World Juniors & Sub-Juniors Men's Championships

Szczyrk / Poland

29 August − 3 September, 2016

Export to PDF
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-53kg
 1.Valciukas Egidijus1998Lithuania 250.0150.0145.0545.0
 2.Tamura Yo1999Japan 175.0145.5170.0490.5
 3.Chatman Trai1998U.S.America 175.0130.0185.0490.0
 4.Stankevich Albert2002Belarus 132.572.5120.0325.0
-59kg
 1.Nizamadinov Zhandarbek1998Kazakhstan 230.0120.0220.0570.0
 2.Soria Diego1998Ecuador 220.0132.5215.0567.5
 3.Garcia Marc2000U.S.America 222.5117.5210.0550.0
 4.Farooqi Aziz1998Japan 170.0100.0172.5442.5
 5.Kavaliauskas Faustas1998Lithuania 130.0125.0150.0405.0
 6.Cypas Nojus2000Lithuania 130.077.5182.5390.0
-66kg
 1.Ruzimuradov Ruslan1998Ukraine 220.0170.0215.0605.0
 2.Gibbs Jakob1999U.S.America 202.5142.5255.0600.0
 3.Binder Markus1998Austria 182.5112.5192.5487.5
 4.Kacinskas Lukas2000Lithuania 157.5100.0205.0462.5
 5.Parn Kermo1998Estonia 150.0117.5195.0462.5
 6.Urakawa Kazuma1998Japan 170.0107.5175.0452.5
 7.Sherwood Joe1998Great Britain 165.090.0175.0430.0
-74kg
 1.Manastyrskyi Andrii1998Ukraine 235.0160.0230.0625.0
 2.Sherman Daniel1998Great Britain 237.0142.5240.0620.0
 3.El Mourad Rakan1998Lebanon 220.0150.0230.0600.0
 4.Awlad Thani Al Khattab1998Oman 230.0135.0225.0590.0
 5.Murakami Shota1998Japan 195.0165.0215.0575.0
 6.Paczuk Adam1998Hungary 210.0150.0210.0570.0
 7.Mitsuhashi Gai2000Japan 190.0122.5215.0527.5
 8.Karaliunas Ignas1999Lithuania 190.0115.0185.0500.0
 9.Konczak Hubert1998Poland 162.5102.5210.0475.0
-83kg
 1.Bilyk Andriy1998Ukraine 270.0175.0270.0715.0
 2.Kotenyov Ilya1998Kazakhstan 260.0170.0260.0690.0
 3.Sutkus Tautvydas1998Lithuania 242.5162.5240.0645.0
 4.Akimoto Ryo1998Japan 235.0160.0240.5635.5
 5.Saito Ryu1998Japan 245.0165.0225.0635.0
 6.Haase Hannes1998Germany 215.0165.0222.5602.5
 7.Hladkyi Viktor1998Ukraine 215.0145.0240.0600.0
 8.Zareba Jakub1998Great Britain 215.0130.0220.0565.0
 9.Kihu Mark2000Estonia 200.0107.5230.0537.5
 10.Janku Patrik1998Czechia 195.0140.0187.5522.5
-93kg
 1.Kostov Bohdan1998Ukraine 270.0170.0285.0725.0
 2.Rogers Logan1998U.S.America 257.5165.0295.0717.5
 3.Grupinski Wojciech1999Poland 260.0155.0245.0660.0
 4.Nemec Jaroslav1998Czechia 234.0165.0232.5632.5
 5.Przybojewski Pawel1999Poland 220.0127.5260.0607.5
 6.Awlad Thani Nabras1998Oman 240.0140.0220.0600.0
 7.Sahula Josef1998Czechia 220.0135.0202.5557.5
 8.Da Silva Hideki1999Japan 200.0125.0220.0545.0
 9.Sakakibara Ren1998Japan 225.0110.0200.0535.0
-105kg
 1.Peardot Joshua1998U.S.America 305.0185.0282.5772.5
 2.Rushing Jonathan1998U.S.America 295.0162.5265.0722.5
 3.Tworkowski Mariusz1998Poland 280.0145.0237.5662.5
 4.Lang Marco1998Austria 262.5155.0235.0652.5
 5.Cleja Andreas1998Romania 232.5167.5210.0610.0
 6.Collins Farris1998Great Britain 210.0140.0237.5587.5
 7.Novak Tomas1999Czechia 230.0145.0195.0570.0
