World Women's Equipped Bench Press Championships

Tokyo / Japan

18 − 25 May, 2019

Austria
Lifters
1.Wienroither BiancaOpen-63kg
Team Members
1.Hofstetter Peter +Head Coach
Brazil
Lifters
1.Castellain AnaOpen-72kg
Team Members
1.Claudia Nagata+Cat.1 
2.Ana Castellain+Cat.2 
Canada
Lifters
1.Sandler DanaMasters 1-84kg
2.Lim KamilleJuniors-72kg
3.Frank MariaOpen-57kg
4.Stinn RhaeaOpen-72kg
5.Van Ryswyk AngelinaOpen-84kg
Team Members
1.You Bill+Cat.2 
2.Martin Shane+Cat.2 
3.Beres John +Head Coach
4.Sjodin Gord +Coach
5.Romus Izquierdo Saud +Coach
6.Gill Ryan +Coach
7.Macdonald John +Coach
8.Groleau Alex +Coach
9.Hall Abby +Coach
10.Yamaguchi Albert +Coach
11.Sharma Nihleen +Coach
12.King Robert +Assistant Coach
Czechia
Lifters
1.Takacova HanaMasters 3-84kg
Team Members
1.Slanicka Petr +Head Coach
Denmark
Lifters
1.Pedersen AnnetteMasters 2-72kg
2.Rehoff AnnetteOpen84+kg
3.Jensen Maria KampOpen84+kg
Team Members
1.Bill Moeller Danny+Cat.1 
2.Pedersen Annette +Head Coach
3.Friche Mads +Assistant Coach
4.Mainz Jacob +Assistant Coach
5.Christensen Matti +Assistant Coach
6.Mikkelsen Jesper +Assistant Coach
7.Jensen Maria K. +Assistant Coach
8.Moeller Danny Bill +Assistant Coach
9.Christensen Annette Rehoff +Assistant Coach
Estonia
Team Members
1.Leesmann Jurgen +Head Coach
Finland
Lifters
1.Kemppainen PirjoMasters 3-57kg
2.Skogman SeijaMasters 2-72kg
3.Sandvik MarcelaOpen-52kg
4.Hakulinen MariaOpen-63kg
Team Members
1.Lillbacka Timo +Head Coach
2.Finne Mats +Coach
3.Hakala Janne +Coach
4.Mattila Kaj +Assistant Coach
5.Vikla Tomi +Assistant Coach
6.Rukkila Timo +Assistant Coach
7.Kaasalainen Timo +Assistant Coach
8.Mansikka-aho Silja +Assistant Coach
9.Kemppainen Pirjo +Assistant Coach
10.Vanhamaki Tarmo +Assistant Coach
11.Uotila Tiina +Assistant Coach
12.Flink Seppo +Assistant Coach
13.Saarela Harri +Assistant Coach
14.Kemppainen Markku +Assistant Coach
15.Sandvik Marcela +Assistant Coach
16.Sandvik Kenneth +Assistant Coach
17.Laurikainen Petteri +Assistant Coach
France
Lifters
1.Heligon FrancoiseMasters 4-57kg
2.Roche MartineMasters 3-52kg
3.Herbin EvelyneMasters 3-72kg
4.Landon BrigitteMasters 2-52kg
5.Russic BeatriceMasters 2-52kg
6.Cabos MarieMasters 2-57kg
7.Dousset BrigitteMasters 2-57kg
8.Maciejewski PatriciaMasters 2-72kg
9.Gransard NathalieMasters 284+kg
10.Verlaine GeraldineMasters 1-52kg
11.Bastien StephanieMasters 1-84kg
12.Anthouard MelodieOpen-57kg
Team Members
1.Sitruk Claude+Cat.2 
2.Nohales Bernard+Cat.2 
3.Lesellier Christine+Cat.2 
4.Lesellier Pascal +Head Coach
5.Dufour Gregory +Coach
6.Verhaege Eric +Assistant Coach
7.Landon Marc +Assistant Coach
