World Open Women's Championships

Orlando / U.S.America

14 − 20 November, 2016

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:14.09.2016
End of Final Nomination:23.10.2016
14 Days before Technical Meeting:30.10.2016
Technical Meeting:13.11.2016
Division «Open»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
 1.Fukushima Yukako1970Japan 188.0134.0167.5489.5
 2.Chen Wei-Ling1982Chinese Taipei 200.097.5185.0482.5
 3.None Widari1991Indonesia 180.0110.0160.0450.0
 4.Komalasari Eka1990Indonesia 175.085.0185.0445.0
 5.Vasquez Maria Luisa1983Puerto Rico 175.0101.5160.0436.5
 6.Duno Frankmary1987Venezuela 170.090.0155.0415.0
 7.Hudson Allegra1994U.S.America 152.580.0160.0392.5
 8.Huang Hui-Chuan1996Chinese Taipei 135.082.5160.0377.5
 9.Gomes Hansini1992Sri Lanka 100.055.0120.0275.0
-52kg
 1.Salnikova Natalia1986Russia 210.0135.0180.0525.0
 2.Susanti Susi1993Indonesia 200.0120.0180.0500.0
 3.Vermenyuk Valentina1986Russia 177.5110.0177.5465.0
 4.Klymenko Kateryna1985Ukraine 170.0115.0177.5462.5
 5.Dominguez Maria1995Venezuela 180.0130.0150.0460.0
 6.Puddicome Steph1986Canada 165.097.5175.0437.5
 7.Chou Yi-Ju1980Chinese Taipei 160.077.5190.0432.5
 8.Martin Vanessa1976France 172.5100.0160.0432.5
 9.Felinska Olimpia1992Poland 182.592.5157.5432.5
 10.Najera Juanita1981U.S.America 165.097.5170.0425.0
 11.Sakamaki Yoriko1990Japan 157.0108.0160.0425.0
 12.Bagger Trine1986Denmark 152.597.5172.5417.5
 13.Monaco Roberta1975Italy 150.082.5157.5390.0
 14.Shlopko Tetyana1996Ukraine 150.085.0150.0385.0
 15.Akagawa Tomoko1984Japan 145.095.0135.0375.0
 16.Edwards Louise1978Great Britain 140.072.5155.0367.5
 17.Baez Frances1988Puerto Rico 140.075.0152.5367.5
 18.Rico Jessica1983Mexico 125.090.0135.0350.0
-57kg
 1.Wu Hui-Chun1986Chinese Taipei 200.0135.0202.5537.5
 2.Ryzhkova Anna1986Russia 205.0137.5190.0532.5
 3.Karlysheva Victoria1993Russia 220.0120.0187.5527.5
 4.Ochoa Vargas Vilma1980Ecuador 220.0112.5177.5510.0
 5.Lopez Rowena1977U.S.America 185.0132.5195.0505.0
 6.Sri Hartati1984Indonesia 190.0130.0180.0500.0
 7.Monserrate Kenia1991Ecuador 200.095.0195.0490.0
 8.Ruiz Egdimar1991Venezuela 190.0100.0190.0480.0
 9.Steel Ellie1991Great Britain 185.0130.0165.0480.0
 10.Chou Chien-Yu1982Chinese Taipei 180.0100.0197.5477.5
 11.Barbosa Irani1986Brazil 180.0105.0180.0465.0
 12.Haugen Mikkelsen Hilde1991Norway 192.5108.0152.5453.0
 13.Blummenfelt Kine1991Norway 190.095.0167.5452.5
 14.Terada Yukie1974Japan 162.595.0175.0432.5
 15.Wildeman Sandra1979Netherlands 165.0105.0162.5432.5
 16.Buxbom Eva1969Denmark 157.592.5180.0427.5
 17.Fuchigami Hiroe1967Japan 160.085.0145.0390.0
 18.Patel Nidhi Singh1990India 125.080.0125.0330.0
-63kg
 1.Soloviova Larysa1978Ukraine 235.0162.5220.0617.5
 2.Tavares Cicera1976Brazil 230.0120.0212.5562.5
 3.Kitamura Mayumi1967Japan 192.5167.5182.5542.5
 4.Adamovich Olga1991Russia 215.0132.5192.5540.0
 5.Bueno Erica1980Brazil 195.0157.5185.0537.5
 6.Orsini Antonietta1964Italy 200.0132.5190.0522.5
 7.Noviana Sari1984Indonesia 200.0120.0200.0520.0
 8.Von Bachhaus Gundula Fiona1981Germany 185.0145.0190.0520.0
 9.Van Dusen Kathleen1988U.S.America 205.0132.5177.5515.0
