World Juniors & Sub-Juniors Women's Championships

Szczyrk / Poland

29 August − 3 September, 2016

Export to PDF
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-43kg
 1.Becerril Janet1999U.S.America 125.060.0120.0305.0
 2.Masangkay Joan1998Philippines 112.560.0120.0292.5
 3.Hamada Kasumi2000Japan 93.040.090.0223.0
-47kg
 1.Lavoy Stephanie1999U.S.America 132.560.0140.0332.5
 2.Cherviakova Anastasiia1999Russia 140.070.0122.5332.5
 3.Kikuchi Miyabi1998Japan 120.070.0120.0310.0
 4.Abrea Andrea Rowella1999Philippines 125.057.5115.0297.5
 5.Kyiakh Anhelina2002Ukraine 90.050.090.0230.0
-52kg
 1.LaChapelle Taylor1999U.S.America 170.092.5155.0417.5
 2.Karimova Dilyra1998Kazakhstan 150.095.0150.0395.0
 3.Sawayama Aoi1998Japan 156.577.5115.0349.0
 4.Shlykovich Krystsina1998Belarus 135.062.5145.0342.5
 5.Bautista Jeremy Reign1999Philippines 135.067.5122.5325.0
-57kg
 1.Kolesnik Daniela1999Russia 160.0130.0160.5450.5
 2.Lazebna Daria1998Ukraine 150.0100.0150.0400.0
 3.Montes Alana1998U.S.America 152.577.5167.5397.5
 4.Kurusu Aya1998Japan 127.565.0112.5305.0
 5.Lis Ida2000Poland 110.058.0132.5300.5
 6.Reich Cheyenne1998Austria 110.070.0120.0300.0
-63kg
 1.Krueger Sonja-Stefanie1999Germany 213.0115.0160.0488.0
 2.Panton Jordanne1999U.S.America 180.092.5192.5465.0
 3.Harhunovska Nataliia1998Ukraine 182.595.0152.5430.0
 4.Vakhrameeva Daria2000Russia 160.0110.5132.5403.0
 5.Malcherek Magdalena1998Poland 152.587.5152.5392.5
 6.Obrslikova Kristyna1998Czechia 150.083.0140.5373.0
 7.Derevianko Anastasiia1998Russia 140.082.5147.5370.0
 8.Rusanenko Daria2001Ukraine 160.080.0130.0370.0
 9.Reich Dakota1998Austria 132.567.5165.0365.0
-72kg
 1.Kierstyn Amber1998U.S.America 172.597.5185.0455.0
 2.Atamanova Irina1998Russia 175.0105.0160.0440.0
 3.Krasnova Ruslana2000Ukraine 175.095.0160.0430.0
 4.Soltyszweska Sandra1999Poland 107.555.0117.5280.0
-84kg
 1.Minaeva Anastasiia1998Russia 190.0107.5170.0425.0
 2.Nesterenko Olesia2001Russia 157.595.0140.0392.5
 3.Butaute Gabriele1998Lithuania 125.085.0140.0350.0
 4.Rumanova Deborah1999Czechia 127.565.0140.0332.5
 5.Pinionzh Kateryna1998Ukraine 125.065.0115.0305.0
84+kg
 1.Hewitt LeeAnn1999U.S.America 245.0115.0220.0580.0
 2.Poisso Lily1998U.S.America 200.0115.0197.5512.5
 3.Efimtseva Daria2000Russia 195.0122.5165.0482.5
In the Entry List there are 40 Lifters