 8.Portes Filip2000Czechia 212.5105.0227.5545.0
-120kg
 1.Cook Dylon1998U.S.America 360.0182.5305.0847.5
 2.Johnson Jack1998Great Britain 230.0185.0270.0685.0
 3.Goliney Viktor2000Ukraine 225.0165.0210.0600.0
 4.Ruut Mihkel1999Estonia 200.0155.0225.0580.0
 5.Lulinski Tomasz1998Poland 195.0127.5242.5565.0
 6.Stepanek Roman1998Czechia 175.0102.5210.0487.5
120+kg
 1.Sanchez Carlos1998U.S.America 307.5192.5295.0795.0
 2.Dilley Declan1998U.S.America 297.5205.0290.0792.5
 3.Sipos Erik1998Slovakia 280.0170.0232.5682.5
 4.Wozniak Andrzej1998Poland 255.5145.0230.0630.5
 5.Orobets Ihor2000Ukraine 150.0120.0150.0420.0
In the Entry List there are 64 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-53kg
 1.Arai Kazuma1995Japan 190.0120.0195.5505.5
 2.Moriwaki Hiroto1995Japan 205.0112.5185.0502.5
-59kg
 1.Lin Yi-Chun1994Chinese Taipei 240.0155.0245.0640.0
 2.Satake Yusuke1996Japan 245.0157.5230.0632.5
 3.Ramirez Regie1993Philippines 230.0145.0252.5627.5
 4.Leon Josue1993U.S.America 217.5127.5240.0585.0
 5.Grimm Logan1997U.S.America 232.5117.5222.5572.5
-66kg
 1.Okpoko Charles1995U.S.America 285.0195.0252.5732.5
 2.Kiuchi Yosuke1996Japan 270.0162.5265.0697.5
 3.Kairzhan Ispandiyar1997Kazakhstan 245.0160.0245.0650.0
 4.Perhac Adrian1993Slovakia 237.5135.0245.0617.5
 5.Somodi Vince1995Hungary 230.0140.0230.0600.0
 6.More Jan1993Czechia 205.0140.0230.0575.0
 7.Moise Gheorghe1995Romania 225.0130.0190.0545.0
-74kg
 1.Lehew Stephen1995U.S.America 280.0212.5315.0807.5
 2.Eriksson Alexander1994Sweden 290.0210.0277.5777.5
 3.Maher Alexis1995U.S.America 277.5152.5315.0745.0
 4.Milla Marius1993Germany 270.0165.0290.0725.0
 5.Sukhorutchenko Mykyta1995Ukraine 280.0180.0250.0710.0
 6.Chornyi Vladislav1997Ukraine 290.0150.0260.0700.0
 7.Cingi Eray1993Netherlands 247.5162.5242.5652.5
 8.Maegawa Tomoki1994Japan 240.0180.0220.0640.0
 9.Avram Laurentiu1995Romania 240.0177.5220.0637.5
 10.Pribilik Ladislav1993Czechia 230.0145.0240.0615.0
 11.Gliebe Nikolas1997Austria 237.5140.0206.0583.5
 12.De Lacey Harry1993New Zealand 182.5117.5245.0545.0
-83kg
 1.Lebediev Oleksandr1994Ukraine 340.0245.0300.0885.0
 2.Musiienko Kostiantyn1997Ukraine 310.0240.0260.0810.0
 3.Taylor Raynard1997U.S.America 317.5185.0300.0802.5
 4.Suzuki Yoshiki1993Japan 315.5207.5275.0798.0
 5.Schnurr Julian1994Germany 297.5192.5282.5772.5
 6.Pupinis Paulius1994Lithuania 260.0180.0260.0700.0
 7.Strang Ryan1994Great Britain 270.0185.0242.5697.5
 8.Dahl Mickel1996Denmark 267.5155.0267.5690.0
 9.Beilmann Viktor1997Germany 275.0160.0255.0690.0
 10.Olsen Nickolaj1994Denmark 257.5137.5270.0665.0
 11.Bhogal Mehar1996Canada 205.0140.0232.5577.5
 12.Karner Margus1993Estonia 200.0140.0190.0530.0
-93kg
 1.Afzal Benjamin1994Norway 305.0210.0270.0785.0
 2.Dahlkvist Oliver1995Sweden 300.0210.0270.0780.0
