European Men's Classic Bench Press Championships

Ylitornio / Finland

10 − 13 August, 2017

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:09.06.2017
End of Final Nomination:18.07.2017
14 Days before Technical Meeting:25.07.2017
Technical Meeting:08.08.2017
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Balynets Vladimir1985Russia 165.0
 2.Harashchenko Ihor1988Ukraine 150.0
 3.Wszola Dariusz1978Poland 145.0
 4.Sledz Slawomir1976Poland 142.5
 5.Visulaaka Mika1968Finland 130.0
-66kg
 1.Virgilio Manuel1974France 162.5
 2.Kouki Pauli1989Finland 160.0
 3.Ziemer Philipp1990Germany 145.0
 4.Bekesi Norbert1994Hungary 125.0
-74kg
 1.Tsaturian Volodymyr1995Ukraine 180.0
 2.Balawejder Adam1981Poland 180.0
 3.Schiffner Patrick1978Germany 147.5
-83kg
 1.Jazowiecki Grzegorz1987Poland 200.0
 2.Andruchshenko Andriy1987Ukraine 195.0
 3.Smirnovs Ugis1984Latvia 190.0
 4.Jevdokimov Denis1981Lithuania 185.0
 5.Svedin Simon1989Sweden 182.5
 6.Zalewski Rafal1983Poland 180.0
 7.Lenglet Florent1979France 180.0
-93kg
 1.Wegiera Jan1965Poland 225.0
 2.Sedlacek Jakub1988Czechia 221.5
 3.Joensuu Risto1988Finland 212.5
 4.Kulju Pekka1984Finland 202.5
 5.Grahn Marcus1990Sweden 200.0
 6.Zakor Tibor1979Hungary 190.0
 7.Watkins Dan1988Great Britain 170.0
-105kg
 1.Tyborczyk Pawel1979Poland 222.5
 2.Eriksson Josef1992Sweden 220.0
 3.Kudryavtsev Alexey1988Russia 217.5
 4.Pullinen Sami1983Finland 217.5
 5.Henning Andreas1982Sweden 216.0
 6.Honkanen Vili1989Finland 210.0
 7.Van Heesvelde Jeroen1990Belgium 205.0
 8.Prasek Jiri1989Czechia 190.0
-120kg
 1.Lutidze Teimuraz1985Georgia 240.0
 2.Billoir Philippe1978France 240.0
 3.Gasienica-Makowski Stanislaw1973Poland 237.5
 4.Selezen Sergey1980Russia 230.0
 5.Karner Markus1970Austria 230.0
 6.Juzups Maris1988Latvia 230.0
 7.Mainz Jacob1993Denmark 225.0
 8.Lindsell Daniel1986Great Britain 200.0
120+kg
 1.Wackernell Christian1980Austria 280.0
 2.Smulter Fredrik1983Finland 260.0
 3.Lehto Ove1972Finland 247.5
 4.Lundberg Jan1968Sweden 235.0
 5.Csullog Bela1988Hungary 220.0
 6.Brignall Matt1992Great Britain 190.0
In Division there are 48 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Talco Andrey2002Russia 105.0
-66kg
 1.De Grauwe Rik2000Belgium 105.0
-83kg
 1.Oliynyk Kostiantyn1999Ukraine 145.0
 2.Van Geeteruyen Sverre2000Belgium 145.0
 3.Lenart Jakub2001Poland 140.0
-93kg
 1.Pistemaa Konsta1999Finland 145.0
In Division there are 6 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Berger Joschua-Noah1996Germany 117.5
-66kg
 1.Saukov Konstantin1996Russia 150.5
 2.Nativel Florian1998France 145.0
 3.Nativel Jason1995France 145.0
 4.Kumpulainen Eetu1998Finland 130.0
 5.Jurkans Edgars1998Latvia 130.0
 6.Burkill Connor1997Great Britain 120.0
-74kg
 1.Arsenashvili Nika1998Georgia 170.0
 2.Timofejevs Sergejs1994Latvia 170.0
 3.Hartung Patrick1994Germany 152.5
 4.Srikantha Anujan1996Great Britain 127.5
-83kg
 1.Kulmala Matias1994Finland 186.5
 2.Nandoshvili Jemali1998Georgia 180.0
 3.Zdrobylko Stanislav1995Ukraine 177.5
 4.Hallfors Teemu1995Finland 172.5
-93kg
 1.Zalotov Artur1998Ukraine 190.0
