European Women's Championships

Pilsen / Czechia

6 − 12 May, 2018

Austria
Lifters
1.Sabathy MarleneJuniors-57kg
Team Members
1.Hofstetter Peter +Head Coach
2.Regensberger Marco +Coach
Belarus
Team Members
1.Arkadyeva Kate +Official
2.Piskunov Denis +Official
Belgium
Team Members
1.Busselot Myriam+Cat.1+EPF Official
2.Remy Roger +Head Coach
3.Pessemier Dirk +Coach
4.Vanhove Kris +Coach
5.De Saedeleer Wouter +Coach
6.Podevijn Mathias +Coach
Bulgaria
Lifters
1.Kostadinova IvetaOpen-63kg
Team Members
1.Benev Dimo +Coach
Czechia
Lifters
1.Supikova KaterinaJuniors-57kg
2.Skudrikova KaterinaJuniors-84kg
3.Strolena LenkaOpen-63kg
4.Drabalkova MichaelaOpen-72kg
Team Members
1.Vesely Ivan+Cat.1 
2.Svejda Josef+Cat.1 
3.Svadlenkova Petra+Cat.2 
4.Hofirek Jiri+Cat.1+EPF Official
5.Slanicka Petr +Head Coach
6.Prasek Jiri +Coach
7.Spingl Milan +Coach
Denmark
Lifters
1.Schjoett AnnaJuniors-57kg
2.Bagger TrineOpen-52kg
3.Buxbom EvaOpen-57kg
4.Aaberg JaneOpen84+kg
Team Members
1.Brostrom Klaus+Cat.1 
2.Bogh Larsen Peter+Cat.2 
3.Buxbom Rasmussen Jorgen Michael +Head Coach
4.Alexander Hald Bill +Coach
5.Luthje Jensen Morten +Coach
Estonia
Lifters
1.Reppo Catrin KellySubjuniors-57kg
Team Members
1.Pall Peep+Cat.2+Head Coach
2.Keerand Marek +Coach
3.Silbaum Margus +Coach
4.Pehme Kaur-Mikk +Coach
5.Silbaum Laura-Liis +Assistant Coach
Finland
Lifters
1.Sandvik MarcelaOpen-52kg
Team Members
1.Kvist Helena+Cat.2 
2.Sohlman Seppo+Cat.2+Head Coach
3.Kangasjarvi Aki +Assistant Coach
4.Kvist Jouni +Assistant Coach
5.Laitinen Matti +Assistant Coach
France
Lifters
1.Legard StephanieOpen-47kg
2.Sune CarolineOpen-57kg
3.Anthouard MelodieOpen-63kg
Team Members
1.de Puytorac Xavier+Cat.1 
2.Hatot Stephane+Cat.1 
3.Duhem Marc +Head Coach
4.Hatot Lucie +Official
5.Vaillant Cyrille +Physiotherapist
6.Hammang Alain +Coach
7.Ricard Bruno +Coach
Germany
Lifters
1.Huebenthal JohannaJuniors-84kg
2.Schreiner AnjaOpen-47kg
3.Polster RosinaOpen-63kg
4.Silberzahn CathrinOpen-72kg
Team Members
1.Haefner Werner+Cat.1 
2.Polster Rosina+Cat.2 
3.Wolf Dietmar +Head Coach
4.Polster Marc +Assistant Coach
5.Kaindl Sebastian +Assistant Coach
Great Britain
Lifters
1.Hart LucyJuniors-63kg
2.Sheppard Emily-JaneJuniors-63kg
3.Graham Hannah-LouiseJuniors-72kg
4.Maycock AmeliaSubjuniors-63kg
5.Goodwin EmmaOpen-52kg
6.Steel EllieOpen-57kg
7.Stanhope SarahOpen-63kg
8.Spencer AmyOpen-72kg
9.Civetta ChristieOpen-72kg
10.Shotton-Gale CharlotteOpen-84kg
11.Berry LauraOpen84+kg
Team Members
1.Mathieson Alex+Cat.1 
2.McGill Jim+Cat.1+Head Coach
3.Singh Arun +Head Coach
4.Giles Marc +Coach
5.Bowring Dean +Coach
6.Shotton-Gale Charlie +Assistant Coach
7.Beck Jo Louise +Assistant Coach
Hungary
Lifters
1.Rajos VivienSubjuniors-63kg
2.Gaal KingaSubjuniors-84kg
3.Olajos TundeOpen-84kg
4.Szabo AgnesOpen84+kg
5.Lovas MonikaOpen84+kg
Team Members
1.Ronaszeki Andras+Cat.1+Coach
Iceland
Lifters
1.Gautadottir KaraJuniors-57kg
2.Jonsdottir SoleySubjuniors84+kg
3.Waage HuldaOpen-84kg
Team Members
1.Gunnarsson Sturlaugur+Cat.2 