 10.Krueger Sonja-Stefanie1999Germany 215.0128.0160.0503.0
 11.Joergensen Sk. Eline1985Norway 200.0115.0180.0495.0
 12.Szuch Shantelle1979Canada 180.097.5187.5465.0
 13.Jativa Mery1992Ecuador 180.092.5160.0432.5
 14.Acharya Rekha1987India 150.0100.0180.0430.0
 15.Strolena Lenka1984Czechia 160.080.0182.5422.5
 16.Perez Socorro1959Mexico 85.095.0120.0350.0
-72kg
 1.Ribic Priscilla1972U.S.America 232.5155.0247.5622.5
 2.Castellain Ana1985Brazil 242.5167.5210.0620.0
 3.Elverum Marte1990Norway 235.0130.0230.0595.0
 4.Timmers Ankie1986Netherlands 212.5157.5222.5592.5
 5.Medvedeva Yulia1986Russia 215.0177.5200.0592.5
 6.Stinn Rhaea1988Canada 223.0153.5205.0581.0
 7.Marchenko Antonina1989Ukraine 225.0152.5170.0547.5
 8.Gongor Otgontuya1991Mongolia 220.0120.0200.0540.0
 9.Aguinaga Johanna1993Ecuador 200.0150.0175.0525.0
 10.Canelon Yenifer1987Venezuela 200.0120.0200.0520.0
 11.Gudmundsdottir Helga1974Iceland 187.5130.0182.5500.0
 12.Silberzahn Cathrin1988Germany 205.0117.5167.5490.0
 13.Fydrich Nicole1981Germany 180.0105.0182.5467.5
 14.Ambre Bhakti1982India 180.0110.0170.0460.0
 15.Cohen Lucy1983Great Britain 160.0100.0155.0415.0
 16.Caldero Genesse1985Puerto Rico 155.097.5155.0407.5
 17.Du Toit Chantelle1985South Africa 140.095.5152.5388.0
-84kg
 1.Blyn Liane1972U.S.America 247.5182.5227.5657.5
 2.Strik Ielja1973Netherlands 245.0187.5207.5640.0
 3.Arnesen Hille Heidi1970Norway 247.5145.0210.0602.5
 4.Rahayu Sri1992Indonesia 250.0150.0200.0600.0
 5.Sindikas Nadezhda1986Russia 235.0162.5200.0597.5
 6.Tishakova Yevheniia1989Ukraine 255.0130.0210.0595.0
 7.Shotton-Gale Charlotte1983Great Britain 217.5145.0202.5565.0
 8.Melnyk Tetyana1985Ukraine 220.0150.0190.0560.0
 9.Hung Min-Chu1983Chinese Taipei 210.0182.0165.0557.0
 10.Aboueme Ndeme Hanriette Audrey1991Cameroon 210.0120.0220.0550.0
 11.Aaberg Jane1981Denmark 207.5110.0222.5540.0
 12.Wik Frida1991Sweden 187.5152.5200.0540.0
 13.Liendo Nairu1982Venezuela 200.0140.0200.0540.0
 14.Tichy Alexandra1990Austria 180.0135.0177.5492.5
 15.Civetta Christie1992Great Britain 190.0107.5172.5470.0
 16.Savoie Dani1990Canada 180.0112.5170.0457.5
 17.Gurjar Dharini Indrasingh1987India 150.070.0140.0360.0
84+kg
 1.Lough Bonica1988U.S.America 275.5192.5225.0692.5
 2.Szabo Agnes1988Hungary 260.0205.0210.0675.0
 3.Hugdal Hildeborg1983Norway 240.0225.0187.5652.5
 4.Chang Ya-Wen1984Chinese Taipei 250.0155.0225.0630.0
 5.Orobets Inna1971Ukraine 240.0190.0197.5627.5
 6.Van der Meulen Brenda1978Netherlands 235.0192.5190.0617.5
 7.Phasey Kelly1976Great Britain 220.0142.5140.0502.5
 8.Gnapala Kumari1984Sri Lanka 150.070.0150.0370.0
In Division there are 103 Lifters
Division «SOI»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-72kg
 1.Mims Tara1980U.S.America 50.045.092.5187.5
-84kg
 1.Cayton Amanda1991U.S.America 110.067.5115.0292.5
In Division there are 2 Lifters
In Total there are 105 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Aliaksandra BurykinaBelarusCat. IIMen 59kg / 66kg
2.Konstantin BurykinBelarusCat. IIWomen 47kg / 52kg
3.Coimbra DavidBrazilCat. IIOnly Men -120kg
4.Conrado JulioBrazilCat. I
5.Armstrong MikeCanadaCat. IAvailable for all sessions.
