2nd World Men's Classic Bench Press

Killeen / U.S.America

17 − 22 April, 2017

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:15.02.2017
End of Final Nomination:26.03.2017
14 Days before Technical Meeting:02.04.2017
Technical Meeting:16.04.2017
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Karaman Abdulkarim1994Kazakhstan 165.0
 2.Higashisaka Koji1979Japan 162.5
 3.Fujita Yuji1984Japan 152.5
 4.Harashchenko Ihor1988Ukraine 150.0
 5.Garcia William1990U.S.America 135.0
-66kg
 1.Yermakhanov Yeldos1990Kazakhstan 170.0
 2.Fukuda Masashi1984Japan 165.0
 3.Saito Keita1982Japan 162.5
 4.Zehr Adam1979U.S.America 160.0
 5.Kouki Pauli1989Finland 157.5
 6.Ziemer Phillipp1990Germany 137.5
 7.Nuriddinov Elmurad1993Kazakhstan 120.0
-74kg
 1.Kodama Daiki1979Japan 195.0
 2.Kuzhakhmetov Valeriy1988Kazakhstan 185.0
 3.Suzuki Yusuke1984Japan 185.0
 4.Marda Pavel1990Kazakhstan 180.0
 5.Manenkoff Jason1982U.S.America 167.5
 6.Nguyen Loc1989Canada 152.5
-83kg
 1.Jazowiecki Grzegorz1987Poland 200.0
 2.Gyllenhammar Erik1983Sweden 195.0
 3.Talford Todd1990U.S.America 192.5
 4.Nursahedov Merdan1976Turkmenistan 190.0
 5.Tsoy Vyacheslav1984Kazakhstan 180.0
 6.Alzaabi Faisal1978United Arab Emirates 175.0
 7.Nakajima Satoru1985Japan 172.5
 8.Navaei Hamidreza1982Iran 170.0
-93kg
 1.Cieri Dennis1968U.S.America 230.0
 2.Voice Caleb1989Australia 227.5
 3.Krymov Andrii1985Ukraine 222.5
 4.McClain Ls1978U.S.America 220.0
 5.Fili Moslem1987Iran 200.0
 6.Zilberbrandt Greg1981Canada 180.0
 7.Watkins Dan1988Great Britain 175.0
-105kg
 1.Li Dimitriy1991Kazakhstan 220.0
 2.Rybka Denis1985Kazakhstan 220.0
 3.Henning Andreas1982Sweden 216.0
 4.Eriksson Josef1992Sweden 215.0
 5.Pullinen Sami1983Finland 215.0
 6.Anderson Timothy1972U.S.America 212.5
 7.Shahnavaz Majid1981Iran 210.0
 8.Leonardo Stelet1982Brazil 210.0
-120kg
 1.Hokkanen Timo1979Finland 245.0
 2.Jones Chris1987U.S.America 240.0
 3.Gasienica-Makowski Stanislaw1973Poland 235.0
 4.Billoir Philippe1978France 230.0
 5.Mainz Jacob1993Denmark 220.0
 6.Rahmanov Shatlyk1982Turkmenistan 200.0
120+kg
 1.Branton Kelly1986Canada 272.5
 2.Parvaresh Rooh Mostafa1981Iran 270.0
 3.Lundberg Jan1968Sweden 235.0
 4.Ishii Takatoshi1973Japan 230.5
 5.Demcak Pavol1977Czechia 222.5
 6.Atanazarov Dovletnazar1984Turkmenistan 200.0
 7.Campos Murillo Carlos Manuel1979Costa Rica 190.0
 8.Brignall Matt1992Great Britain 175.0
In Division there are 55 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
 1.Kinishchuk Rostyslav1999Ukraine 95.0
-59kg
 1.Moriki Tsubasa1999Japan 125.5
-66kg
 1.Gassert Steven2000U.S.America 122.5
-74kg
 1.Anuarov Adlet1999Kazakhstan 150.0
 2.Smith Noah2000U.S.America 95.0
 3.Connolly John1999U.S.America 85.0
-83kg
 1.Nishimura Shota1999Japan 130.0
