Asian Women's Equipped Championships

Hong Kong / Hong Kong

21 April − 26 May, 2019

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:19.02.2019
End of Final Nomination:30.03.2019
14 Days before Technical Meeting:06.04.2019
Technical Meeting:20.04.2019
Division «Open»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
 1.Liu Mei-Xiang1983Chinese Taipei 145.080.0140.0360.0
 2.Tang Hoi-Lam1994Hong Kong 90.035.0120.0245.0
-52kg
 1.Evangelista Leslie1981Philippines 150.090.0170.0410.0
 2.Gulmurzayewa Bibijan1988Turkmenistan 160.0100.0142.5402.5
 3.Yip Rebecca1976Hong Kong 90.065.0110.0265.0
-57kg
 1.Jajula Ramalaxmi1989India 175.0120.0175.0470.0
 2.Tendolkar Suchita1995India 155.080.0150.0385.0
 3.Yu Weilli1983Hong Kong 130.057.5125.0312.5
 4.Tsang Yuk-Laam1994Hong Kong 90.035.0120.0245.0
-63kg
 1.Hung Hsiu-Ching1995Chinese Taipei 210.090.0210.0510.0
 2.Tomazova Yuliya1993Kazakhstan 190.0110.0190.0490.0
 3.Liu Yu Jie1984Chinese Taipei 110.050.0140.0300.0
 4.Pylnik Waleriya1993Turkmenistan 100.050.0117.5267.5
 5.Chan Pui Yee1994Hong Kong 77.535.090.0202.5
-72kg
 1.Anggraini Mulia1995Indonesia 200.0130.0200.0530.0
 2.B. Gaikwad Prateeksha?India 202.5107.5167.5477.5
 3.Nyamsuren Bayarjargal1981Mongolia 160.080.0160.0400.0
 4.Mondal Bithika1992India 142.572.5150.0365.0
-84kg
 1.Sonali Gite1990India 237.5140.0182.5560.0
 2.Doushabchi Maryam1987Iran 200.0110.0200.0510.0
 3.Ho Florence1979Hong Kong 137.590.0142.5370.0
 4.Libas P.bava1984India 160.070.0140.0370.0
84+kg
 1.Su Fang-Yun1992Chinese Taipei 285.0150.0210.0645.0
 2.Zhumaniyazowa Mahriban1988Turkmenistan 100.080.0110.0290.0
 3.Jayati Mazumder1991India 10.010.010.010.0
In Division there are 25 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-52kg
 1.Doskul Adelya2003Kazakhstan 140.080.0135.0355.0
-57kg
 1.Shaik Sadiya Almas2002India 160.060.0140.0360.0
 2.Chen Yi-Chin2003Chinese Taipei 147.552.5137.5337.5
 3.Wu Pei-Chen2004Chinese Taipei 135.061.0125.0321.0
-63kg
 1.Turpan Marina2002Kazakhstan 100.050.0100.0250.0
-84kg
 1.Skvortsova Yekaterina2001Kazakhstan 170.095.0170.0435.0
 2.Lyzhnik Polina2003Kazakhstan 80.060.0100.0240.0
84+kg
 1.Li Hsin-Ying2005Chinese Taipei 180.082.5147.5410.0
 2.Ovezdurdyveva Akgozel2001Turkmenistan 100.070.0120.0290.0
In Division there are 9 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-43kg
 1.Jheng Ya-Syuan1999Chinese Taipei 132.557.5132.5322.5
 2.K Sreelakshmi1996India 80.042.592.5215.0
-47kg
 1.Pirriyeva Diana1998Turkmenistan 122.570.0130.0322.5
 2.Sangle Anjali1999India 102.550.0110.0265.0
-52kg
 1.Suryani Lilis1998Indonesia 150.090.0170.0410.0
-63kg
 1.Kochina Valeriya1998Kazakhstan 190.0110.0190.0490.0
 2.Sardesai Hritvika2000India 147.562.5147.5357.5
 3.Lin Chih-Yi1996Chinese Taipei 152.560.0135.0347.5
-72kg
 1.Nurkenova Asel2000Kazakhstan 190.0130.0190.0510.0
 2.Lai Si Ying1999Chinese Taipei 167.595.0170.0432.5
 3.Shen Michelle1997Hong Kong 107.540.0122.5270.0
84+kg
 1.Meier Regina1999Kazakhstan 260.0160.0150.0560.0
 2.Chang Yi-Chiao1997Chinese Taipei 200.095.0165.0460.0
In Division there are 13 Lifters
Division «Masters I»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-52kg
 1.Hsieh Yu-Hsin1977Chinese Taipei 72.590.0107.5210.0
-57kg
 1.Ekta Vishnoy1973India 100.050.0115.0265.0
-72kg
 1.Arthi Arun1975India 140.062.5150.0352.5
 2.Ho Wing-Nga1973Hong Kong 95.075.0110.0280.0
In Division there are 4 Lifters
Division «Masters II»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
 1.Wong Wai-Yu1960Hong Kong 70.045.0100.0215.0
-63kg
 1.Ip Wing-Yuk1961Hong Kong 90.067.5120.0277.5
-72kg
 1.Chan Mei-Mei1968Hong Kong 127.572.5135.0334.5
In Division there are 3 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
84+kg
 1.Tendolkar Anuja1958India 95.060.0112.5267.5
In Division there is 1 Lifter
In Total there are 55 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Chao Chen-YehChinese TaipeiCat. I
2.Wu Mei-LingChinese TaipeiCat. IIExamination for Cat 2
3.Andrew Siu-Leung YipHong KongCat. IExamination for Cat 1
4.Gable Ka Po WangHong KongCat. IExamination for Cat 1
5.Kai-Man LengHong KongCat. IExamination for Cat 1
6.Kam-Chuen LoHong KongCat. II
7.Kim Won PokHong KongCat. IOnly for Jury
8.Kung-Him WongHong KongCat. IIAll except Men 59, 66, 74, 83, 93, Women 47, 72
9.Masahito KitsuiHong KongCat. IIExamination for Cat 1 Except Men 93, 120+
10.Valiant ChiuHong KongCat. IExamination for Cat 1
11.Wing-Nga HoHong KongCat. IIExcept Women 72
12.Wing-Yuk IpHong KongCat. I
13.Yiu-Chuen MaHong KongCat. II
14.Yu Sam PorHong KongCat. IExamination for Cat 1
15.P J JosephIndiaCat. I
16.Anna MariaIndonesiaCat. II
17.Soltani FarshidIranCat. Iall except women 84 kg and men 120 kg
18.Fathi AbbasIraqCat. II
19.Jasaim MunadhelIraqCat. I
20.Kadhim MohsinIraqCat. II
21.Salah FattahIraqCat. II
22.Wisam Uldin Ismael RabeeaIraqCat. II
23.Shiota MunehiroJapanCat. IIExcept Men M1 93, M3 83, and the last day
24.Romanova TatianaKazakhstanCat. II
25.Starkov VyacheslavKazakhstanCat. II
26.Khuder EnkhboldMongoliaCat. II
27.Debuque RamonPhilippinesCat. II
28.Ziad Tawfik MohamadSyriaCat. IIExamination for cat 2
29.Fotiev SergeyUzbekistanCat. II
30.Khardin KonstantinUzbekistanCat. II