2.Gunnarsson Gretar Skuli +Head Coach
3.Jonsson Audunn +Assistant Coach
4.Einarsson Daniel G +Assistant Coach
Italy
Lifters
1.Fornaciari MuniraJuniors-52kg
2.Di Trani ChiaraOpen-57kg
3.Marzadro EleonoraOpen-72kg
4.Barbieri ValentinaOpen-84kg
Team Members
1.Rossi Sandro+Cat.1 
2.Moscianese Maria Pia+Cat.1 
3.Nadotti Fabio +Coach
4.Sala Franco +Coach
5.Mirabelli Andrea +Coach
6.Cravedi Mattia +Coach
7.Gruzza Arnaldo +Coach
8.Contenta Antonio +Coach
9.Marazzini Alessio +Coach
10.Pisano Gianluca +Coach
11.Beretta Donatella +Coach
12.Galli Fabio +Assistant Coach
13.Omini Paola +Assistant Coach
14.Rizzardelli Simone +Assistant Coach
15.Garra Carola +Assistant Coach
16.Rizzardelli Matteo +Assistant Coach
17.Masiello Stefano +Assistant Coach
18.Terenziani Martina +Assistant Coach
19.Elefante Alessandro +Assistant Coach
20.Camparsi Alessandro +Assistant Coach
Lithuania
Team Members
1.Katutyte Silva+Cat.1 
2.Petrauskas Erlandas +Head Coach
3.Buitkus Juozas +Coach
4.Gricius Antanas +Coach
Luxembourg
Team Members
1.Parage Gaston+Cat.1+Official
2.Lau Werner+Cat.1+Assistant Coach
Netherlands
Lifters
1.Wildeman SandraOpen-57kg
2.Kensenhuis IrisOpen-84kg
3.Timmers AnkieOpen-84kg
Team Members
1.Keizer Henk+Cat.1+Head Coach
2.Wildeman Sandra+Nat.+Assistant Coach
3.Wamsteeker Wim +Assistant Coach
4.Groot de Joost +Assistant Coach
Norway
Lifters
1.Aung FridaJuniors-63kg
2.Sjoel LenaJuniors-63kg
3.Bjaanes NatalieJuniors-72kg
4.Sandbak Berge RuthJuniors-72kg
5.Hamre StineJuniors-84kg
6.Zahl Pedersen LindaJuniors-84kg
7.Haugen Mikkelsen HildeOpen-57kg
8.Hesthammer KarenOpen-57kg
9.Joergensen Sk. ElineOpen-63kg
10.Kristensen LindaOpen-72kg
11.Elverum MarteOpen-72kg
12.Hille Arnesen HeidiOpen-84kg
Team Members
1.Blikra Inger+Cat.1 
2.Hoiland Linda+Cat.2 
3.Wahlstroem Arnulf+Cat.1 
4.Hansen Joergen +Head Coach
5.Arnesen Marius +Coach
6.Kirketeig Alexander +Coach
7.Samnoey Lars Edvin +Head Coach
Poland
Lifters
1.Malcherek MagdalenaJuniors-63kg
2.Lis IdaSubjuniors-72kg
3.Zalesinska WiktoriaSubjuniors84+kg
4.Mioduszewska EwaOpen-47kg
5.Mulyk AlicjaOpen-47kg
Team Members
1.Tochaczek Wieslaw+Cat.1+Coach
2.Lukasiuk Miroslaw+Cat.1+Coach
3.Znojek Arkadiusz +Head Coach
Romania
Lifters
1.Bacria LauraOpen-63kg
Team Members
1.Raica Marius+Cat.2 
2.Panazan Ovidiu +Head Coach
3.Cazacu Sorin +Coach
4.Lupas Florin +Coach
5.Oproiu Cristian +Coach
Russia
Lifters
1.Abdullaeva ElmiraJuniors-47kg
2.Frolova AnastasiaJuniors-47kg
3.Cherviakova AnastasiiaJuniors-52kg
4.Elizarova AnnaJuniors-57kg
5.Kainova VeraJuniors-63kg
6.Erokhina MariiaJuniors-72kg
7.Koval AlexandraSubjuniors-43kg
8.Seredenko InnaSubjuniors-47kg
9.Ponomareva OlgaSubjuniors-52kg
10.Osipova AlinaSubjuniors-52kg
11.Ivacheva AnastasiaSubjuniors-57kg
12.Saburova SvetlanaSubjuniors-72kg
13.Kitsul AlexandraSubjuniors-84kg
14.Chistik EvgeniyaOpen-47kg
15.Vasileva MargaritaOpen-52kg
16.Kolesnik DanielaOpen-57kg
17.Zaiats LidiiaOpen-63kg
18.Putilina AnastasiiaOpen-72kg
19.Bratus EkaterinaOpen-84kg
20.Efimtseva DariaOpen84+kg
