European Women's Bench Press Championships

Keflavik / Iceland

18 − 20 August, 2016

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:18.06.2016
End of Final Nomination:27.07.2016
14 Days before Technical Meeting:03.08.2016
Technical Meeting:17.08.2016
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-47kg[19 Aug, 2016 :: Friday]
 1.Simonyants Karina1977Russia 100.0
-52kg[19 Aug, 2016 :: Friday]
 1.Sandvik Marcela1974Finland 125.0
-57kg[19 Aug, 2016 :: Friday]
 1.Petrova Anastasia1985Russia 147.5
 2.Birgevaiya Anna1992Russia 145.0
 3.Arvidson Karolina1985Sweden 131.0
 4.Jansone Jana1990Latvia 90.0
-63kg[19 Aug, 2016 :: Friday]
 1.Hauksdottir Fanney1992Iceland 152.5
 2.Tuczykont Agnieszka1985Poland 140.0
 3.Nikolaeva Ekaterina1984Russia 135.0
-72kg[20 Aug, 2016 :: Saturday]
 1.Hammarstrom Andrea1977Sweden 165.0
 2.Chistiakova Yulia1989Russia 160.0
 3.Krokeide Ruth Kari1989Norway 140.0
 4.Wienroither Bianca1984Austria 137.5
 5.Hagen Rotnes Hanne1989Norway 137.5
 6.Gudmundsdottir Helga1974Iceland 130.0
 7.Arnadottir Arnhildur Anna1992Iceland 130.0
 8.Scholz Ina1978Germany 127.5
 9.Drabalkova Michaela1989Czechia 125.0
-84kg[20 Aug, 2016 :: Saturday]
 1.Protchenko Lyudmila1986Russia 180.0
 2.Wik Frida1991Sweden 155.0
 3.Hoas Katrine1992Norway 145.0
 4.Kristensen Kathrine1987Denmark 127.5
 5.Waage Hulda1985Iceland 125.0
84+kg[20 Aug, 2016 :: Saturday]
 1.Van der Meulen Brenda1978Netherlands 202.5
 2.Rehoff Christensen Annette1965Denmark 187.5
 3.Steinarsdottir Ardis Osk1987Iceland 175.0
In Division there are 26 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-57kg[19 Aug, 2016 :: Friday]
 1.Gautadottir Kara1996Iceland 82.5
-72kg[19 Aug, 2016 :: Friday]
 1.De Vries Maaike1994Netherlands 125.0
84+kg[19 Aug, 2016 :: Friday]
 1.Fossbakk Kine Helene1994Norway 142.5
In Division there are 3 Lifters
In Total there are 29 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Hofirek JiriCzechiaCat. IAll
2.Diter SusanneDenmarkCat. IAll
3.Hauksson HelgiIcelandCat. IAll
4.Karlsson Kari RafnIcelandCat. IIFriday and saturday, all categories.
5.Fjeld Per OeyvindNorwayCat. IIAll categories
6.Hoiland LindaNorwayCat. IIAll
7.Lukasiuk MiroslawPolandCat. IIThursday except J Men 93-+120kg, Friday only Women 47-63kg.
8.Kostryukov ViacheslavRussiaCat. IIExcept women open 57kg, 63kg
9.Capla MichalSlovakiaCat. IISaturday men cat., not TC (because of health problems)
10.Muller PavolSlovakiaCat. IExcept Saturday
11.Langva AnettSwedenCat. IIAll, except the day open -74-group competes