3rd World Men's Classic Bench Press

Vantaa / Finland

14 − 19 May, 2018

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:14.03.2018
End of Final Nomination:22.04.2018
14 Days before Technical Meeting:29.04.2018
Technical Meeting:13.05.2018
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Balynets Vladimir1985Russia 173.0
 2.Karaman Abdulkarim1994Kazakhstan 172.5
 3.Ogasawara Yasushi1972Japan 160.0
 4.Harashchenko Ihor1988Ukraine 155.0
 5.Wszola Dariusz1978Poland 150.0
 6.Myrvang Fredrik Eskil1990Norway 145.0
 7.Arnautov Ivan1986Russia 145.0
-66kg
 1.Berglund Eddie1995Sweden 189.0
 2.Yermakhanov Yeldos1990Kazakhstan 180.0
 3.Khabibulin Albert1989Russia 175.0
 4.Saito Keita1982Japan 170.0
 5.Fukuda Masashi1984Japan 167.5
 6.Virgilio Manuel1974France 165.0
 7.Ziemer Philipp1990Germany 155.0
 8.Thomas Daniel1985Great Britain 140.0
-74kg
 1.Kodama Daiki1979Japan 212.5
 2.Garbas Marcin1985Poland 195.0
 3.Tsaturian Volodymyr1995Ukraine 187.5
 4.Maddox Michael1992U.S.America 187.5
 5.Nguyen Loc1989Canada 182.5
 6.Luchkin Dmitrii1986Russia 177.5
 7.Nikkila Tuomas1978Finland 172.5
 8.Kraushofer Juergen1993Austria 160.0
 9.Szivos Adam1992Hungary 155.0
 10.Franklin Emmanuel1984Great Britain 155.0
 11.Kouki Pauli1989Finland 152.5
 12.Haugk Benjamin1990Germany 150.0
 13.Potter Danny1981Great Britain 147.5
-83kg
 1.Suzuki Yusuke1984Japan 205.0
 2.Suzuki Masaru1982Japan 202.5
 3.Beloborodov Maksim1983Russia 200.0
 4.Jazowiecki Grzegorz1987Poland 200.0
 5.Bellone Loic1991France 200.0
 6.Giligashvili Levani1982Georgia 200.0
 7.Wojciechowski Kamil1986Poland 197.5
 8.Malikov Valentyn1974Ukraine 195.0
 9.Thompson Andrew1988U.S.America 195.0
 10.Tsoy Vyacheslav1984Kazakhstan 195.0
 11.Supronkov Alexandr1987Kazakhstan 195.0
 12.Nursahedov Merdan1976Turkmenistan 195.0
 13.Shliakhta Oleksandr1979Ukraine 192.5
 14.Kulmala Matias1994Finland 192.5
 15.Timofejevs Sergejs1994Latvia 180.0
 16.Galdan Orgilbold1986Mongolia 180.0
 17.Raman Janne1989Finland 177.5
-93kg
 1.Cieri Dennis1968U.S.America 233.5
 2.McClain Ls1978U.S.America 227.5
 3.Wegiera Jan1965Poland 225.0
 4.Grahn Marcus1990Sweden 215.0
 5.Joensuu Risto1988Finland 207.5
 6.Mussayev Baurzhan1986Kazakhstan 205.0
 7.Watkins Dan1991Great Britain 192.5
-105kg
 1.Parkhomenko Sergii1988Ukraine 235.5
 2.Degtiarev Sergei1992Russia 235.0
 3.Naeim Aminhossein1985Iran 230.0
 4.Li Dimitriy1991Kazakhstan 230.0
 5.Rybka Denis1985Kazakhstan 230.0
 6.Enkhbayar Sodnompiljee1985Mongolia 230.0
 7.Eriksson Josef1992Sweden 223.0
 8.Hokkanen Timo1979Finland 222.5
 9.Hardy Jr. Joseph1991U.S.America 220.0
 10.Henning Andreas1982Sweden 217.5
 11.Gibson Richard1980Great Britain 182.5
-120kg
 1.Paulauskas Amandas1987Lithuania 250.0