-93kg
 1.Berrian Michael2000U.S.America 112.5
-105kg
 1.Vindas Rodriguez Sergio1999Costa Rica 125.0
 2.Zejnunullahu Diell1999Great Britain 122.5
 3.Morrison Logan1999U.S.America 117.5
 4.Almahri Aaref2000United Arab Emirates 100.0
120+kg
 1.Tyler David1999U.S.America 125.0
In Division there are 13 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
 1.Gigout Gabriel1996U.S.America 110.0
 2.Nakano Mikiya1994Japan 95.0
-59kg
 1.Hondo Masatatsu1995Japan 160.5
 2.Marif Toirzhan1996Kazakhstan 140.0
 3.Alymbek uulu Akzhol1994Kyrgyzstan 125.0
 4.Ito Tatsuya1994Japan 115.0
 5.Beaupre Michael1998U.S.America 110.0
-66kg
 1.Berglund Eddie1995Sweden 188.5
 2.Kairzhan Ispandiyar1997Kazakhstan 145.0
 3.Inoue Hayato1995Japan 110.0
-74kg
 1.Tsaturian Volodymyr1995Ukraine 180.0
 2.Paszko Andrzej1994Poland 147.5
 3.Srikantha Anujan1996Great Britain 127.5
-83kg
 1.Klak Hubert1996Poland 162.5
 2.Levenchuk Sergey1998Kazakhstan 150.0
 3.Berge Sandbak Isak1996Norway 150.0
 4.Vinciguerra Nicholas1996U.S.America 130.0
-93kg
 1.Mukhametali Dinislam1997Kazakhstan 180.0
 2.Braun Arnaud1994France 172.5
 3.Student Robin1994Czechia 152.5
 4.Rakhmataly uulu Nurlan1994Kyrgyzstan 150.0
-105kg
 1.Alnes Reite Kristoffer1994Norway 187.5
 2.Crozier Callum1996Great Britain 182.5
 3.Couvreur Antoine1996France 177.5
 4.Wolfe Bradley1994U.S.America 177.5
 5.Hewstone Alec1994Great Britain 175.0
 6.Fossceco Troy1994U.S.America 137.5
-120kg
 1.Vovk Dmytro1996Ukraine 225.0
 2.Robertson Jerry1995U.S.America 190.0
 3.Dius Vasyl1996Ukraine 170.0
120+kg
 1.Sundelin Joel1994Sweden 225.0
 2.Sahebi Payam1994Iran 220.0
 3.Paagalua Patelisio1994France 200.0
 4.Pena Joseph1998U.S.America 175.0
In Division there are 34 Lifters
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Sledz Slawomir1976Poland 140.0
 2.Yoshizawa Eitaro1974Japan 137.5
 3.Vann Joe1975U.S.America 107.5
-66kg
 1.Kametani Mitsuo1971Japan 157.5
 2.Halmesmaki Tomi1976Finland 150.0
 3.Petrencak Steve1968U.S.America 130.0
-74kg
 1.Fujita Hiroyuki1977Japan 170.0
 2.Zelazko Bartosz1973Poland 150.0
 3.You Bill1970Canada 150.0
 4.Poehls Andreas1968Germany 142.5
 5.Locklear Kevin1971U.S.America 142.5
 6.Bastien Renald1973France 135.0
 7.Negishi Hiroaki1968Japan 130.0
 8.Saiepour Farhad1974Great Britain 122.5
-83kg
 1.Couvreur Frederic1972France 182.5
 2.Perichon Remi1976France 175.0
 3.Barrera Hector1976Mexico 170.0
 4.Ganbat Nasanbat1975Mongolia 165.0
 5.Turakhanov Davranbek1974Kazakhstan 160.0
 6.Thurman Daniel1968U.S.America 145.0
 7.King Robert1974Canada 132.5
 8.Bochmann Danny1976Germany 122.5
-93kg
 1.Khumuugul Battumur1974Mongolia 230.0
 2.Takatori Seiji1975Japan 202.5
 3.Walter Chris1971U.S.America 200.0
 4.Bataa Battsengel1970Mongolia 180.0