Division «Juniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-43kg
 1.Rattunde Stephanie1997U.S.America 140.075.0137.5352.5
 2.Kirillova Polina1997Russia 110.050.0120.0280.0
-47kg
 1.Shlopko Tetyana1996Ukraine 150.080.0150.0380.0
 2.Hudson Allegra1994U.S.America 142.572.5155.0370.0
 3.Huang Hui-Chuan1996Chinese Taipei 135.082.5150.0367.5
 4.Martin Jasmine1993Philippines 137.570.0152.5360.0
 5.Gerber Aleksandra1995Russia 135.080.0122.5337.5
 6.Uemura Mayu1997Japan 95.045.092.5232.5
-52kg
 1.Hesthammer Karen1994Norway 177.592.5162.5432.5
 2.Engrenius Mia1997Sweden 150.097.5155.0402.5
 3.Minami Ayasa1993Japan 150.095.0122.5367.5
 4.Ito Sakiko1996Japan 135.067.5140.0342.5
-57kg
 1.Lent Lauren1997U.S.America 205.097.5187.5490.0
 2.Johnson Kimberly1994U.S.America 177.5120.0182.5480.0
 3.Sjoel Lena1997Norway 170.0105.0175.0450.0
 4.Borisova Elena1994Russia 180.097.5167.5445.0
 5.Gonchar Ganna1993Ukraine 165.0130.0145.0440.0
 6.Iskibaeva Galina1993Russia 162.5100.0162.5425.0
 7.Bruvere Milda1994Lithuania 170.085.0152.5407.5
 8.Kobayashi Nobuyo1997Japan 145.082.5122.5350.0
-63kg
 1.Aguinaga Johanna1993Ecuador 200.0150.0175.0525.0
 2.Engmark Erle1993Norway 182.5125.0197.5505.0
 3.Grebenkova Daria1994Russia 185.0115.0180.0480.0
 4.Vilmar Matilda1996Sweden 177.5122.5160.0460.0
 5.Terahara Maruru1993Japan 180.0112.5160.0452.5
 6.Hansen Ingvild1994Norway 165.097.5160.0422.5
 7.Radova Michaela1994Czechia 130.092.5150.0372.5
 8.Tsutsumi Ayaka1995Japan 142.560.0125.0327.5
-72kg
 1.Kapstad Silvia1996Norway 212.5130.0200.0545.0
 2.Young Dakota1996U.S.America 200.0115.0192.5507.5
 3.Miller Carley1996U.S.America 207.5100.0192.5500.0
 4.Lowe Jessika1996Sweden 185.0112.5182.5480.0
 5.Hansen Majken1996Denmark 200.0105.0172.5477.5
 6.Erokhina Mariia1995Russia 182.5115.0172.5470.0
 7.Madoba Kazusa1996Japan 190.0100.0175.0465.0
-84kg
 1.Kielsen Birgitte1996Norway 225.0150.0187.5562.5
 2.Davis Sarah1995U.S.America 200.0140.0192.5532.5
 3.McKenzie Claire1994U.S.America 212.5125.0192.5530.0
 4.Elovikova Angelina1993Russia 205.0125.0195.0525.0
 5.Shashkova Darya1997Ukraine 180.0100.0140.0420.0
84+kg
 1.Okatenko Xeniya1994Kazakhstan 240.0160.0200.0600.0
 2.Lovas Monika1994Hungary 210.0160.0200.0570.0
 3.Pavlova Anna1996Russia 212.5142.5197.5552.5
In the Entry List there are 43 Lifters
In Total: 83 Lifters