8.Robineau Joel +Assistant Coach
9.Bertin Cathy +Assistant Coach
10.Pinguet Cyril +Assistant Coach
11.France Herve +Assistant Coach
12.Siroux Pascal +Assistant Coach
13.Mascart Pascal +Assistant Coach
14.Guidez Jerome +Assistant Coach
15.Gallart Pierre +Assistant Coach
16.Courtehoux Pierre +Assistant Coach
17.Boughamdouz Morgane +Assistant Coach
18.De Gueroult d'Aublay Georges +Assistant Coach
19.Lefebvre Patrice +Assistant Coach
20.Beaupuits Patrick +Assistant Coach
21.Waymel Olivier +Assistant Coach
22.Dousset Olivier +Assistant Coach
23.Cappoen Virginie +Assistant Coach
24.Coudoux Stephane +Assistant Coach
25.Deconinck Patricia +Assistant Coach
26.Arnaud Christelle +Assistant Coach
27.Bashala Christophe +Assistant Coach
Germany
Lifters
1.Krueger Sonja-StefanieJuniors-72kg
2.Silberzahn CathrinOpen-72kg
Team Members
1.Klawitter-Thomsen Kerstin+Cat.1 
2.Schick Markus +Head Coach
3.Speth Eva +Official
4.Pfeiffer Ina +Assistant Coach
5.Hering Uwe +Assistant Coach
6.Staegemann Mike +Assistant Coach
7.Guenterberg Raik +Assistant Coach
8.Haensicke Peer +Assistant Coach
9.Schnurr Mario +Assistant Coach
10.Krueger Heiko +Assistant Coach
11.Vahl Mirko +Assistant Coach
12.Cichon Susann +Assistant Coach
13.Hirner Arthur +Assistant Coach
14.Nothaft Tobias +Assistant Coach
15.Haas Regina +Assistant Coach
16.Haerter Daniel +Assistant Coach
17.Baumeister Gerhard +Assistant Coach
18.Poehls Andreas +Assistant Coach
19.Petrentz Andreas +Assistant Coach
20.Herder Sandrino +Assistant Coach
21.Salbeck Guenther +Assistant Coach
22.Flueras Christian +Assistant Coach
23.Silberzahn Cathrin Monika +Assistant Coach
24.Krueger Sonja Stefanie +Assistant Coach
Great Britain
Lifters
1.Hunter JenniferMasters 3-52kg
2.Blasbery JacquelineMasters 2-84kg
3.Hughes AmandaMasters 1-52kg
4.Hughes HelenMasters 1-57kg
5.Bouskill SarahMasters 184+kg
6.Gough JackieMasters 184+kg
7.Jordan FayeOpen-63kg
8.Steedman RachelOpen-72kg
9.Cowell KimberleyOpen-72kg
Team Members
1.Giles Marc+Cat.2+Head Coach
2.Brignall Matt +Coach
3.Gough Richard +Coach
4.Gill Matthew +Coach
5.Wray Sheridan +Coach
6.Bell James +Assistant Coach
Hong Kong
Lifters
1.Ip Wing-YukMasters 2-63kg
Team Members
1.Pok Kim Won+Cat.2+Head Coach
2.Kitsui Masahito+Cat.2+Official
3.Wong Kung-Him+Cat.2+Official
4.Ip Wing Yuk +Official
Hungary
Lifters
1.Petroczki MagdolnaMasters 2-52kg
2.Csongradi ImreneMasters 284+kg
3.Loja KrisztinaMasters 1-72kg
4.Lombosi MelindaMasters 184+kg
5.Bako MonikaJuniors-63kg
6.Gaal KingaJuniors84+kg
7.Petroczki MagdolnaOpen-57kg
8.Magyar EdinaOpen-72kg
9.Olajos TundeOpen-84kg
10.Lombosi MelindaOpen84+kg
Team Members
1.Mayer Eva+Cat.1 