6.Giffin MarkCanadaCat. IIWill do Cat 2 test. Availability TBA
7.Chao Chen-yehChinese TaipeiCat. I16 and 19 of November
8.Hsieh Tsung-tingChinese TaipeiCat. Ionly Men 74kg
9.Lee Chun-hsiungChinese TaipeiCat. Ionly Women57kg
10.Velazquez HugoCosta RicaCat. I
11.Sarik TomasCzechiaCat. IIonly Wed. women cat. 63 kg
12.Brostrom KlausDenmarkCat. IAvailable on Monday & Tuesday & Wednesday
13.Larsen Peter BoghDenmarkCat. IIAvailable on monday & tuesday & wednesday
14.Cahuasqui JuanEcuadorCat. II
15.Hyttinen TeroFinlandCat. IOnly Monday 14th and Tuesday 15th November
16.Hatot StephaneFranceCat. IAvailable for 15th and 16th november
17.Logelin DanielFranceCat. IIAvailable for 14th and 15th november
18.Kondraschow VeronikaGermanyCat. IINot Men -120,0/+120,0
19.Mathieson AlexGreat BritainCat. IAvailable for all categories
20.Ip Wing YukHong KongCat. IAvailable on 14-15/11
21.Kitsui MasahitoHong KongCat. IIAvailable on 17-18/11
22.Pok Kim WonHong KongCat. IIAsia Continental Cat. 1 Available on 14-15/11
23.Imre MusztafaHungaryCat. IAll
24.Karlsson Kari RafnIcelandCat. IIMonday, tuesday, wednesday.
25.Dutta SubrataIndiaCat. IClass 59/66 and 74 kg
26.Soltani FarshidIranCat. IAll
27.Yazdanpourmoghaddam MahdiIranCat. IIAll
28.Moscianese Maria PiaItalyCat. I14 and 15 of November
29.Rossi SandroItalyCat. I14 and 15 of November
30.Anan YoshihiroJapanCat. Iavailable for all sessions
31.Asama ShigetoshiJapanCat. IExcept November 14, 15 and 16
32.Kitamura MayumiJapanCat. IIExcept November 14, 15 and 16
33.Ermetov UlukbekKazakhstanCat. II
34.Romanova TatianaKazakhstanCat. IIOnly women 47 kg
35.Sadykov KakhromanKazakhstanCat. IIExcept 83 kg
36.Hammang AlainLuxembourgCat. IAll ( like to be Technical controler and Jury )
37.Parage GastonLuxembourgCat. IAll
38.Kailey PardeepNetherlandsCat. IIWednesday 16.11.2016
39.Keizer HenkNetherlandsCat. IMonday men 59/66 kg Wednesday men 83/93 kg women 63kg Saturday 120+ kg
40.Blikra IngerNorwayCat. IAll
41.Novum MortenNorwayCat. IAll Cat. 14.11. - 16.11.16
42.Wahlstroem ArnulfNorwayCat. IAll
43.Grzechnik RadoslawPolandCat. I14-16 nov
44.Kruszewski MarekPolandCat. I14-16 nov
45.Rivera OnixPuerto RicoCat. IAvailable for all categories
46.Dekhanov AlexanderRussiaCat. IIall women except 57kg, 63kg
47.Ivanov SergeiRussiaCat. I
48.Khodosevich GennadiiRussiaCat. Iall men
49.Capla MichalSlovakiaCat. IISaturday (because of health problem please no TC)
50.Anthony RodneySouth AfricaCat. IAvailable for 1 session on Wed 16 or Fri 18, preferably on the Jury.
51.Smith JohanSouth AfricaCat. IAll
52.Thur PatrikSwedenCat. IAll
53.Wiklund JohnnySwedenCat. IAll
54.Delassio JohnU.S.AmericaNat.Exam for Cat 2 - Available Tuesday 15 - Wednesday 16.11
55.Feldman EliotU.S.AmericaCat. IAvailable: All sessions
56.Helmich WilliamU.S.AmericaCat. IIAvailable: All sessions
57.Keel BillyU.S.AmericaCat. IIAvailable Thursday 17 - Saturday 19.11
58.Keel ClaireU.S.AmericaCat. IIAvailable Thursday 17 - Saturday 19.11
59.Keller RobertU.S.AmericaCat. I
60.Sindelar WilliamU.S.AmericaCat. IAvailable: All sessions
61.Steinmetz MichaelU.S.AmericaNat.Exam for Cat 2 - Available Monday 14 – Wednesday 16.11
62.Orobets InnaUkraineCat. IIonly 14/11 and 15/11
63.Orobets VasylUkraineCat. IIAll, except 18/11
64.Plotnytskyi LeonidUkraineCat. IIAll, except 16/11 and 18/11
65.Stetsenko AnatoliyUkraineCat. IAll
66.Garcia CarlosVenezuelaCat. IIavailable to arbitrate and 63 Kg Female; 83 and 93 kg male and male +120