 2.Esselens Rob1994Belgium 182.5
 3.Student Robin1994Czechia 162.5
 4.Flueras Christian1996Germany 160.0
 5.Berge Sandbak Isak1996Norway 155.0
-105kg
 1.Kudrautsau Aleh1998Latvia 195.0
 2.Alnes Reite Kristoffer1994Norway 187.5
 3.Nemec Jaroslav1998Czechia 183.5
 4.Torppa Miska1994Finland 182.5
-120kg
 1.Gustafsson Emil1994Sweden 206.0
 2.Peeters Alan1994Belgium 190.0
120+kg
 1.Sundelin Joel1994Sweden 235.5
In Division there are 27 Lifters
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-66kg
 1.Halmesmaki Tomi1976Finland 150.0
-74kg
 1.Zelazko Bartosz1973Poland 155.0
 2.Nembrot Jean-Pierre1974France 150.0
 3.Siltala Sami1972Finland 145.0
 4.Poehls Andreas1968Germany 142.5
 5.Kotwica Piotr1975Poland 142.5
 6.Egerdahl Bjorn-Andre1970Norway 135.0
 7.Saiepour Farhad1974Great Britain 122.5
-83kg
 1.Viianen Tomi1975Finland 167.5
 2.Walczak Eryk1977Poland 162.5
 3.Cieplak Daniel1973Poland 157.5
 4.Suc Lionel1975France 150.0
 5.Bochmann Danny1976Germany 122.5
 6.Wands James1971Great Britain 117.5
-93kg
 1.Deres Zsolt1977Hungary 195.0
 2.Wray Sheridan1974Great Britain 180.0
 3.Vehkapera Juha1975Finland 172.5
 4.Marasek David1970Czechia 167.5
 5.Litchfield David1975Great Britain 140.0
-105kg
 1.Henriksson Anders1975Sweden 212.5
 2.Johansen Bjorn Gunnar1971Norway 207.5
 3.Kuusikko Jussi1975Finland 201.0
 4.Aas Oystein1974Norway 197.5
 5.Kowalik Mikolaj1971Poland 185.0
 6.Clavier Arnaud1975France 177.5
 7.Twycross-Lewis Richard1976Great Britain 160.0
-120kg
 1.Demcak Pavol1977Czechia 222.5
 2.Vihola Antti1975Finland 215.0
 3.Petrov Viacheslav1971Ukraine 212.5
 4.Reimling Ronny1976Germany 202.5
 5.Pessi Mika1973Finland 190.0
 6.Karlsson Nicklas1969Sweden 187.5
120+kg
 1.Seppanen Tero1972Finland 237.5
 2.Pribyl Marian1972Czechia 215.0
 3.Wolf Sascha1977Germany 212.5
In Division there are 35 Lifters
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Hamaissia Ali1967France 95.0
-66kg
 1.Chernyshov Oleksandr1966Ukraine 145.0
 2.Pleithner Rudolf1962Germany 105.0
 3.Wunderlich Frank1964Germany 102.5
 4.Perasalo Hannu1962Finland 80.0
-74kg
 1.Vaisanen Markku1965Finland 170.5
 2.Blosse Tony1966France 150.0
 3.Carlsson Lars1966Sweden 147.5
 4.Verhaege Eric1963France 130.0
-83kg
 1.Vahtolammi Harri1963Finland 167.5
 2.Lindgren Bo1967Sweden 166.0
 3.Fornander Patrik1967Sweden 160.0
 4.Langevin Philippe1961France 150.0
 5.Berndt Roy1966Germany 142.5
 6.Barrs Kevin1962Great Britain 127.5
-93kg
 1.Rigby Andrew1962Great Britain 195.0
 2.France Herve1966France 177.5
 3.Pitkanen Pentti1965Finland 177.5
 4.Boughamdouz Gemel1963France 173.0
 5.Hering Uwe1963Germany 172.5
 6.Johansson Joacim1966Sweden 162.5
-105kg
 1.Szezepanski Philippe1964France 181.5
 2.Pontio Eino1958Finland 180.0
 3.Kovalskis Vladimirs1958Latvia 180.0
 4.Hornqvist Per1962Sweden 170.0
 5.Skogberg Olli1959Finland 160.0
 6.Flem Bjorn1964Norway 152.5
-120kg
 1.Minelle Jean Yves1966France 200.0
 2.Anttila Jarmo1966Finland 190.0
 3.Vogel Andree1966Germany 185.0
 4.Pollmann Joerg1959Germany 177.5
120+kg
 1.Ruzicka Lubomir1967Czechia 202.5
 2.Haug Georg1965Germany 200.5
 3.Andersson Michael1967Sweden 200.0