 2.Billoir Philippe1978France 235.0
 3.Karner Markus1970Austria 232.5
 4.Juzups Maris1988Latvia 230.0
 5.Sistonen Simo1983Finland 222.5
 6.Yezyk Kostiantyn1991Ukraine 220.0
 7.Palivonas Linas1981Lithuania 220.0
 8.Koga Hirokazu1991Japan 215.0
 9.Chevokin Alexander1984Russia 215.0
 10.Lindsell Daniel1986Great Britain 202.5
120+kg
 1.Davis Thomas1992U.S.America 285.0
 2.Lehto Ove1972Finland 270.0
 3.Parvaresh Rooh Mostafa1981Iran 250.0
 4.Pirniaei Jafar1983Iran 240.0
 5.Rast Siim1988Estonia 238.0
 6.Sundelin Joel1994Sweden 235.5
 7.Brignall Matt1992Great Britain 215.0
 8.Hall Wesley1984Great Britain 210.0
 9.Atanazarov Dovletnazar1984Turkmenistan 200.0
In Division there are 82 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
 1.Kuvaldin Ivan2001Kazakhstan 105.0
 2.Kauranen Anton2003Finland 80.0
 3.Thompson Tucker2003U.S.America 55.0
-59kg
 1.Jedrzejewski Jakub2001Poland 127.5
 2.Zhazimov Nurzhan2000Kazakhstan 115.0
 3.Babiuk Rostyslav2000Ukraine 105.0
 4.Roenko Dmitrii2000Russia 92.5
 5.Kallionkieli Aaro2000Finland 82.5
-66kg
 1.Balogh Natan2000Hungary 170.0
 2.Morozov Vladislav2001Kazakhstan 140.0
 3.Magiera Wojciech2001Poland 120.0
 4.Ferreira Daniel2002Canada 90.0
-74kg
 1.Zhaltayev Kozhakhmet2000Kazakhstan 170.0
 2.Kabyldinov Nikita2000Kazakhstan 165.0
 3.Kuriata Kamil2001Poland 137.5
 4.Pennanen Elmeri2000Finland 115.0
-83kg
 1.Antoshko Denys2000Ukraine 160.0
 2.Absattarov Ayubkhan2000Kazakhstan 152.5
 3.Kowalczyk Michal2001Poland 135.0
-93kg
 1.Lenart Jakub2001Poland 155.0
 2.Toth Nicolas2001Czechia 150.0
 3.Valiullin Rustam2000Kazakhstan 145.0
 4.Ergin Viktor2002Russia 132.5
 5.Filiks Jakub2000Poland 122.5
-105kg
 1.Putnis Antons2000Latvia 165.0
 2.Steinoch Patrik2000Czechia 152.0
 3.Vlk Vaclav2000Czechia 142.5
 4.Riekkinen Iiro2000Finland 137.5
-120kg
 1.Sassin Vadim2000Kazakhstan 150.0
 2.Wojcik Karol2001Poland 137.5
 3.Orobets Ihor2000Ukraine 135.0
120+kg
 1.Mansukoski Nuutti2000Finland 161.0
 2.Sidorychev Alexander2000Russia 150.0
In Division there are 33 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
 1.Shamuratov Furkat1996Kazakhstan 115.0
 2.Kiviniemi Marko1999Finland 105.0
-59kg
 1.Hondo Masatatsu1995Japan 175.0
 2.Berger Joschua-Noah1996Germany 131.0
 3.Verho Artturi1996Finland 120.0
-66kg
 1.Saukov Konstantin1996Russia 160.0
 2.Kirillovskiy Ilya1996Kazakhstan 160.0
 3.Makhmudov Alisher1995Kazakhstan 155.0
 4.Tsuchida Masaomi1996Japan 142.5
 5.Huhtamaki Topias1998Finland 131.0
 6.Enkhjargal Galbayar1997Mongolia 130.0
-74kg
 1.Christensen Matti1995Denmark 192.5
 2.Levenchuk Sergey1998Kazakhstan 175.0
 3.Arsenashvili Nika1998Georgia 170.0
 4.Kim Andrey1996Kazakhstan 170.0
 5.Yarzhemskyi Vadym1999Ukraine 165.0
 6.Norin Lars1995Sweden 163.5
 7.Klak Hubert1996Poland 162.5