The Entry List of Referees

Export to PDF
#NameTeamCategoryRemarks
1.Zangerle SabineAustriaCategory I30.8 and 04.08. all times
2.Burykin KonstantinBelarusNationalExam to Cat. II. Available 29-30 Aug
3.Burykina AleksandraBelarusNationalExam to Cat. II. Available 29-30 Aug
4.Denisov DenisBelarusCategory IIAvailable 29-30 Aug
5.Denisova YanaBelarusNationalExam to Cat. II. Available 29-30 Aug
6.Shlykovich KrystsinaBelarusCategory IIAvailable 29-30 Aug, except w-52kg
7.Chao Chen-yehChinese TaipeiCategory IWomen 43.0 & 47.0 kg; SJ/J-Men 59.0 and 105 kg for these sessions are not available,other sessions are all free.
8.Vesely IvanCzechiaCategory Iall
9.Pall PeepEstoniaCategory IIWed 31.08, except SJ-Men 83kg. Thu 1.09, except J-Men 83kg. Fri 02.09 All.
10.Haefner WernerGermanyCategory IAll
11.Mcgill JimGreat BritainCategory IIAll
12.Bajan JanosHungaryCategory IThuesday, Wednesday, Thursday, Friday
13.Musztafa ImreHungaryCategory IThuesday, Wednesday, Thursday, Friday
14.Ronaszeki AndrasHungaryCategory IThuesday, Wednesday, Thursday, Friday
15.Soltani FarshidIranCategory IAll Category
16.Nakatani KoichiJapanCategory IIAvailable all, except subjuniors men 93kg
17.Omori RyoJapanCategory IIAvailable all, except juniors men 83kg
18.Omori SeikoJapanCategory IIAvailable all, except juniors men 83kg
19.Katutyte SilvaLithuaniaCategory IIexam cat I Available 29th, 30th, 31st and Woman 72 kg 1st September
20.Linkauskas RaimundasLithuaniaNationalexam cat II
21.Nevecka PovilasLithuaniaNationalexam cat II Available 29th August
22.Pupinis PauliusLithuaniaNational exam cat II Available 29th, 30th and 31st August
23.Urbonavicius KarolisLithuaniaNationalexam cat II Available 29th August
24.Lau WernerLuxembourgCategory IAll
25.Parage GastonLuxembourgCategory IAll
26.Kailey PardeepNetherlandsCategory IITuesday every weight classes
27.Sjoel JanNorwayCategory I
28.Bordeos Ma. BetinaPhilippinesCategory IIAvailable for Men 66kg and Women 63kg, preferably Women 63kg only
29.Grzechnik RadoslawPolandCategory IIexam cat I
30.Kardynalski WojciechPolandCategory IAll
31.Kazimierczak LukaszPolandCategory IIexam cat I
32.Kobrzynska SylwiaPolandCategory II01-03 Sep
33.Kobrzynski RafalPolandCategory II01-03 Sep
34.Kruszewski MarekPolandCategory IAll
35.Leski GrzegorzPolandCategory IIAll
36.Lukasiuk MiroslawPolandCategory IIexam cat I
37.Mehlich EugeniuszPolandCategory IIAll
38.Srodzinski AndrzejPolandCategory IIAll
39.Tochaczek WieslawPolandCategory IIexam cat I
40.Dekhanov AleksandrRussiaCategory IIavailable only 29.08 for 3rd start and 30.08 for 1st start
41.Fomin AbertRussiaCategory IIavailable only for 30.08 and 01.09.16
42.Valetskiy IgorRussiaNationalExam
43.Gajdos VladimirSlovakiaCategory IITuesday, Wednesday, Thuersday
44.Smith JohanSouth AfricaCategory IAll sessions
45.Olsson Lars-GunnarSwedenCategory IAll
46.Battenfield JamesU.S.AmericaCategory IIAvailable for ALL sessions
47.Lambeth TonyaU.S.AmericaCategory IIAvailable all EXCEPT Junior 57 and Sub-Junior 120+.
48.Marcus JackU.S.AmericaCategory IAvailable for all sessions
49.Kotendzhy LeonidUkraineCategory IAll, except 03/09
50.Lykov YuriyUkraineNationalAll, except 29/08 and 02/09 Exam for CatII
51.Melnyk TetianaUkraineCategory IIAll, Exam for CatI
52.Plotnytskyi LeonidUkraineNationalAll, except 31/08 Exam for CatII
53.Zbandut IvanUkraineCategory II

