World Juniors & Sub-Juniors Men's Championships

Potchefstroom / South Africa

3 − 8 September, 2018

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:04.07.2018
End of Final Nomination:12.08.2018
14 Days before Technical Meeting:19.08.2018
Technical Meeting:02.09.2018
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-53kg
 1.Martel Oscar2000U.S.America 210.0125.0195.0530.0
 2.Marichev Ilya2001Russia 192.5105.0215.5513.0
-59kg
 1.Lagutin Dmitrii2000Russia 205.0122.5205.0532.5
 2.Hamasuna Mizuki2000Japan 190.0140.0180.0510.0
 3.Pennington Logan2000U.S.America 192.5117.5180.0490.0
 4.Kao Chun-Syuan2001Chinese Taipei 160.090.0180.0430.0
-66kg
 1.Zaitsev Dmitrii2001Russia 232.5147.5220.0600.0
 2.Chen Yen-Lin2000Chinese Taipei 235.0135.0215.0585.0
 3.Nicaud Phillip2000U.S.America 182.5140.0210.0532.5
 4.Mochizuki Sena2000Japan 195.0127.5195.0517.5
 5.Aoyama Reo2000Japan 180.0105.0210.0495.0
 6.Jimmy Siddan2000India 185.0100.0172.5457.5
-74kg
 1.Kassenov Timur2000Kazakhstan 270.0160.0280.0710.0
 2.Stroik Dawson2001U.S.America 245.0150.0242.5637.5
 3.Schmid Kevin2000Austria 217.5162.5232.5612.5
 4.Cypas Nojus2000Lithuania 195.0137.5265.0597.5
 5.Arai Goki2000Japan 200.0140.0200.0540.0
 6.Hlanyane Mpho2000South Africa 170.0100.0200.0470.0
 7.Tom Lutho2001South Africa 152.590.0195.0437.5
-83kg
 1.Johnson Noah2000U.S.America 290.0160.0287.5737.5
 2.Shurupkin Artyom2000Kazakhstan 275.0165.0260.0700.0
 3.Hnatiuk Andrii2000Ukraine 252.5135.0235.0622.5
 4.Serikawa Itsuki2000Japan 200.0135.0180.0515.0
 5.Yanagigawa Ryuta2000Japan 185.0130.0180.0495.0
-93kg
 1.Bassan Sam2001U.S.America 285.0155.0275.0715.0
 2.Loesel Patrick2000Germany 277.5162.5257.5697.5
 3.Meza-Ayala Socrates2000U.S.America 275.0172.5250.0697.5
 4.Umezawa Joeji2001Japan 240.0140.0215.0695.0
 5.Tomita Shinnosuke2001Japan 256.0200.0235.0691.0
 6.Dyachenko Mark2000Russia 272.5130.0287.5690.0
 7.Hlavac Jakub2000Czechia 270.0150.0272.5682.5
-105kg
 1.Halac Jaroslav2000Slovakia 270.0192.5282.5745.0
 2.Tokarski Bartosz2000Poland 270.0160.0252.5682.5
 3.Bazuev Vladimir2000Russia 267.5150.0250.0667.5
 4.Pennington Allen2000U.S.America 252.5165.0232.5650.0
 5.Philip Anex Ron2000India 250.0132.5215.0597.5
 6.Ganesan Yogesh2000India 205.080.0215.0500.0
-120kg
 1.Dukshanin Semen2000Russia 300.0177.5260.0737.5
 2.Portes Filip2000Czechia 280.0162.5282.5725.0
 3.Plaskonis Dominik2000Slovakia 240.0170.0240.0650.0
120+kg
 1.Iglesias Niko2000U.S.America 272.5160.0262.5695.0
 2.Tkachuk Egor2001Russia 255.0125.0237.5617.5
 3.Singh Sandeep2000India 192.5140.0195.0527.5
In Division there are 43 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-59kg
 1.Satake Yusuke1996Japan 250.0170.0240.0660.0
 2.Aldridge Davion1998U.S.America 247.5147.5237.5632.5
 3.Tamura Yo1999Japan 220.0185.0210.0615.0
-66kg
 1.Kiuchi Yosuke1996Japan 280.5180.0280.0740.5
 2.Santelices Renzo1997Ecuador 270.0140.0260.0670.0
 3.Chubarov Dmitrii1996Russia 260.0165.0235.0660.0
 4.Luo Yin-Ming1997Chinese Taipei 210.0172.5260.0642.5
 5.Lin Hung-Yen1998Chinese Taipei 225.0172.5232.5630.0
 6.Kono Shogo1996Japan 252.5150.0220.0622.5
 7.Moise Gheorghe1995Romania 252.5152.5217.5622.5
-74kg
 1.Lehew Stephen1995U.S.America 305.0220.0285.0810.0
 2.Dunin Konstantin1996Russia 300.0200.0300.0800.0
 3.Chornyi Vladislav1997Ukraine 330.5170.0287.5788.0
 4.Mishin Ilya1995Russia 290.0190.0255.0735.0
 5.Maher Alexis1995U.S.America 277.5125.0330.0732.5
 6.Cheng Yu-Jui1999Chinese Taipei 285.0155.0275.0715.0
 7.Ishikawa Hiroshi1997Japan 245.0205.0240.0690.0