 8.Guliaev Dmitrii1997Russia 155.0
 9.Hyotyla Miikka1997Finland 145.0
 10.Hyttinen Toni1995Finland 140.0
-83kg
 1.Nandoshvili Jemali1998Georgia 195.0
 2.Shaukatov Zhavlan1998Kazakhstan 190.0
 3.Hallfors Teemu1995Finland 182.5
 4.Bon Bohdan1995Great Britain 177.5
 5.Racz David1996Hungary 170.0
 6.Magee Dan1995Great Britain 145.0
 7.Nemec Tomas1996Czechia 140.0
-93kg
 1.Zalotov Artur1998Ukraine 197.5
 2.Tezichev Kirill1997Kazakhstan 190.0
 3.Tolman Luke1999Great Britain 187.5
 4.CUESTA Nicolas1995France 185.0
 5.Lenkivskyi Nazarii1995Ukraine 175.0
 6.Valuckas Linas1995Australia 170.0
 7.Olausson Andreas1995Sweden 167.5
 8.Lenzi Jonathon1995Great Britain 165.0
-105kg
 1.Parshin Yevgeniy1995Kazakhstan 207.5
 2.Kudrautsau Aleh1998Latvia 200.0
 3.Muratkhnuly Burkit1995Kazakhstan 200.0
 4.Haxgart Michael1995Denmark 195.0
 5.Crozier Callum1996Great Britain 192.5
 6.Takimoto Takahiro1996Japan 190.0
 7.Komar Vladyslav1995Ukraine 187.5
 8.Horne Bradley1997Great Britain 180.0
 9.Kato Shinichi1997Japan 160.0
-120kg
 1.Jagiello Kamil1998Poland 195.0
 2.Couvreur Antoine1996France 190.0
 3.Nagoshi Yuki1998Japan 170.0
 4.Karoglanyan Yuri1999Armenia 170.0
 5.Jedrysiak Lukasz1995Poland 145.0
120+kg
 1.Vero Alex1996Hungary 215.0
 2.Agadzhanyan Artem1995Latvia 210.0
 3.Ellis Clay1996U.S.America 187.5
 4.Kral Tomas1996Czechia 175.0
In Division there are 54 Lifters
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Sledz Slawomir1976Poland 135.0
 2.Toh Cheng Leong Zack1973Singapore 105.0
-66kg
 1.Kametani Mitsuo1971Japan 162.5
 2.Halmesmaki Tomi1976Finland 150.0
 3.Kotwica Piotr1975Poland 145.0
 4.Odake Kenji1977Japan 140.0
 5.Staegemann Mike1969Germany 117.5
 6.Hamilton-Smith Roger1975Great Britain 117.5
-74kg
 1.Moriyama Tetsuo1971Japan 170.0
 2.Kuleshov Alexey1977Russia 170.0
 3.Takeda Daisuke1976Japan 155.0
 4.Zelazko Bartosz1973Poland 155.0
 5.Nembrot Jean-Pierre1974France 150.0
 6.Enkvist Jonas1970Finland 147.5
 7.Egerdahl Bjorn-Andre1970Norway 140.0
 8.Smith Martin1973Great Britain 140.0
 9.Klaesson Jeff1974Sweden 137.5
-83kg
 1.Takatori Seiji1975Japan 207.5
 2.Alzaabi Faisal1978United Arab Emirates 190.0
 3.Viianen Tomi1975Finland 175.0
 4.Perichon Remi1976France 170.0
 5.Jonsson Johannes1978Sweden 167.5
 6.Heywood Shane1977U.S.America 160.0
 7.Mogren Jens1976Sweden 140.0
 8.Bochmann Danny1976Germany 130.0
-93kg
 1.Walter Chris1971U.S.America 202.5
 2.Lehtinen Mika1973Finland 187.5
 3.Deres Zsolt1977Hungary 185.0
 4.Wray Sheridan1974Great Britain 182.5
 5.Levresse Franck1976France 167.5
 6.Cieplak Daniel1973Poland 163.5
 7.Blackman Drew1978Great Britain 150.0
-105kg
 1.Milovanov Pavel1977Russia 225.0
 2.Schauer Kornel1977Hungary 215.0
 3.Henriksson Anders1975Sweden 212.5
