European Women's Classic Bench Press Championships

Ylitornio / Finland

10 − 13 August, 2017

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:09.06.2017
End of Final Nomination:18.07.2017
14 Days before Technical Meeting:25.07.2017
Technical Meeting:08.08.2017
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-47kg
 1.Petroczki Magdolna1968Hungary 80.0
-52kg
 1.Nyers Monika1978Hungary 100.0
 2.Waldemarson Sophia1988Sweden 95.0
 3.Forsstrom Johanna1988Finland 75.0
-57kg
 1.Birzhevaia Anna1992Russia 112.5
 2.Arvidson Karolina1985Sweden 102.5
 3.Anthouard Melodie1988France 95.0
 4.Murray Louise1988Great Britain 90.0
-63kg
 1.Hauksdottir Fanney1992Iceland 110.0
 2.Tuczykont Agnieszka1985Poland 110.0
 3.Palagyi Zsanett1986Hungary 110.0
 4.Charles Ludivine1993France 102.5
 5.Tunkkari Anette1983Finland 100.0
 6.Vorobiova Iryna1980Ukraine 95.0
 7.Engberg Mari1982Finland 90.0
 8.Johnson Hollie1991Great Britain 85.0
 9.Norden Louise1991Great Britain 80.0
-72kg
 1.Kovacs Eszter1992Hungary 120.0
 2.Zelander Annika1988Sweden 115.0
 3.Virkkunen Susanna1973Finland 112.5
 4.Lendraitiene Ruta1979Great Britain 92.5
 5.Ruedi Tina1981Switzerland 90.0
-84kg
 1.Friden Clara1992Sweden 112.5
 2.Kankus Johanna1984Finland 107.5
84+kg
 1.Szabo Agnes1988Hungary 145.0
 2.Bilousova Tetiana1975Ukraine 140.0
 3.Pettersson Emelie1980Sweden 125.0
In Division there are 27 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-47kg
 1.Dmitrieva Rada1999Russia 65.0
-52kg
 1.Kyosti Olivia1999Finland 55.0
-57kg
 1.Lipponen Heini2000Finland 75.0
 2.Opocenska Veronika1999Czechia 55.0
-63kg
 1.Virtanen Elsa1999Finland 70.0
-72kg
 1.Augustiniok Sandra1999Germany 87.5
 2.Herranen Ronja2000Finland 67.5
-84kg
 1.Saarijarvi Hanna1999Finland 75.0
 2.Connor-Brown Mariah2000Great Britain 52.5
In Division there are 9 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-52kg
 1.Hronovych Oksana1994Ukraine 72.5
-57kg
 1.Rykun Anna1998Ukraine 85.0
 2.Maatta Krista1995Finland 80.0
 3.Antosova Ekaterina1995Czechia 71.0
-63kg
 1.Laakso Essi1995Finland 87.5
 2.Lisevich Ekaterina1997Russia 85.0
 3.Kunclova Katerina1998Czechia 52.5
-72kg
 1.Torronen Susanna1998Finland 120.0
 2.Haube Silje1994Norway 95.0
 3.Lollo Julianna1995Finland 90.0
 4.Tokareva Tatjana1998Latvia 80.0
 5.Davies Megan1996Great Britain 70.0
-84kg
 1.Erokhina Mariia1995Russia 95.0
 2.Lawniczak Daria1995Poland 87.5
84+kg
 1.Lovas Monika1994Hungary 115.0
 2.Chester Charlie1996Great Britain 97.5
In Division there are 16 Lifters
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-57kg
 1.Kadatska Ganna1977Ukraine 92.5
 2.Marjusaari Tiina1977Finland 77.5
 3.Spakova Tatjana1970Latvia 75.0
 4.Rummel Martina1976Germany 65.0
 5.Augustiniok Doris1971Germany 57.5
-63kg
 1.Carion Stephanie1974France 85.0
 2.Vahasantanen Marjaana1976Finland 70.0
 3.Brandt Simone1971Germany 60.0