The Entry List of Team Representatives

Export to PDF
#NameTeamDuty
1.Hofstetter PeterAustriaCoach
2.Schnurr MarioAustriaHead Coach
3.Zangerle SabineAustriaOfficial
4.Denisov DenisBelarusOfficial
5.Stankevich MichailBelarusHead Coach
6.Bilican OrhanBelgiumCoach
7.Bhogal JatinderCanadaAssistant Coach
8.Lungdren JeremyCanadaCoach
9.Yee RandyCanadaCoach
10.Chao Chen-yehChinese TaipeiHead Coach
11.Wang Shu-lingChinese TaipeiAssistant Coach
12.Houzvicka OndrejCzechiaCoach
13.Hruska ZdenekCzechiaCoach
14.Novak LiborCzechiaCoach
15.Pop MiroslavCzechiaCoach
16.Portes MilanCzechiaCoach
17.Prasek JiriCzechiaHead Coach
18.Reifova GabrielaCzechiaCoach
19.Slanicka PetrCzechiaCoach
20.Spingl MilanCzechiaCoach
21.Hansen KimDenmarkCoach
22.Overgaard JesperDenmarkHead Coach
23.SANCHEZ MARCOSEcuadorHead Coach
24.Pall PeepEstoniaHead Coach
25.Heinrich ReinerGermanyAssistant Coach
26.Krueger HeikoGermanyAssistant Coach
27.Virzi FrancescoGermanyHead Coach
28.Bowring DeanGreat BritainCoach
29.Mcgill JimGreat BritainHead Coach
30.Murray DavidGreat BritainAssistant Coach
31.Sherman DanielGreat BritainAssistant Coach
32.Shotton-gale CharlieGreat BritainAssistant Coach
33.Bajan JanosHungaryCoach
34.Musztafa ImreHungaryCoach
35.Ronaszeki AndrasHungaryHead Coach
36.Szabo AgnesHungaryCoach
37.Cambray Orrason AlexIcelandCoach
38.Gunnarsson Gretar SkuliIcelandCoach
39.Hrafnsson GretarIcelandHead Coach
40.Soltani FarshidIranOfficial
41.Hayashi KoheiJapanAssistant Coach
42.Kabayama MasashiJapanAssistant Coach
43.Kitamura YuiJapanAssistant Coach
44.Mitsuhashi NobuyukiJapanAssistant Coach
45.Miura ShigenoriJapanAssistant Coach
46.Nakatani KoichiJapanAssistant Coach
47.Omori RyoJapanHead Coach
48.Omori SeikoJapanAssistant Coach
49.Sawayama MasayoJapanAssistant Coach
50.Almerdenov AssylzhanKazakhstanCoach
51.Cheremisina OlgaKazakhstanAssistant Coach
52.Tenelov TurarKazakhstanCoach
53.Ivanusins JurijsLatviaHead Coach
54.Kaissi HassanLebanonCoach
55.Moukalled HassenenLebanonHead Coach
56.Buitkus JuozasLithuaniaCoach
57.Gricius AntanasLithuaniaCoach
58.Linkauskas RaimundasLithuaniaHead Coach
59.Macionis ArturasLithuaniaCoach
60.Parage GastonLuxembourgIPF Official
61.Kailey PardeepNetherlandsHead Coach
62.Shon CatherineNew ZealandCoach
63.Christensen Carl YngvarNorwayCoach
64.Hansen JorgenNorwayCoach
65.Samnoey Lars EdvinNorwayHead Coach
66.Al Hasani YousufOmanAssistant Coach
67.Al Hasni AhmedOmanHead Coach
68.Al Mandhari AidhOmanOfficial
69.Alkhanjari SaudOmanAssistant Coach
70.Abrea Andrea RowellaPhilippinesAssistant Coach
71.Bautista Jeremy ReignPhilippinesAssistant Coach
72.Bordeos Ma. BetinaPhilippinesHead Coach
73.Martin JasminePhilippinesAssistant Coach
74.Masangkay JoanPhilippinesAssistant Coach
75.Ramirez RegiePhilippinesAssistant Coach
76.Kardynalski WojciechPolandOfficial
77.Kruszewski MarekPolandOfficial
78.Lukasiuk MiroslawPolandCoach
79.Znojek ArkadiuszPolandHead Coach
80.Oproiu CristianRomaniaAssistant Coach
81.Ovidiu PanazanRomaniaCoach
82.Akhmetov ZhaslanRussiaCoach
83.Brovkov VitalyRussiaCoach
84.Bulba MikhailRussiaCoach
85.Dekhanov AleksandrRussiaCoach
86.Fomin AbertRussiaCoach
87.Karabontcev AnatoliiRussiaCoach
88.Khabarovskiy VladislavRussiaCoach
89.Krysin IvanRussiaCoach
90.Kryukov MikhailRussiaCoach
91.Solodov AntonRussiaCoach
92.Solovev DmitriiRussiaCoach
93.Stepanov OlegRussiaCoach
94.Valetskiy IgorRussiaHead Coach
95.Zavgorodnii EvgeniiRussiaCoach
96.Gabrhel MilanSlovakiaHead Coach
97.Januska StanislavSlovakiaCoach
98.Kovalcik PavolSlovakiaCoach
99.Smith JohanSouth AfricaIPF Official
100.Renberg ViktorSwedenCoach
101.Rundqvist MikaelSwedenHead Coach
102.Arruda CaseyU.S.AmericaCoach
103.Battenfield JamesU.S.AmericaCoach
104.Burford JohnU.S.AmericaCoach
105.Calderone CaseyU.S.AmericaCoach
106.Dobbins ScottU.S.AmericaCoach
107.Fritz GuthreyU.S.AmericaCoach
108.Luckow RichardU.S.AmericaCoach
109.Munoz HectorU.S.AmericaCoach
110.Sebastian SandraU.S.AmericaCoach
111.Shekels BrianU.S.AmericaCoach
112.Simmons GregoryU.S.AmericaCoach
113.St. Romain CurtU.S.AmericaHead Coach
114.Bazaiev SirazhutdinUkraineOfficial
115.Fedorenko SerhiiUkraineCoach
116.Grytsko  VasylUkraineAssistant Coach
117.Kotendzhy LeonidUkraineCoach
118.Lykov YuriyUkraineCoach
119.Melnyk TetianaUkraineOfficial
120.Naleykin ViktorUkraineHead Coach
121.Nikolyukin StepanUkraineCoach
122.Orobets VasylUkraineCoach
123.Plotnytskyi LeonidUkraineCoach
124.Slesarenko YuriyUkraineCoach
125.Voronetskiy VadymUkraineCoach
126.Zbandut IvanUkraineCoach