 4.Schaffer Josef1976U.S.America 202.5
 5.Bouteiller Marc1971France 201.0
 6.Ruohonen Jarno1975Finland 197.5
 7.Kuusikko Jussi1975Finland 195.0
 8.Kowalik Mikolaj1971Poland 190.0
 9.Kuehl Jan1971Germany 185.0
 10.Briere Nicolas1972France 175.0
 11.Kraemer Thomas1970Germany 175.0
 12.Yoshida Akihide1973Japan 170.0
-120kg
 1.Gasienca-Makowski Stanislaw1973Great Britain 227.5
 2.Demcak Pavol1977Czechia 220.0
 3.Petrov Viacheslav1971Ukraine 212.5
 4.Vihola Antti1975Finland 202.5
 5.Duval Charles1972France 200.0
 6.Gill Ryan1976U.S.America 197.5
 7.Saiko Hiroshi1972Japan 180.0
 8.Clavier Arnaud1975France 177.5
120+kg
 1.Seppanen Tero1972Finland 252.5
 2.Aldhaheri Omar1971United Arab Emirates 230.0
 3.Dibert Joe1969U.S.America 217.5
 4.Sirianni Dominic1977U.S.America 215.0
 5.Wolf Sascha1977Germany 215.0
 6.Bonin Eric1972France 207.5
 7.Karlsson Nicklas1969Sweden 190.0
In Division there are 59 Lifters
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Ono Takashi1964Japan 115.0
 2.Shiiki Tomoyoshi1964Japan 112.5
 3.Hamaissia Ali1967France 95.0
-66kg
 1.Chernyshov Oleksandr1966Ukraine 152.5
 2.Petrencak Steve1968U.S.America 142.5
 3.Visulaaka Mika1968Finland 140.0
 4.Pleithner Rudolf1962Germany 102.5
 5.Heiko Sackretz1968Germany 102.5
-74kg
 1.Fronzaglia Damian1965U.S.America 179.5
 2.Rajala Erkki1962Finland 165.0
 3.Carlsson Lars1966Sweden 157.5
 4.Rubio Jack1964U.S.America 142.5
 5.Poehls Andreas1968Germany 140.0
 6.Verhaege Eric1963France 132.5
-83kg
 1.Neveykov Alexey1966Russia 182.5
 2.Vaisanen Markku1965Finland 180.0
 3.Vahtolammi Harri1963Finland 170.0
 4.Fornander Patrik1967Sweden 162.5
 5.Lindgren Bo1967Sweden 162.5
 6.Thompson Donovan1966U.S.America 160.0
 7.Langevin Philippe1961France 150.0
 8.Berndt Roy1966Germany 147.5
 9.Bock Frank1967Germany 147.5
 10.Barrs Kevin1962Great Britain 137.5
 11.Wheeler Richard1964Great Britain 117.5
-93kg
 1.Rigby Andrew1962Great Britain 202.5
 2.Nikishin Valerii1965Russia 185.0
 3.Pitkanen Pentti1965Finland 182.5
 4.France Herve1966France 177.5
 5.Burns Mike1966U.S.America 177.5
 6.Johansson Joacim1966Sweden 165.0
 7.Sjodin Gord1966Canada 162.5
 8.Sano Osamu1963Japan 155.0
 9.Oguro Yukihiko1960Japan 145.0
 10.Truchon Robert1968Canada 122.5
-105kg
 1.Ito Satoshi1966Japan 212.5
 2.Succarotte Anthony1965U.S.America 192.5
 3.Johnson David1967U.S.America 190.0
 4.Szezepanski Philippe1964France 182.5
 5.Granvang Tor1963Norway 170.0
 6.Hornqvist Per1962Sweden 170.0
 7.Cooper Chris1962Great Britain 160.0
-120kg
 1.Cserna Janos1968Hungary 220.0
 2.Murdoch Alister1967Great Britain 210.0
 3.Zimmermann Wolfgang1968Germany 205.0
 4.Minelle Jean Yves1966France 202.5
 5.Granvang Alf1964Norway 190.0
 6.Lahikainen Jukka1968Finland 185.0