-72kg
 1.Luoto Satu1969Finland 87.5
 2.Voho Tiina1973Finland 82.5
 3.Majomi Eno1974Great Britain 80.0
-84kg
 1.Saari Marju1973Finland 90.0
 2.Mueller-Freye Karina1970Germany 80.0
 3.Joutsela Sanna1973Finland 77.5
84+kg
 1.Perala Tarja1968Finland 95.0
 2.Gough Jackie1977Great Britain 80.0
In Division there are 16 Lifters
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-47kg
 1.Feraud Nathalie1967France 60.0
-52kg
 1.Lesellier Christine1963France 78.0
 2.Pajuharju Eira1964Finland 65.0
 3.Landon Brigitte1961France 55.0
-57kg
 1.Hirner Gabriela1965Germany 87.5
 2.Partanen Tarja1967Finland 67.5
-63kg
 1.Olsen Ann Kristin1967Norway 86.0
 2.Maciejewski Patricia1961France 83.0
 3.Salminen Margetta1961Finland 65.0
-72kg
 1.Haas Regina1962Germany 108.0
 2.Elgland Minna1965Finland 83.5
 3.Sundling Stina1964Sweden 62.5
 4.Briggs Julie1962Great Britain 45.0
-84kg
 1.Mynttinen Merja1958Finland 90.0
 2.Halvarsson Asa1961Sweden 80.0
 3.Bartholdsson Asa1963Sweden 65.0
84+kg
 1.Wunderlich Sylvia1965Germany 85.0
In Division there are 17 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-52kg
 1.Knutars Aira1954Finland 65.5
-72kg
 1.Herbin Evelyne1956France 73.0
84+kg
 1.Speth Eva1954Germany 90.0
In Division there are 3 Lifters
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-47kg
 1.Kumpuniemi Eila1942Finland 42.5
-52kg
 1.Heligon Francoise1943France 53.0
-57kg
 1.Duboux Andree1946France 47.5
-63kg
 1.Jacobsen Jorunn1934Norway 55.0
-84kg
 1.Clausen Anne Mari1942Norway 52.5
In Division there are 5 Lifters
In Total there are 93 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Van Heesvelde JeroenBelgiumCat. IIAll on 11 & 12, not session with BEL lifters
2.Honkaniemi MikaFinlandCat. I12-13.8. Only
3.Hyttinen TeroFinlandCat. I
4.Kvist HelenaFinlandCat. II
5.Laine JariFinlandCat. II10-11.8. Only
6.Rantapelkonen JariFinlandCat. I12-13.8. Only
7.Salminen MargettaFinlandCat. I11-13.8. Only
8.Feraud NathalieFranceCat. IIThursday: Men M3 59-120+ kg or Men M2 59-83 kg Friday: Women M1 47-84+ kg and Women Sub-Junior 43-84+ kg Saturday: Women Junior 43-84+ kg (weigh in only)
9.Weiss JosefGermanyCat. IAvailable from 10.08.2017 - 12.08.2017
10.Bajan JanosHungaryCat. Iall
11.Feher ImreHungaryCat. Iall
12.Mayer EvaHungaryCat. IIall
13.Ronaszeki AndrasHungaryCat. Iall
14.Rossi SandroItalyCat. IAll
15.Birznieks JanisLatviaCat. IIAvailable 10.08 All day 11.08 All day
16.Linkauskas RaimundasLithuaniaCat. IIAvailable August 12-13, except Men Open 83 kg
17.Nilsen PaalNorwayCat. IUnavailable for judging saturday, due to Coaching responsibilities.
18.Nocek GrzegorzPolandCat. I12-13.08
19.Arvidsson OlaSwedenCat. IAll
20.Lakso JoakimSwedenCat. IAll
21.Aymon Jean-PierreSwitzerlandCat. IIFriday / Saturday all day, Sunday (morning)
22.Izosimov SergiiUkraineCat. II
23.Izosimova IrynaUkraineNat.