 3.Slettnes Nikolai1994Norway 295.0205.0262.5762.5
 4.Horiguchi Yosuke1993Japan 320.0291.0140.0751.0
 5.Schutan Maxim1994Germany 297.5197.5240.0735.0
 6.Malevskis Klaudijus1996Lithuania 265.0212.5250.0727.5
 7.Graaf Franz1996Germany 280.0195.0237.5712.5
 8.Ducky Markus1997Slovakia 272.5175.0247.5695.0
 9.Ito Soshi1995Japan 250.0200.0222.5672.5
 10.Swierczynski Adrian1996Poland 210.0172.5280.0662.5
 11.Cazacu Alexandru1997Romania 257.5150.0232.5640.0
 12.Hinteregger Martin1996Austria 245.0135.0235.0615.0
 13.Campbell Travis1993Canada 222.5157.5240.0612.5
-105kg
 1.Yang Sen1994Chinese Taipei 400.0250.0307.5957.5
 2.Kovalov Danylo1996Ukraine 385.0250.0310.0945.0
 3.Rubets Oleksandr1996Ukraine 360.0250.0310.0920.0
 4.Fountain Mitchell1996U.S.America 355.0215.0337.5907.5
 5.Powell Tery1993U.S.America 335.0220.0325.0880.0
 6.Riekstins Marks1993Latvia 320.0250.0300.0870.0
 7.Leitow Tim1994Germany 317.5220.0305.5843.0
 8.Peeters Alan1994Belgium 330.0222.5287.5840.0
 9.Durani Abdul Tawab1993Germany 300.0240.0280.0820.0
 10.Sypka Kamil1994Poland 270.0255.0240.0765.0
 11.Barber Steven1993Great Britain 240.0150.0255.0645.0
-120kg
 1.Jaeger Kevin1995Germany 365.0345.5290.01000.5
 2.Samuelsson Viktor1993Iceland 362.5315.0322.51000.0
 3.Burttschell Jesse1993U.S.America 365.0282.5327.5975.0
 4.White Sebastian1993Norway 340.0280.0305.0925.0
 5.Tytarenko Oleksandr1995Ukraine 380.0240.0285.0905.0
 6.Arseniuk Mykola1993Ukraine 345.0240.0310.0895.0
 7.Sano Seiken1995Japan 320.0210.0292.5822.5
 8.Harvey Sam1993Great Britain 280.0192.5257.5730.0
 9.Roller Matej1995Czechia 245.0147.5250.0642.5
 10.Turus Dan1996Romania 230.0155.0200.0585.0
120+kg
 1.Johannsson Julian J.K.1993Iceland 395.0290.0365.01050.0
 2.Gudmundsson Thorbergur1993Iceland 355.0240.0320.0915.0
 3.Shevchenko Andrii1995Ukraine 340.0260.0275.0875.0
 4.Lieberknecht Nick1994Germany 287.5215.0255.0757.5
 5.Ordean Daniel1995Romania 290.0192.5230.0712.5
 6.Schnegg Martin1994Austria 260.0190.0240.0690.0
 7.Kulik Damian1995Poland 240.0140.0205.0585.0
In the Entry List there are 79 Lifters
In Total: 143 Lifters

The Entry List of Referees

Export to PDF
#NameTeamCategoryRemarks
1.Zangerle SabineAustriaCategory I30.8 and 04.08. all times
2.Burykin KonstantinBelarusNationalExam to Cat. II. Available 29-30 Aug
3.Burykina AleksandraBelarusNationalExam to Cat. II. Available 29-30 Aug
4.Denisov DenisBelarusCategory IIAvailable 29-30 Aug
5.Denisova YanaBelarusNationalExam to Cat. II. Available 29-30 Aug
6.Shlykovich KrystsinaBelarusCategory IIAvailable 29-30 Aug, except w-52kg
7.Chao Chen-yehChinese TaipeiCategory IWomen 43.0 & 47.0 kg; SJ/J-Men 59.0 and 105 kg for these sessions are not available,other sessions are all free.
8.Vesely IvanCzechiaCategory Iall
9.Pall PeepEstoniaCategory IIWed 31.08, except SJ-Men 83kg. Thu 1.09, except J-Men 83kg. Fri 02.09 All.