 5.Watanabe Masaya1973Japan 175.0
 6.Augier Gilles1968France 170.0
 7.Litchfield David1975Great Britain 140.0
 8.Cieplak Daniel1973Poland 137.5
 9.Truchon Robert1968Canada 120.0
-105kg
 1.Valdecir Lopes1972Brazil 205.0
 2.Kuusikko Jussi1975Finland 201.0
 3.Schaffer Josef1976U.S.America 200.0
 4.Poore Clint1973U.S.America 200.0
 5.Halmesmaki Janne1975Finland 192.5
 6.Rindemark Mats1970Sweden 177.5
 7.Green Vince1972Canada 167.5
 8.Yoshida Akihide1973Japan 165.0
 9.Sainnyambuu Tsedevsuren1976Mongolia 160.0
-120kg
 1.Petrov Viacheslav1971Ukraine 212.5
 2.Duval Charles1972France 207.5
 3.Zimmermann Wolfgang1968Germany 206.0
 4.Gushterov Vasil1975Bulgaria 200.0
 5.Degasperski Stefan1972Germany 185.0
 6.Vickery Peter1974Canada 160.0
120+kg
 1.Grotjahn Jamey1974U.S.America 230.0
 2.Wolf Sascha1977Germany 212.5
 3.Kretzschmar Robert1976Germany 200.0
 4.Aldhaheri Omar1971United Arab Emirates 200.0
 5.Squire Scott1974Great Britain 190.0
 6.Carlsson Anders1977Sweden 185.0
In Division there are 52 Lifters
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Takada Yuji1965Japan 120.0
-66kg
 1.Chernyshov Oleksandr1966Ukraine 145.0
 2.Murota Yoichiro1967Japan 142.5
 3.Waymel Olivier1966France 137.5
 4.Quan Steven1964U.S.America 132.5
-74kg
 1.Fronzaglia Damian1965U.S.America 179.0
 2.Rakhimov Alimbek1966Kyrgyzstan 150.0
 3.Rubio Jack1964U.S.America 145.0
 4.Nakatogawa Kaoru1964Japan 145.0
-83kg
 1.Shinyashiki Hiroaki1966Japan 170.0
 2.Matsumori Seiji1963Japan 167.5
 3.Fortier Remi1967Canada 166.0
 4.Lindgren Bo1967Sweden 165.5
 5.Thompson Donovan1966U.S.America 162.5
 6.Berndt Roy1966Germany 142.5
 7.Friedrich Veiko1964Germany 130.0
 8.Barrs Kevin1962Great Britain 127.5
-93kg
 1.Rigby Andrew1962Great Britain 200.0
 2.McAuliffe Joseph1965U.S.America 185.0
 3.Nakazawa Tadafumi1966Japan 175.0
 4.Hering Uwe1963Germany 172.5
 5.O'Riordan John1959Great Britain 140.0
 6.Eide Olsen Asgeir1965Norway 135.0
-105kg
 1.Saghaei Reza1966Iran 220.0
 2.Ito Satoshi1966Japan 205.0
 3.Succarotte Anthony1965U.S.America 192.5
 4.Sjodin Gord1966Canada 175.0
 5.Hornqvist Per1962Sweden 170.0
 6.Le Page Guy1965Australia 162.5
-120kg
 1.Lane Horace1964U.S.America 235.0
 2.Yuasa Masanobu1962Japan 215.0
 3.Minelle Jean Yves1966France 210.0
120+kg
 1.Moore Beau1965U.S.America 232.5
 2.Haug Georg1965Germany 200.5
 3.Ruzicka Lubomir1967Czechia 200.0
 4.Pessoa Edmur1967Brazil 192.5
 5.Beres John1967Canada 190.0
 6.Malm Tomas1966Sweden 167.5
In Division there are 38 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-59kg
 1.Felts Sam1952U.S.America 102.5
-66kg
 1.Huber Marvin1953U.S.America 127.5
 2.Sato Keiji1952Japan 127.5
-74kg
 1.Otani Juji1957Japan 145.0
 2.Hayashi Yasuhiro1956Japan 140.0
 3.Sides Daniel1956U.S.America 122.5
-83kg