Team Members
1.Ivanov Sergey+Cat.1+Head Coach
2.Khodosevich Gennadii+Cat.1+Head Coach
3.Valetskiy Igor+Cat.2+Head Coach
4.Dekhanov Aleksandr+Cat.2+Coach
5.Frolov Mikhail +Head Coach
6.Butusov Igor +Coach
7.Malyutin Igor +Coach
8.Pukhov Denis +Coach
9.Ivacheva Irina +Coach
10.Sidorova Irina +Coach
11.Solodov Anton +Coach
12.Tavokalov Levon +Coach
13.Batalov Vitaly +Coach
14.Brovkov Vitaly +Coach
15.Medvedev Sergei +Coach
16.Fedosienko Sergei +Coach
17.Maliarenko Aleksei +Coach
18.Rastorguev Nikolai +Coach
19.Tolstykh Vladimir +Coach
20.Valiakhmetov Vladimir +Coach
21.Karabontsev Anatolii +Coach
22.Khabarovskii Vladislav +Coach
23.Kulikovskiy Aleksander +Coach
24.Ivanishchenko Aleksander +Coach
25.Loginova Anna +Assistant Coach
26.Krut Iren +Assistant Coach
27.Kaitarov Ruslan +Assistant Coach
Slovakia
Lifters
1.Mikulasova NataliaJuniors-72kg
2.Labatova CarlaJuniors84+kg
3.Jurkaninova KristinaJuniors84+kg
4.Nilasova AdrianaSubjuniors-63kg
Team Members
1.Schwarz Jan+Cat.2 
2.Novomesky Ondrej+Cat.2 
3.Januska Stanislav +Head Coach
4.Muller Pavol +Official
5.Kovalcik Pavol +Official
6.Varchola Pavol +Coach
7.Moravcik Peter +Assistant Coach
8.Cipka Martin +Assistant Coach
9.Lederleitner Samuel +Assistant Coach
Sweden
Lifters
1.Engrenius MiaJuniors-52kg
2.Vilmar MatildaJuniors-63kg
3.Johansson EmmaJuniors-72kg
4.Lowe JessikaJuniors-72kg
5.Carlsson MalinOpen-47kg
6.Ronnqvist ElinaOpen-72kg
7.Wik FridaOpen-84kg
Team Members
1.Wiklund Johnny+Cat.1 
2.Hogberg Thomas+Cat.2 
3.Wiklund Olof +Head Coach
4.Renberg Viktor +Head Coach
5.Eriksson Alexander +Coach
Ukraine
Lifters
1.Brazhnyk DariiaJuniors-43kg
2.Ivanyuk IvannaJuniors-43kg
3.Dekermendzhy HannaJuniors-57kg
4.Chykalina YuliiaJuniors-57kg
5.Pinionzh KaterynaJuniors-84kg
6.Antoniuk AnastasiiaSubjuniors-57kg
7.Kyiakh AnhelinaSubjuniors-63kg
8.Tkachuk KaterynaSubjuniors-63kg
9.Rusanenko DariaSubjuniors-72kg
10.Krasnova RuslanaSubjuniors-72kg
11.Demian ZinaOpen-47kg
12.Shlopko TetyanaOpen-52kg
13.Klymenko KaterynaOpen-52kg
14.Harhunovska NataliiaOpen-57kg
15.Marchenko AntoninaOpen-72kg
16.Tishakova YevheniiaOpen-84kg
17.Orobets InnaOpen84+kg
Team Members
1.Orobets Inna+Cat.2 
2.Gordiienko Iuliia+Cat.2 
3.Litus Ruslan+Nat. 
4.Melnyk Tetiana+Cat.1+Coach
5.Kotendzhy Leonid+Cat.1+Assistant Coach
6.Yasenetskyi Ihor+Cat.2+Assistant Coach
7.Naleykin Viktor +Head Coach
8.Bazaiev Sirazhutdin +Official
9.Voronetskiy Vadym +Coach
10.Fedorenko Serhii +Coach
11.Rubets Oleksandr +Coach
12.Zbandut Ivan +Coach
13.Orobets Vasyl +Coach
14.Plotnytskyi Leonid +Coach
15.Bychkova Alona +Assistant Coach
16.Grytsko Vasyl +Assistant Coach
17.Brovarskyi Sergii +Assistant Coach
18.Safonov Mykola +Assistant Coach
19.Tsisar Viktor +Assistant Coach
20.Ivanova Larysa +Assistant Coach
21.Bychkov Oleksii +Assistant Coach
22.Lykov Yurii +Assistant Coach
Summary Table
Number of LiftersEuropean Women's Championships111
European Men's Championships151
Persons as …Referee26
Representative120
Referee & Representative19
All Together427