10.Haefner WernerGermanyCategory IAll
11.Mcgill JimGreat BritainCategory IIAll
12.Bajan JanosHungaryCategory IThuesday, Wednesday, Thursday, Friday
13.Musztafa ImreHungaryCategory IThuesday, Wednesday, Thursday, Friday
14.Ronaszeki AndrasHungaryCategory IThuesday, Wednesday, Thursday, Friday
15.Soltani FarshidIranCategory IAll Category
16.Nakatani KoichiJapanCategory IIAvailable all, except subjuniors men 93kg
17.Omori RyoJapanCategory IIAvailable all, except juniors men 83kg
18.Omori SeikoJapanCategory IIAvailable all, except juniors men 83kg
19.Katutyte SilvaLithuaniaCategory IIexam cat I Available 29th, 30th, 31st and Woman 72 kg 1st September
20.Linkauskas RaimundasLithuaniaNationalexam cat II
21.Nevecka PovilasLithuaniaNationalexam cat II Available 29th August
22.Pupinis PauliusLithuaniaNational exam cat II Available 29th, 30th and 31st August
23.Urbonavicius KarolisLithuaniaNationalexam cat II Available 29th August
24.Lau WernerLuxembourgCategory IAll
25.Parage GastonLuxembourgCategory IAll
26.Kailey PardeepNetherlandsCategory IITuesday every weight classes
27.Sjoel JanNorwayCategory I
28.Bordeos Ma. BetinaPhilippinesCategory IIAvailable for Men 66kg and Women 63kg, preferably Women 63kg only
29.Grzechnik RadoslawPolandCategory IIexam cat I
30.Kardynalski WojciechPolandCategory IAll
31.Kazimierczak LukaszPolandCategory IIexam cat I
32.Kobrzynska SylwiaPolandCategory II01-03 Sep
33.Kobrzynski RafalPolandCategory II01-03 Sep
34.Kruszewski MarekPolandCategory IAll
35.Leski GrzegorzPolandCategory IIAll
36.Lukasiuk MiroslawPolandCategory IIexam cat I
37.Mehlich EugeniuszPolandCategory IIAll
38.Srodzinski AndrzejPolandCategory IIAll
39.Tochaczek WieslawPolandCategory IIexam cat I
40.Dekhanov AleksandrRussiaCategory IIavailable only 29.08 for 3rd start and 30.08 for 1st start
41.Fomin AbertRussiaCategory IIavailable only for 30.08 and 01.09.16
42.Valetskiy IgorRussiaNationalExam
43.Gajdos VladimirSlovakiaCategory IITuesday, Wednesday, Thuersday
44.Smith JohanSouth AfricaCategory IAll sessions
45.Olsson Lars-GunnarSwedenCategory IAll
46.Battenfield JamesU.S.AmericaCategory IIAvailable for ALL sessions
47.Lambeth TonyaU.S.AmericaCategory IIAvailable all EXCEPT Junior 57 and Sub-Junior 120+.
48.Marcus JackU.S.AmericaCategory IAvailable for all sessions
49.Kotendzhy LeonidUkraineCategory IAll, except 03/09
50.Lykov YuriyUkraineNationalAll, except 29/08 and 02/09 Exam for CatII
51.Melnyk TetianaUkraineCategory IIAll, Exam for CatI
52.Plotnytskyi LeonidUkraineNationalAll, except 31/08 Exam for CatII
53.Zbandut IvanUkraineCategory II

The Entry List of Team Representatives

Export to PDF
#NameTeamDuty
1.Hofstetter PeterAustriaCoach
2.Schnurr MarioAustriaHead Coach
3.Zangerle SabineAustriaOfficial
4.Denisov DenisBelarusOfficial
5.Stankevich MichailBelarusHead Coach
6.Bilican OrhanBelgiumCoach
7.Bhogal JatinderCanadaAssistant Coach
8.Lungdren JeremyCanadaCoach
9.Yee RandyCanadaCoach
10.Chao Chen-yehChinese TaipeiHead Coach
11.Wang Shu-lingChinese TaipeiAssistant Coach
12.Houzvicka OndrejCzechiaCoach
13.Hruska ZdenekCzechiaCoach
14.Novak LiborCzechiaCoach
15.Pop MiroslavCzechiaCoach
16.Portes MilanCzechiaCoach
17.Prasek JiriCzechiaHead Coach
18.Reifova GabrielaCzechiaCoach
19.Slanicka PetrCzechiaCoach
20.Spingl MilanCzechiaCoach
21.Hansen KimDenmarkCoach
22.Overgaard JesperDenmarkHead Coach
23.SANCHEZ MARCOSEcuadorHead Coach
24.Pall PeepEstoniaHead Coach
25.Heinrich ReinerGermanyAssistant Coach
26.Krueger HeikoGermanyAssistant Coach
27.Virzi FrancescoGermanyHead Coach