 1.Hirner Arthur1957Germany 140.0
 2.Redhe Calle1954Sweden 130.5
 3.Newton Leslie1955U.S.America 130.0
 4.Delbeck Alain1954France 120.0
 5.Minamishogaku Masashi1956Japan 120.0
 6.Sakai Tomotaka1957Japan 110.0
-93kg
 1.Mentel Stanislaw1954Poland 187.5
 2.Anraku Tomohiro1956Japan 152.5
 3.DuBois Yves1953Canada 150.0
 4.Deconninck Erick1956France 137.5
-105kg
 1.Hutchinson Kevin1954U.S.America 167.5
 2.Couchy Stanislas1953France 155.0
 3.Rosenzweig Dana1957U.S.America 137.5
 4.Flemming Stephen1957Canada 135.0
 5.Royer Daniel1957Canada 105.0
-120kg
 1.Haddock Sr. Donnie1956U.S.America 175.0
 2.Oumailia Gerard1951France 170.0
120+kg
 1.Ray James1957U.S.America 220.0
In Division there are 24 Lifters
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-66kg
 1.Plagov Iosif1935U.S.America 92.5
 2.Sorci Serge1941France 85.0
-74kg
 1.Boleslaw Maka1942Poland 120.0
 2.Koehl Lothar1947Germany 120.0
 3.Morohoshi Takao1945Japan 110.0
-83kg
 1.Iida Yasushi1943Japan 120.0
 2.Cunningham Robert1946U.S.America 75.0
 3.Settles Mike1944U.S.America 25.0
-93kg
 1.Mulligan Chuck1943U.S.America 142.5
 2.Boussery Alain1947France 135.0
-105kg
 1.Collins Tom1946Great Britain 162.5
 2.Szambelan Donald1946U.S.America 122.5
 3.Moore John1937U.S.America 120.0
-120kg
 1.El Alami Mujir1946Sweden 140.0
 2.Evans Robert1946U.S.America 117.5
120+kg
 1.Donnelly Brian1942U.S.America 127.5
In Division there are 16 Lifters
In Total there are 232 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Wilks RobertAustraliaCat. IAvailable Friday 21/4 and Saturday 22/4
2.Armstrong MikeCanadaCat. IAvailable in the afternoon of 4/19, any session 4/20, 4/21, 4/22
3.de Puytorac XavierFranceCat. IAvailable 21st and 22nd
4.Klawitter-Thomsen KerstinGermanyCat. I
5.Shahnavaz MajidIranCat. IIAll Category Except 83-105-120+
6.Soltani FarshidIranCat. IAll Category
7.Talkhabi MajidIranCat. IIAll Category except 83-105-120+
8.Rashidov SergeyKazakhstanCat. IIExcept women 52, 72
9.Sadykov KakhromanKazakhstanCat. IIExcept 93, 59 Open, all masters
10.Parage GastonLuxembourgCat. IAll
11.Znojek ArkadiuszPolandCat. I20-22 April
12.Smith JohanSouth AfricaCat. IJury
13.Lakso JoakimSwedenCat. IAvailable april 18th-21st (tue-fri)
14.Nursahedov MerdanTurkmenistanCat. IIavialable in april 21
15.Bell GeneU.S.AmericaCat. IIAvailable 21.04
16.Helmich BillU.S.AmericaCat. IIAvailable for all sessions
17.Homan LynneU.S.AmericaCat. II17.04 Available ALL sessions, 19.04 Available Sessions 1 and 2.
18.Keller RobertU.S.AmericaCat. IAll
19.Marksteiner CathleenU.S.AmericaCat. IAvailable for all sessions
20.Sindelar BillU.S.AmericaCat. IAvailable for all sessions
21.Bazaiev SirazhutdinUkraineCat. Ionly 22nd of April
22.Orobets InnaUkraineCat. IIonly 20th of April