 7.Gehrt Roger1964U.S.America 182.5
120+kg
 1.Morozevich Vitaliy1966Russia 220.0
 2.Furesund Kjell1966Norway 215.0
 3.Ruzicka Lubomir1967Czechia 202.5
 4.Torsten Schult1963Germany 195.0
 5.Haug Georg1965Germany 195.0
 6.Renlund Karl-Johan1966Finland 182.5
 7.Porttikivi Pekka1963Finland 180.0
In Division there are 56 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Felts Sam1952U.S.America 100.0
 2.Vorobjovs Jevgenijs1953Latvia 90.0
 3.Moiseev Alexander1954Belarus 85.0
-66kg
 1.Kilpelainen Martti1955Finland 127.5
 2.Sitruk Claude1950France 125.0
 3.Sundstol Birger1954Norway 92.5
-74kg
 1.Hayashi Yasuhiro1956Japan 147.5
 2.Watanabe Susumu1953Japan 145.0
 3.Motovilnik Vasilii1957Russia 140.0
 4.Sides Daniel1956U.S.America 137.5
 5.Kanerva Ilkka1957Finland 133.0
-83kg
 1.Heinrich Detlef1956Germany 160.0
 2.Sturman Howard1958U.S.America 157.5
 3.Isu Junichi1954Japan 155.0
 4.Fugiel Miroslav1955Poland 150.0
 5.Hakkinen Reima1950Finland 147.5
 6.Otani Juji1957Japan 145.0
 7.Synstad Bjarne1951Norway 145.0
 8.Hirner Arthur1957Germany 140.0
 9.Delbeck Alain1954France 125.0
-93kg
 1.Launonen Ilkka1954Finland 160.0
 2.Koivisto Juha1956Finland 157.5
 3.Olsson Alf1955Sweden 146.0
 4.Deconninck Erick1956France 135.5
 5.Bordat Pascal1953France 135.0
-105kg
 1.Mentel Stanislaw1954Poland 187.5
 2.Pontio Eino1958Finland 185.0
 3.Vastenburg Elbert Jan1956Netherlands 175.0
 4.Couchy Stanislas1953France 160.0
 5.Aymon Jean-Pierre1954Switzerland 157.5
 6.Baxter Bob1952Great Britain 135.0
 7.Kallingi Antton1956Sweden 135.0
 8.Rodriguez Pineiro Rodrigo Manuel1957Spain 130.0
-120kg
 1.Reinholds Dainis1951Latvia 200.0
 2.Wieninger Werner1957Germany 170.0
 3.Falk Hans-Peter1951Germany 170.0
 4.Tirronen Harri1953Finland 165.0
 5.Brooks David1952Great Britain 142.5
 6.Massey Julian1956Great Britain 112.5
 7.Royer Daniel1957Canada 107.5
120+kg
 1.Sneen David1955U.S.America 187.5
 2.Korhonen Risto1958Finland 167.5
In Division there are 42 Lifters
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Shirakawa Takeshi1948Japan 122.5
 2.Tatsumi Mel1948U.S.America 70.0
-66kg
 1.Gallart Pierre1944France 105.0
 2.Utani Masaki1948Japan 100.0
 3.Sorci Serge1941France 90.0
 4.Anastasjevs Leonids1941Latvia 90.0
 5.Diepold Alexander1937Germany 90.0
 6.Mikkonen Ilkka1941Finland 85.0
 7.Plagov Iosif1935U.S.America 80.0
-74kg
 1.Kauranen Antero1948Finland 125.0
 2.Maka Boleslaw1942Poland 120.5
 3.Koehl Lothar1947Germany 120.0
 4.Ichikawa Tsutomu1947Japan 115.0
 5.Eriksson Borje1942Sweden 100.0
 6.Alzhanov Talipbek1942Kazakhstan 90.0
-83kg
 1.Iida Yasushi1943Japan 135.5
 2.Settles Mike1944U.S.America 125.0
 3.Guarino Gaetan1947France 118.0
 4.Lorenz Horst1940Germany 115.0
 5.Kallio Olavi1933Finland 110.0