 8.Buciuman Catalin1999Romania 225.0195.0220.0640.0
 9.Seo Masaya1996Japan 257.5150.0227.5635.0
 10.Binder Markus1998Austria 260.0152.5220.0632.5
 11.Tan Yu-Wei1995Chinese Taipei 210.0130.0245.0585.0
 12.Longo Romeo1997South Africa 200.0115.0217.5532.5
-83kg
 1.Musiienko Kostiantyn1997Ukraine 300.0292.5290.0882.5
 2.Shaibekov Vladislav1995Russia 330.0242.5290.0850.0
 3.Jorden Coy1996U.S.America 342.5217.5275.0835.0
 4.Dahl Mickel1996Denmark 292.5170.0301.0764.0
 5.Utsugi Hiroshi1996Japan 300.0190.0245.0735.0
 6.Nakagawa Victor1996Brazil 265.0165.0280.0710.0
 7.Avram Laurentiu1995Romania 250.0180.0240.0670.0
 8.Hung Hsueh-Liang1997Chinese Taipei 230.0157.5230.0617.5
 9.Yoneyama Ryuto1998Japan 242.5145.0222.5610.0
 10.Pietersen Sindwillis1995South Africa 245.0120.0235.0600.0
-93kg
 1.Dahlkvist Oliver1995Sweden 335.0265.0275.0875.0
 2.Aminov Marat1995Russia 322.5230.0302.5855.0
 3.Lamberth Caleb1996U.S.America 317.5192.5302.5812.5
 4.Sliz Kristian1995Slovakia 305.0202.5297.5805.0
 5.Hagen Henrik1998Norway 300.0217.5277.5787.5
 6.Villon Moises1999Ecuador 295.0215.0267.5772.5
 7.Moldovan Dylan1997Canada 295.0155.0272.5722.5
 8.Sicevskyj Evzen1997Czechia 285.0167.5270.0722.5
 9.Sai Kumar Arun1995India 265.0142.5302.5710.0
 10.Lepage Tanner1995Canada 272.5202.5235.0710.0
 11.Smith Adrian1995South Africa 270.0187.5250.0707.5
-105kg
 1.Rubets Oleksandr1996Ukraine 433.0290.0347.51070.5
 2.Kovalov Danylo1996Ukraine 390.0272.5320.0982.5
 3.Schuler Khalid1996U.S.America 340.0227.5295.0862.5
 4.Dikun Yaroslav1995Russia 322.5242.5270.0835.0
 5.Prokop Martin1999Czechia 290.0210.0260.0760.0
 6.Puhakka Tuomas1995Finland 275.0205.0277.5757.5
 7.Singh Indarjit1998India 290.0192.5260.0742.5
 8.Zentner Austen1996Canada 280.0162.5227.5670.0
-120kg
 1.Tytarenko Oleksandr1995Ukraine 400.5270.5305.0976.0
 2.Cook Dylon1998U.S.America 410.0227.5312.5950.0
 3.Sagoy Julian1997Norway 332.5255.0330.0903.0
 4.Vlasov Mikhail1995Russia 350.0240.0285.0875.0
 5.Knox Wesley1995U.S.America 340.0237.5282.5860.0
 6.Bosman Terence1996South Africa 240.0157.5292.5690.0
120+kg
 1.Shevchenko Andrii1995Ukraine 410.0275.0320.01005.0
 2.Labat Akos1995Slovakia 367.5275.0335.0977.5
 3.Magnusson Gudfinnur Snaer1997Iceland 355.0275.0285.0900.0
In Division there are 60 Lifters
In Total there are 103 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Chao Chen-YehChinese TaipeiCat. I
2.Vesely IvanCzechiaCat. IOnly Thursday, Friday, Saturday
3.Klawitter-Thomsen KerstinGermanyCat. IAll
4.PALLIPARAMBIL JOSEPH JOSEPHIndiaCat. I
5.SARDESAI SANJAYIndiaCat. II
6.Soltani FarshidIranCat. IAll category
7.Ishimoto NaokiJapanCat. IIAvailable all categories
8.Parage GastonLuxembourgCat. IAll
9.Sjoel JanNorwayCat. IIAvailable all categories except 63 kg junior
10.Valetskiy IgorRussiaCat. IIAvailable for only men 53, 59, 74
11.Novomesky OndrejSlovakiaCat. IIavailable from 5 sept. till 8 sept
12.Hayim CliffordSouth AfricaCat. Ito be advised
13.Khandanise EphraimSouth AfricaCat. IIto do Cat 1 exam if possible
14.Leighton MeganSouth AfricaCat. IIto be advised
15.Ludik AndreSouth AfricaCat. Ito be advised
16.Oppenheim DanSouth AfricaCat. Ito be advised
17.Reader EsmaySouth AfricaCat. IIto do Cat 1 exam if possible
18.Smith JohanSouth AfricaCat. IJury
19.Bjork PatrikSwedenCat. I
20.Battenfield JimU.S.AmericaCat. IIAvailable all sessions
21.Lykov YuriiUkraineCat. IIAll, except 05th of September
22.Plotnytskyi LeonidUkraineCat. IIAll, except 04/09
23.Zbandut IvanUkraineCat. II