2.Feher Imre+Cat.1+Coach
3.Ronaszeki Andras+Cat.1+Coach
4.Kromek Andras +Head Coach
Iceland
Lifters
1.Gudsteinsdottir MariaMasters 1-57kg
Team Members
1.Van den Hoek Pjotr +Assistant Coach
India
Lifters
1.Bano IkaraJuniors-52kg
2.Chaoba Devi SanasamSubjuniors-52kg
3.Kumari RadhaOpen-47kg
4.Sharma ManishaOpen-47kg
5.. MohiniOpen-52kg
6.Sharma MonikaOpen-63kg
7.Mahajan UpasanaOpen84+kg
Team Members
1.P J Joseph+Cat.1+Official
Japan
Lifters
1.Okumura MasakoMasters 4-47kg
2.Kobayashi MitsukoMasters 4-52kg
3.Sawa ChiyomiMasters 4-84kg
4.Takizawa YoshieMasters 3-47kg
5.Mizuno FumieMasters 3-52kg
6.Osawa SachikoMasters 3-52kg
7.Nagao YukoMasters 3-57kg
8.Hayashi HisakoMasters 3-63kg
9.Komi YoshikoMasters 3-72kg
10.Miyamoto TomokoMasters 2-47kg
11.Arai HirokoMasters 2-47kg
12.Iwaki ChihiroMasters 2-52kg
13.Sakamaki TomokoMasters 2-57kg
14.Kudo ChiekoMasters 2-63kg
15.Sakurai MiyukiMasters 2-72kg
16.Komatsu MamiMasters 284+kg
17.Nishikawa AkikoMasters 1-52kg
18.Isoda AkaneMasters 1-52kg
19.Ito ChihoMasters 1-57kg
20.Miura EmikoMasters 1-57kg
21.Shinohara ChieMasters 1-63kg
22.Teruya RieMasters 1-72kg
23.Hamada KasumiJuniors-43kg
24.Kikuchi MiyabiJuniors-47kg
25.Sawayama AoiJuniors-52kg
26.Tanabe TomokoJuniors-52kg
27.Kobayashi NobuyoJuniors-57kg
28.Ikeda MisakiJuniors-72kg
29.Fukushima YukakoOpen-47kg
30.Nagaya-Shirakawa KaoriOpen-52kg
31.Ishibashi AkaneOpen-57kg
32.Yamashita AyaOpen-63kg
33.Kitamura MayumiOpen-63kg
34.Mizoguchi KumiOpen-72kg
35.Tajima HitomiOpen-84kg
Team Members
1.Isagawa Hiroyuki+Cat.1 
2.Omori Ryo+Cat.2 
3.Omori Seiko+Cat.2 
4.Kitamura Mayumi+Cat.2 
5.Sawa Chiyomi+Cat.2 
6.Terakado Hiroyuki+Cat.2 
7.Ishimoto Naoki+Cat.2+Coach
8.Teramura Mika+Cat.2+Assistant Coach
9.Monoe Takeshi+Cat.2+Assistant Coach
10.Nakata Kazuo +Head Coach
11.Fujita Yuji +Coach
12.Ikeda Naoya +Coach
13.Tamoto Ren +Assistant Coach
14.Watanabe Yuji +Assistant Coach
15.Sato Yuki +Assistant Coach
16.Sakura Yuki +Assistant Coach
17.Takatori Seiji +Assistant Coach
18.Ogura Kenji +Assistant Coach
19.Ogikubo Daiki +Assistant Coach
20.Watanebe Ayami +Assistant Coach
21.Mori Masato +Assistant Coach
22.Takahashi Miwako +Assistant Coach
23.Kato Hajime +Assistant Coach
24.Nagae Yumiko +Assistant Coach
25.Ueda Shinji +Assistant Coach
26.Kobayashi Makoto +Assistant Coach
27.Akagawa Tomoko +Assistant Coach
28.Nakazawa Tokuei +Assistant Coach
29.Otani Susumu +Assistant Coach
30.Iwata Kazuya +Assistant Coach
31.Tanizawa Kazuya +Assistant Coach
32.Suto Masaaki +Assistant Coach
33.Moriki Tsubasa +Assistant Coach
34.Yamamoto Shigeki +Assistant Coach
35.Matsui Akihiko +Assistant Coach
36.Watanabe Kouichi +Assistant Coach