 4.Renlund Karl-Johan1966Finland 170.0
In Division there are 35 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Vorobjovs Jevgenijs1953Latvia 87.5
 2.Virzi Carmelo1957Germany 80.0
-66kg
 1.Sundstol Birger1954Norway 87.5
-74kg
 1.Motovilnik Vasilii1957Russia 142.5
 2.Kauranen Antero1948Finland 120.0
-83kg
 1.Hakkinen Reima1950Finland 147.5
 2.Thorngren Sven1950Sweden 145.0
 3.Hirner Arthur1957Germany 140.0
 4.Redhe Calle1954Sweden 132.5
 5.Laas Mihkel1954Estonia 125.0
-93kg
 1.Mentel Stanislaw1954Poland 190.0
 2.Launonen Ilkka1954Finland 160.0
 3.Olsson Alf1955Sweden 146.0
 4.Huovinen Suke1950Finland 125.0
-105kg
 1.Suvanto Jouko1956Finland 170.0
 2.Tirronen Harri1953Finland 167.5
 3.Aymon Jean-Pierre1954Switzerland 157.5
 4.Sydengen Leif1955Norway 140.0
 5.Hornik Jiri1948Czechia 140.0
 6.Carlsson Kenth1953Sweden 135.0
 7.Kallingi Antton1956Sweden 135.0
-120kg
 1.Wieninger Werner1957Germany 175.0
120+kg
 1.Reinholds Dainis1951Latvia 200.0
 2.Homrich Klaus1955Germany 196.0
 3.Randmae Raul1948Estonia 120.0
In Division there are 25 Lifters
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Gallart Pierre1944France 97.5
-66kg
 1.Sorci Serge1941France 90.0
 2.Diepold Alexander1937Germany 87.5
-74kg
 1.Maka Boleslaw1942Poland 117.5
 2.Inkinen Juha1946Finland 95.0
-83kg
 1.Kallio Olavi1933Finland 107.5
 2.Huchet Marc1938France 97.5
-93kg
 1.Komppa Seppo1945Finland 132.5
 2.Boussery Alain1947France 132.5
 3.Edwards Mike1946Great Britain 105.0
 4.Mannisto Veikko1940Finland 100.0
-105kg
 1.Richter Werner1947Germany 175.0
 2.Collins Tom1946Great Britain 162.5
 3.Laurits Mihkel1944Estonia 110.0
-120kg
 1.Seikkula Mikko1946Finland 185.0
 2.Maliniemi Niilo1946Sweden 182.5
120+kg
 1.Sandelin Raimo1940Finland 105.0
In Division there are 17 Lifters
In Total there are 193 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Van Heesvelde JeroenBelgiumCat. IIAll on 11 & 12, not session with BEL lifters
2.Honkaniemi MikaFinlandCat. I12-13.8. Only
3.Hyttinen TeroFinlandCat. I
4.Kvist HelenaFinlandCat. II
5.Laine JariFinlandCat. II10-11.8. Only
6.Rantapelkonen JariFinlandCat. I12-13.8. Only
7.Salminen MargettaFinlandCat. I11-13.8. Only
8.Feraud NathalieFranceCat. IIThursday: Men M3 59-120+ kg or Men M2 59-83 kg Friday: Women M1 47-84+ kg and Women Sub-Junior 43-84+ kg Saturday: Women Junior 43-84+ kg (weigh in only)
9.Weiss JosefGermanyCat. IAvailable from 10.08.2017 - 12.08.2017
10.Bajan JanosHungaryCat. Iall
11.Feher ImreHungaryCat. Iall
12.Mayer EvaHungaryCat. IIall
13.Ronaszeki AndrasHungaryCat. Iall
14.Rossi SandroItalyCat. IAll
15.Birznieks JanisLatviaCat. IIAvailable 10.08 All day 11.08 All day
16.Linkauskas RaimundasLithuaniaCat. IIAvailable August 12-13, except Men Open 83 kg
17.Nilsen PaalNorwayCat. IUnavailable for judging saturday, due to Coaching responsibilities.
18.Nocek GrzegorzPolandCat. I12-13.08
19.Arvidsson OlaSwedenCat. IAll
20.Lakso JoakimSwedenCat. IAll
21.Aymon Jean-PierreSwitzerlandCat. IIFriday / Saturday all day, Sunday (morning)
22.Izosimov SergiiUkraineCat. II
23.Izosimova IrynaUkraineNat.