 6.Lampinen Kalevi1943Finland 107.5
 7.Grima Louis1945France 100.0
-93kg
 1.Komppa Seppo1945Finland 134.0
 2.Wahlroos Reino1948Finland 130.0
 3.Bjaaland Peer1942Norway 122.5
-105kg
 1.Richter Werner1947Germany 180.0
 2.Kanerva Jorma1948Finland 165.0
 3.Ramsauer Georg1947Germany 125.0
-120kg
 1.Seikkula Mikko1946Finland 180.0
 2.Maliniemi Niilo1946Sweden 180.0
 3.Collins Tom1946Great Britain 150.0
 4.El Alami Mujir1946Sweden 130.0
120+kg
 1.Alksnitis Valdis1941Latvia 187.5
 2.Randmae Raul1948Estonia 167.5
In Division there are 34 Lifters
In Total there are 360 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Svadlenkova PetraCzechiaCat. IIThursday, Friday, Saturday
2.Carolin SiimensonEstoniaCat. II16 May
3.Hagfors HarriFinlandCat. IAvailable Thursday 17th May - Friday 18th May - Saturday 19th May if needed
4.Honkaniemi MikaFinlandCat. IAvailable Thursday 17th May - Saturday 19th May
5.Hyttinen TeroFinlandCat. IAvailable All expect Friday
6.Salminen MargettaFinlandCat. IAvailable Wednesday 16th May - Thursday 17th May
7.Westerberg JohanFinlandCat. IAvailable Monday 14th May - Tuesday 15th May
8.BELMAS Jean-PaulFranceCat. Iavailable monday, tuesday, wednesday
9.LESELLIER ChristineFranceCat. IIavailable tuesday and wednesday
10.SITRUK ClaudeFranceCat. IIavailability tuesday, wednesday
11.de Puytorac XavierFranceCat. IAll
12.Klawitter-Thomsen KerstinGermanyCat. I
13.Springett CaroleGreat BritainCat. IAvailability to be confirmed.
14.Mayer EvaHungaryCat. IWednesday, Friday, Saturday
15.Ronaszeki AndrasHungaryCat. IWednesday, Friday, Saturday
16.Babaeighane JamshidIranCat. IAll Category
17.Jafari RezaIranCat. IAll Category
18.Shahnavaz MajidIranCat. IIAll EXCEPT 105, 120 & 120+
19.Soltani FarshidIranCat. IAll Category
20.Sadykov KakhromanKazakhstanCat. II
21.Lapins RaivoLatviaCat. II14.05.2018 All day 15.05.2018 All day
22.Parage GastonLuxembourgCat. IAll
23.Christensen Carl YngvarNorwayCat. II17th of may - all, 18th of may - open woman, 19th of may - open men 74 kg and upwards
24.Lukasiuk MiroslawPolandCat. IR1 17-18.05
25.Derevyanko IgorRussiaCat. Iavailable on 17-19.05.18, except men open 59kg, 83kg, 105kg
26.Ivanov SergeyRussiaCat. IAvailable 18-19.05.2018, except men junior 74kg
27.Kozeleva AlevtinaRussiaCat. IOnly for Jury, 14-16.05.2018
28.Morozevich VitalyRussiaCat. IIAvailable for 14-15.05.2018
29.Josefsson LeifSwedenCat. IAll
30.Aymon Jean-PierreSwitzerlandCat. IIThursday 17th - Friday 18th all day Saturday 19th Afternoon
31.Nursahatov MerdanTurkmenistanCat. II available 16 и 17
32.Homan LynneU.S.AmericaCat. IIAll EXCEPT 15.05.2018 and 19.05.2018
33.Izosimov SerhiiUkraineCat. II All, except masters
34.Orobets VasylUkraineCat. II All, except masters