37.Ito Satoshi +Assistant Coach
38.Kamei Taisaku +Assistant Coach
39.Kuwabara Tsutomu +Assistant Coach
40.Arakawa Takayuki +Assistant Coach
41.Kimeta Takafumi +Assistant Coach
42.Akutsu Takahito +Assistant Coach
43.Watanabe Kunihiro +Assistant Coach
44.Otani Norihiro +Assistant Coach
45.Hara Shinichi +Assistant Coach
46.Murano Tomohisa +Assistant Coach
47.Ohara Kazumasa +Assistant Coach
48.Fukushima Kazufumi +Assistant Coach
49.Fukazawa Yoshikuni +Assistant Coach
50.Kudo Yoshimasa +Assistant Coach
51.Lee Byung Pal +Assistant Coach
52.Ueno Tatsuhiko +Assistant Coach
53.Soma Mitsunobu +Assistant Coach
54.Ogawa Mitsutoshi +Assistant Coach
Kazakhstan
Lifters
1.Zhurbina AnastassiyaJuniors-63kg
2.Nikolayeva AlevtinaJuniors84+kg
3.Yussupova AlbinaSubjuniors-43kg
4.Rashidova EkaterinaSubjuniors-57kg
5.Sovetova TamirisSubjuniors-63kg
6.Kabiyeva ZhadyraOpen-72kg
7.Bermukhambetova ZhadyraOpen-84kg
8.Okatenko XeniyaOpen84+kg
Team Members
1.Prokopenko Ivan+Cat.2+Coach
2.Sadykov Kakhroman+Cat.2+Coach
3.Kaukakov Bakyt +Coach
4.Ospanov Daribay +Coach
5.Tajiyev Turaptay +Coach
6.Rudenko Yevgeniy +Coach
7.Rashidov Sergey +Coach
8.Khan Xeniya +Assistant Coach
Kyrgyzstan
Team Members
1.Sergeev Vladimir +Head Coach
2.Zhaparov Talaibek +Assistant Coach
Latvia
Team Members
1.Kovalska Tatjana +Coach
Lithuania
Team Members
1.Macionis Arturas +Coach
2.Burba Rokas +Assistant Coach
Mexico
Lifters
1.Reyes JessicaOpen-52kg
Mongolia
Lifters
1.Ochirbat OrkhontuulJuniors-63kg
2.Badmaadorj LkhamnorjmaaOpen-57kg
Team Members
1.Jugdernamjil Tugsbayar +Assistant Coach
Netherlands
Lifters
1.Van der Meulen BrendaMasters 184+kg
2.Timmers AnkieOpen-84kg
3.Strik IeljaOpen-84kg
4.Van der Meulen BrendaOpen84+kg
Team Members
1.Hammang Alain+Cat.1+Assistant Coach
2.Van de Vijfeijke Pieter +Head Coach
3.Asrian Art +Assistant Coach
4.Den Houting Sven +Assistant Coach
5.Strik Ielja +Assistant Coach
Norway
Lifters
1.Einarsen LeneMasters 2-84kg
2.Engskar Ramsrud MartheJuniors-84kg
3.Hole RuthOpen-63kg
4.Solbakken Fjeld Linn HelenOpen-63kg
5.Engskar EvaOpen-84kg
6.Kristensen LindaOpen-84kg
Team Members
1.Fjeld Per Oivind+Cat.1 
2.Sviland Helge +Head Coach
3.Male Ralf +Assistant Coach
4.Fjeld Per O +Assistant Coach
5.Hole Per Marius +Assistant Coach
Poland
Lifters
1.Tuczykont AgnieszkaOpen-63kg
Team Members
1.Nocek Grzegorz+Cat.1+Coach
2.Znojek Arkadiusz +Head Coach
Puerto Rico
Lifters
1.Caldero GenesseOpen-72kg
Russia
Lifters
1.Bekhtereva IrinaMasters 3-47kg
2.Iudintseva AleksandraMasters 184+kg
3.Aleksandrova OishaJuniors-43kg
4.Petukhova AlesiaJuniors-52kg
5.Kolesnik DanielaJuniors-57kg
6.Churilova NadezhdaJuniors-63kg