28.Bowring DeanGreat BritainCoach
29.Mcgill JimGreat BritainHead Coach
30.Murray DavidGreat BritainAssistant Coach
31.Sherman DanielGreat BritainAssistant Coach
32.Shotton-gale CharlieGreat BritainAssistant Coach
33.Bajan JanosHungaryCoach
34.Musztafa ImreHungaryCoach
35.Ronaszeki AndrasHungaryHead Coach
36.Szabo AgnesHungaryCoach
37.Cambray Orrason AlexIcelandCoach
38.Gunnarsson Gretar SkuliIcelandCoach
39.Hrafnsson GretarIcelandHead Coach
40.Soltani FarshidIranOfficial
41.Hayashi KoheiJapanAssistant Coach
42.Kabayama MasashiJapanAssistant Coach
43.Kitamura YuiJapanAssistant Coach
44.Mitsuhashi NobuyukiJapanAssistant Coach
45.Miura ShigenoriJapanAssistant Coach
46.Nakatani KoichiJapanAssistant Coach
47.Omori RyoJapanHead Coach
48.Omori SeikoJapanAssistant Coach
49.Sawayama MasayoJapanAssistant Coach
50.Almerdenov AssylzhanKazakhstanCoach
51.Cheremisina OlgaKazakhstanAssistant Coach
52.Tenelov TurarKazakhstanCoach
53.Ivanusins JurijsLatviaHead Coach
54.Kaissi HassanLebanonCoach
55.Moukalled HassenenLebanonHead Coach
56.Buitkus JuozasLithuaniaCoach
57.Gricius AntanasLithuaniaCoach
58.Linkauskas RaimundasLithuaniaHead Coach
59.Macionis ArturasLithuaniaCoach
60.Parage GastonLuxembourgIPF Official
61.Kailey PardeepNetherlandsHead Coach
62.Shon CatherineNew ZealandCoach
63.Christensen Carl YngvarNorwayCoach
64.Hansen JorgenNorwayCoach
65.Samnoey Lars EdvinNorwayHead Coach
66.Al Hasani YousufOmanAssistant Coach
67.Al Hasni AhmedOmanHead Coach
68.Al Mandhari AidhOmanOfficial
69.Alkhanjari SaudOmanAssistant Coach
70.Abrea Andrea RowellaPhilippinesAssistant Coach
71.Bautista Jeremy ReignPhilippinesAssistant Coach
72.Bordeos Ma. BetinaPhilippinesHead Coach
73.Martin JasminePhilippinesAssistant Coach
74.Masangkay JoanPhilippinesAssistant Coach
75.Ramirez RegiePhilippinesAssistant Coach
76.Kardynalski WojciechPolandOfficial
77.Kruszewski MarekPolandOfficial
78.Lukasiuk MiroslawPolandCoach
79.Znojek ArkadiuszPolandHead Coach
80.Oproiu CristianRomaniaAssistant Coach
81.Ovidiu PanazanRomaniaCoach
82.Akhmetov ZhaslanRussiaCoach
83.Brovkov VitalyRussiaCoach
84.Bulba MikhailRussiaCoach
85.Dekhanov AleksandrRussiaCoach
86.Fomin AbertRussiaCoach
87.Karabontcev AnatoliiRussiaCoach
88.Khabarovskiy VladislavRussiaCoach
89.Krysin IvanRussiaCoach
90.Kryukov MikhailRussiaCoach
91.Solodov AntonRussiaCoach
92.Solovev DmitriiRussiaCoach
93.Stepanov OlegRussiaCoach
94.Valetskiy IgorRussiaHead Coach
95.Zavgorodnii EvgeniiRussiaCoach
96.Gabrhel MilanSlovakiaHead Coach
97.Januska StanislavSlovakiaCoach
98.Kovalcik PavolSlovakiaCoach
99.Smith JohanSouth AfricaIPF Official
100.Renberg ViktorSwedenCoach
101.Rundqvist MikaelSwedenHead Coach
102.Arruda CaseyU.S.AmericaCoach
103.Battenfield JamesU.S.AmericaCoach
104.Burford JohnU.S.AmericaCoach
105.Calderone CaseyU.S.AmericaCoach
106.Dobbins ScottU.S.AmericaCoach
107.Fritz GuthreyU.S.AmericaCoach
108.Luckow RichardU.S.AmericaCoach
109.Munoz HectorU.S.AmericaCoach
110.Sebastian SandraU.S.AmericaCoach
111.Shekels BrianU.S.AmericaCoach
112.Simmons GregoryU.S.AmericaCoach
113.St. Romain CurtU.S.AmericaHead Coach
114.Bazaiev SirazhutdinUkraineOfficial
115.Fedorenko SerhiiUkraineCoach
116.Grytsko  VasylUkraineAssistant Coach
117.Kotendzhy LeonidUkraineCoach
118.Lykov YuriyUkraineCoach
119.Melnyk TetianaUkraineOfficial
120.Naleykin ViktorUkraineHead Coach
121.Nikolyukin StepanUkraineCoach
122.Orobets VasylUkraineCoach
123.Plotnytskyi LeonidUkraineCoach
124.Slesarenko YuriyUkraineCoach
125.Voronetskiy VadymUkraineCoach
126.Zbandut IvanUkraineCoach