talyn2001U.S.America 290.0167.5275.0732.5
 2.Arriaga Gilbert2002U.S.America 275.0177.5260.0712.5
 3.Jurka Matej2001Czechia 265.0167.5257.5690.0
 4.Szymkiewicz Mateusz2001Poland 270.0175.0242.5687.5
 5.Mungunbaatar Bilguun2001Mongolia 250.0180.0220.0650.0
-120kg
 1.Cataramba Alexandru2001Romania 265.0200.0222.5687.5
 2.Mungunbaatar Dulguun2001Mongolia 250.0180.0220.0650.0
 3.Tokunaga Kazuki2002Japan 220.0155.0230.0605.0
120+kg
 1.Coleman Rayland2001U.S.America 325.0185.0260.0770.0
 2.Tkachuk Egor2001Russia 285.0175.0255.0715.0
 3.Bowring Ray2002Great Britain 280.0180.0240.0700.0
 4.Tuszynski Bartlomiej2003Poland 240.0135.0250.0625.0
In Division there are 48 Lifters (  In Teams:47  In Reserve:1  )
Division «Juniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-53kg
 1.Bui Andy1997U.S.America 167.5117.5172.5457.5
 2.Ezhov Aleksei1998Russia 120.085.0170.0375.0
-59kg
 1.Saenz Roberto2000U.S.America 235.0147.5242.5625.0
 2.Delgadillo Arnold1997U.S.America 225.0167.5230.0622.5
 3.Kenzheyev Arman1996Kazakhstan 200.0140.0220.0560.0
-66kg
 1.Satake Yusuke1996Japan 290.5190.0245.0725.5
 2.Santelices Renzo1997Ecuador 287.5162.5270.0720.0
 3.Utekar Sahil1996India 272.5157.5255.0685.0
 4.Balabanov Ruslan1996Russia 250.0210.0250.0680.0
 5.Homer Luke1996Canada 255.0147.5265.0667.5
 6.Lin Hung-Yen1998Chinese Taipei 245.0165.0247.5657.5
 7.Santiago Juan1996Mexico 235.0150.0235.0620.0
 R8.Besiashvili Shota1998Georgia 210.0155.0230.0595.0
 9.Farooqi Aziz1998Japan 220.0120.0180.0520.0
-74kg
 1.Chornyi Vladyslav1997Ukraine 335.0200.0307.5842.5
 2.Perkins Austin1999U.S.America 320.0192.5290.0802.5
 3.Cheng Yu-Jui1999Chinese Taipei 295.0167.5300.0762.5
 4.Ishikawa Hiroshi1997Japan 270.0210.0240.0720.0
 5.Messaour Billel1997Algeria 250.0170.0290.0710.0
 6.Nuriddinov Diyorbek1999Kazakhstan 260.0180.0270.0710.0
 7.Soria Diego1998Ecuador 265.0175.0255.0695.0
 8.Luo Yin-Ming1997Chinese Taipei 235.0195.0250.0680.0
 R9.Korinteli Irakli1996Georgia 230.0165.0270.0665.0
 10.Buciuman Catalin1999Romania 237.5202.5225.0665.0
 11.Klima Josef1999Czechia 260.0152.5225.0637.5
 12.Tanaka Keisuke1998Japan 240.0155.0230.0625.0
 13.Pilsky Josef1997Czechia 230.0162.5210.0602.5
 14.Konczak Hubert1998Poland 192.5120.0240.0552.5
-83kg
 1.Soderberg Jack1996Sweden 300.0205.0300.0805.0
 2.Dahl Mickel1996Denmark 307.5192.5307.5802.5
 3.Hladkyi Viktor1998Ukraine 292.5225.0280.0797.5
 4.Sanchez Anthony1996Ecuador 310.0175.0300.0785.0
 5.Garza Joel1999U.S.America 295.0215.0272.5782.5
 6.Larsson Erik1999Sweden 315.0185.0272.5772.5
 7.Shaukatov Daniyar2000Kazakhstan 270.0250.0250.0770.0
 8.Kassenov Timur2000Kazakhstan 280.0180.0300.0760.0
 9.Utarbekov Konstantin1996Russia 290.0195.0265.0750.0
 10.Utsugi Hiroshi1996Japan 297.5185.0260.0742.5
 11.Zisko Marek1996Slovakia 270.0200.0252.5722.5
 12.Krejci Silas1999Germany 295.0167.5242.5705.0
 13.Macdonald Jensen1996Canada 180.0170.0200.0550.0
-93kg
 1.Musiienko Kostiantyn1997Ukraine 335.0318.0300.0953.0
 2.Hagen Henrik1998Norway 327.5237.5295.0860.0
 3.Mukhiddinov Atabek1996Kazakhstan 290.0240.0305.0835.0
 4.Grankin Artem1996Russia 300.0245.0290.0835.0
 5.Loeve Karl1997Iceland 335.0220.0275.0830.0
 6.Johnson Noah2000U.S.America 340.0182.5305.0827.5