7.Mikryukova AnnaJuniors-72kg
8.Pokazaneva YanaJuniors-84kg
9.Filatova AnastasiiaSubjuniors-43kg
10.Volodko EkaterinaSubjuniors-47kg
11.Kashina VeronikaSubjuniors-52kg
12.Materinskaia KseniiaSubjuniors-57kg
13.Lomatskaia DariaSubjuniors-63kg
14.Yultsova ViktoriaSubjuniors-72kg
15.Vozmilova AnnaSubjuniors-84kg
16.Korytko AnnaSubjuniors84+kg
17.Zadorina YanaOpen-47kg
18.Simoniants KarinaOpen-47kg
19.Gataulina OlgaOpen-52kg
20.Sitdikova AigulOpen-52kg
21.Kotkova LarisaOpen-57kg
22.Birzhevaia AnnaOpen-63kg
23.Dubenskaia MariiaOpen-72kg
24.Protchenko LiudmilaOpen-84kg
Team Members
1.Derevyanko Igor+Cat.1+Head Coach
2.Protchenko Liudmila+Cat.2+Coach
South Africa
Lifters
1.Leighton MeganJuniors-57kg
2.Green NicolaOpen-84kg
Team Members
1.Smith Hannie+Cat.1+Official
2.Botha Vicki+Cat.1+Coach
3.Leighton Megan+Cat.2+Coach
4.De Wet Henk +Coach
5.Du Toit Chantelle +Coach
Sweden
Lifters
1.Jordebo AnnMasters 284+kg
2.Hoglund PetraMasters 1-72kg
3.Rohr PernillaMasters 1-84kg
4.Vilmar MatildaJuniors-63kg
5.Vilmar MatildaOpen-63kg
6.Hammarstrom AndreaOpen-72kg
Team Members
1.Wiklund Johnny+Cat.1 
2.Hirvonen Marcus +Head Coach
3.Hopp Rudiger +Head Coach
4.Ring Tomas +Coach
5.Folkesson Mikael +Coach
6.Jordebo Ann +Assistant Coach
7.Hoglund Johan +Assistant Coach
8.Malmberg Goran +Assistant Coach
9.El Alami Mujir +Assistant Coach
10.Siltanen Jukka +Assistant Coach
11.Maliniemi Niilo +Assistant Coach
12.Neselius Tommy +Assistant Coach
13.Hoglund Petra +Assistant Coach
14.Langva Anett +Assistant Coach
15.Bengtsson Ronald +Assistant Coach
16.Holmgren Marcus +Assistant Coach
17.Fornander Patrik +Assistant Coach
18.Rohr Pernilla +Assistant Coach
U.S.America
Lifters
1.Burns BebeMasters 4-52kg
2.Justice DoraMasters 3-57kg
3.Kimura AlmaMasters 3-72kg
4.Arnow JillMasters 3-84kg
5.Lauer TammyMasters 2-63kg
6.Illiev IsabelleMasters 2-63kg
7.Bohlen SarahMasters 2-84kg
8.Amatuzzo CindyMasters 2-84kg
9.Funk JodiMasters 1-57kg
10.Dannunzio ShannanMasters 1-63kg
11.Thompson JenniferMasters 1-63kg
12.Burns SueMasters 1-72kg
13.Warren SabraJuniors-47kg
14.Hernandez AndieJuniors-52kg
15.Reiss CarmenJuniors-57kg
16.Stahl MorganJuniors-63kg
17.Salerni KatieJuniors-72kg
18.Mele LydiaJuniors-84kg
19.Richardson NatalieJuniors-84kg
20.Walker CarlieJuniors84+kg
21.Kirchner AlyssaSubjuniors-52kg
22.Ortiz-Rosado LiszetteSubjuniors-52kg
23.Fredrickson GeriSubjuniors-84kg
24.Wood DeannaSubjuniors84+kg
25.Elwyn SusanOpen-47kg
26.Shuttleworth MauraOpen-52kg
27.Hustad ChelsieOpen-57kg
28.Mele LydiaOpen-84kg
29.Hanson NatalieOpen-84kg
30.Rodock SaraOpen84+kg
Team Members
1.Marcus Jack+Cat.1 
2.Gaudreau Daniel+Cat.1 
3.Elwyn Susan+Cat.2 
4.Crawford Robert+Cat.2 
5.Gaudreau Jennifer+Cat.2 
6.Zawilinski Michael+Cat.2 
7.Arnow Jill +Head Coach
8.Luckow Rg +Coach
9.Rodock Sara +Coach
10.Justice Dora +Coach
11.Burns Bebe +Coach
12.Johnson Wade +Coach
13.Burns Mike +Coach
14.Ciupinski Mike +Coach
15.Ferrantelli Mike +Coach
16.Justice Dale +Coach
17.Bell Gene +Coach
18.Funk Jodi +Coach
19.Buck Nick +Coach
20.Gill Ryan +Coach
21.Mahlberg Lois +Coach
22.Edwards Gary +Coach
23.Khamesi Arian +Coach
24.Bohlen Sarah +Coach
25.Elwyn Susan +Coach
26.Lewis Bryce +Coach
27.Amatuzzo Cindy +Coach
28.Ray James +Coach
29.Golembieski James +Coach
30.Mele Cathy +Coach
31.Hernandez Andie +Coach
32.Mele Lydia +Coach
33.Doan David +Coach
34.Ferrantelli Kelly +Coach
35.Mann Steve +Coach
36.Robbins Jorden +Coach
37.Crawford Robert +Coach
38.Fronzaglia Damian +Coach
39.Gaudreau Daniel +Coach
40.Kipp Wesley +Coach
41.Cencich Thomas +Coach
42.Reiss Carmen +Coach
43.Munoz Hector +Coach
44.Bustillos Hector +Coach
45.Hanson Natalie +Coach
46.Dannunzio Shannan +Coach
47.Meyer Quintin +Coach
48.Line Cynthia +Coach
49.Leo Jonathan +Coach
50.Illiev Isabelle +Coach
51.Rey-Gaudreau Jennifer +Coach
52.Garcia Juan Pierre +Coach
53.Carrillo Ryan +Assistant Coach
54.Rodock Matt +Assistant Coach
55.Petrencak Steve +Assistant Coach
56.Rosenzweig Dana +Head Coach
57.Snyder Jeff +Coach
58.Snow Danna +Coach
59.Whitney Roland +Coach
60.Shadyun Sergey +Coach
61.Sides Daniel +Coach
62.Thacker William +Coach
63.Schemel William +Coach
64.Thompson Donovan +Coach
65.Thompson Jennifer +Coach
66.Vanderberg Daniel +Assistant Coach
67.Zawilinski Michael +Assistant Coach
Ukraine
Lifters
1.Shlopko TetyanaJuniors-52kg
2.Mustafina ValeriiaSubjuniors-47kg
3.Didyuk AlonaSubjuniors-57kg
4.Rusanenko DariaSubjuniors-72kg
5.Prykhodko OksanaOpen-52kg
6.Shlopko TetyanaOpen-52kg
7.Soloviova LarysaOpen-63kg
8.Vorobiova IrynaOpen-72kg
9.Melnyk TetyanaOpen-72kg
10.Orobets InnaOpen84+kg
Team Members
1.Bazaiev Sirazhutdin+Cat.1+Official
2.Lykov Yurii+Cat.2+Coach
3.Orobets Vasyl+Cat.2+Coach
4.Naleykin Viktor +Head Coach
5.Khomiak Oleh +Coach
6.Voronetskiy Vadym +Coach
7.Fedorenko Serhii +Coach
8.Koltakov Feliks +Coach
9.Melnyk Valerii +Coach
10.Potelezhko Yana +Assistant Coach
11.Hayduchok Ihor +Assistant Coach
12.Orobets Yulia +Assistant Coach
13.Hayduchok Oksana +Assistant Coach
14.Bazaiev Rustam +Assistant Coach
15.Didyuk Natalya +Assistant Coach
Summary Table
Number of LiftersWorld Women's Equipped Bench Press Championships187
World Men's Equipped Bench Press Championships309
Persons as …Referee24
Representative251
Referee & Representative22
All Together793