 7.Villon Moises1999Ecuador 320.0235.0272.5827.5
 8.Lamberth Caleb1996U.S.America 320.0215.0290.0825.0
 9.Lancaster Alexander1997Norway 315.0217.5257.5790.0
 10.Moldovan Dylan1997Canada 295.0190.0285.0770.0
 11.Da Silva Hideki1999Japan 270.0185.0290.0745.0
 12.Khabibullayev Daniyarbek1999Kazakhstan 250.0200.0275.0725.0
 13.Batbaatar Dashbalbar1996Mongolia 230.0220.0220.0670.0
 14.Bhogal Mehar1996Canada 230.0165.0265.0660.0
 15.Yoneyama Ryuto1998Japan 265.0160.0235.0660.0
 16.Marsik Martin1998Czechia 260.0150.0245.0655.0
 17.Amuzu Solomon1996Ghana 230.0150.0250.0630.0
 18.Amoakwao Derek Boadu1996Ghana 180.0160.0220.0560.0
-105kg
 1.Kovalov Danylo1996Ukraine 402.5305.0320.01027.5
 2.Sicevskyj Evzen1997Czechia 307.5190.0302.5800.0
 3.Chuluuntsetseg Anand1998Mongolia 320.0210.0260.0790.0
 4.Dulguunkherlen Dashnyam2000Mongolia 300.0200.0250.0750.0
 5.Prokop Martin1999Czechia 305.0200.0245.0750.0
 6.Kravtsov Brian1996Canada 290.0165.0250.0705.0
 7.Zentner Austen1996Canada 275.0175.0240.0690.0
 8.Boadu Kwabena Owusu1996Ghana 240.0190.0250.0680.0
 9.Sarisoy Aytan1998Great Britain 252.5150.0275.0677.5
-120kg
 1.Lugo Enrique1996U.S.America 380.0300.0325.01005.0
 2.Sagoy Julian1997Norway 325.0237.5342.5905.0
 3.Kravets Volodymyr1996Ukraine 330.0220.0290.0840.0
 4.William Buhler1998Canada 317.5202.5280.0800.0
 5.Cazacu Alexandru1997Romania 312.5205.0250.0755.0
 6.Acheampong Nicolas1998Ghana 200.0160.0250.0610.0
120+kg
 1.Holinei Viktor2000Ukraine 405.0285.0330.01020.0
 2.Garcia Christopher1998U.S.America 387.5302.5317.51007.5
 3.Magnusson Gudfinnur1997Iceland 375.0275.0302.5952.5
 4.Gvozdev Dmitrii1996Russia 375.0270.0300.0930.0
In Division there are 78 Lifters (  In Teams:76  In Reserve:2  )
In Total there are 126 Lifters (  In Teams:123  In Reserve:3  )

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Nedjah Abdelouaheb Kamel EddineAlgeriaCat. I2 days
2.Clarke DonCanadaNat.Writing Cat 2 exam, any sessions
3.Couchman AdeleCanadaNat.Writing Cat 2 exam, any sessions
4.Haywood BrockCanadaCat. IAvailable all sessions
5.Haywood SusanCanadaCat. IIAvailable all sessions
6.Robb ChrisCanadaCat. IAug 27th - all sessions; Aug 28th - all sessions; Aug 29th - all sessions; Aug 30th - morning session only
7.Chao Chen-YehChinese TaipeiCat. I
8.Sanchez MarcosEcuadorCat. I
9.Klawitter-Thomsen KerstinGermanyCat. IAll
10.Polster MarcGermanyCat. II26.08. - all sessions 27.08. - all sessions 31.08. - all sessions
11.McGill JimGreat BritainCat. IAvailable when no GBR lifter competing.
12.Shahnavaz MajidIranCat. IIAll Category
13.Ishimoto NaokiJapanCat. IIavailable except August 30
14.Starkov VyacheslavKazakhstanCat. IIAll except junior 83
15.Parage GastonLuxembourgCat. IAll
16.Sjoel JanNorwayCat. IPreferebly used as a referee in groups there is no Norwegian lifters.
17.Znojek ArkadiuszPolandCat. I
18.Valetskiy IgorRussiaCat. II
19.Johan SmithSouth AfricaCat. IJury
20.Gustavsson ThomasSwedenCat. IIAll
21.Graham JohnnyU.S.AmericaCat. IAvailable ALL Sessions
22.Warpeha JosephU.S.AmericaCat. IAvailability 26.08 and 27.08.
23.Welding RuthU.S.AmericaCat. IAvailable 26.08 and 27.08
24.Melnyk TetianaUkraineCat. IAll
25.Zbandut IvanUkraineCat. II