Commonwealth Women's Bench Press Championships

St. John's / Canada

15 − 21 September, 2019

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:17.07.2019
End of Final Nomination:25.08.2019
14 Days before Technical Meeting:01.09.2019
Technical Meeting:15.09.2019
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-52kg
 1.Basting Romina1993England 77.5
-57kg
 1.Puddicome Stephanie1986Canada 105.5
 2.Nidhi Singh Patel1990India 70.0
-72kg
 1.Thiel Annika1993Canada 80.0
 2.de Marian1984Sri Lanka 60.0
-84kg
 1.Stinn Rhaea1988Canada 190.0
 2.Young Julia1982Canada 105.0
84+kg
 1.Adams Rebecca1992Canada 105.0
 2.Hemalata Jangir1984India 80.0
In Division there are 9 Lifters
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
84+kg
 1.Panchami Panchami2004India 60.0
In Division there is 1 Lifter
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-52kg
 1.Strickland Sarah1997Canada 60.0
 2.Neema Kumari1997India 60.0
-57kg
 1.Swathi Swathi1997India 70.0
-63kg
 1.Veniziea A. Carlo2000India 65.0
 2.Raigambandara Chalani Kaushalya1998Sri Lanka 45.0
In Division there are 5 Lifters
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-57kg
 1.Hussey Danielle1976Canada 80.0
-63kg
 1.Rose Joanne1973Canada 72.5
-72kg
 1.Deepa.. K.s1978India 60.0
 2.Arathi Arun1975India 60.0
-84kg
 1.Unsworth Heather1976Canada 90.0
 2.Sullivan Olga1973Canada 90.0
 3.Rohini Gohri1977India 70.0
84+kg
 1.Layden-Farrer Kelly1979England 120.0
 2.Poonam Duneja1974India 65.0
In Division there are 9 Lifters
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-57kg
 1.Hann Karen1964Canada 62.5
-72kg
 1.Sharpe Beverly1963Canada 52.5
-84kg
 1.McCarthy Sharon1965Canada 62.5
In Division there are 3 Lifters
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-84kg
 1.Rousseau Linda1953Canada 82.5
84+kg
 1.Anuja Tendulkar1958India 55.0
In Division there are 2 Lifters
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-84kg
 1.Haywood Susan1949Canada 72.5
In Division there is 1 Lifter
In Total there are 30 Lifters

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Haywood BrockCanadaCat. IAll Sessions
2.Haywood SusanCanadaCat. IIMonday pm; 19/20/21 - all sessions
3.Levesque LouisCanadaCat. ISept 18 - 3rd session; Sept 19 - 3rd session; Referee and Jury only
4.Moore GlynCanadaCat. IIWriting CAT 1 test; 17th - pm; 18/19/20 all sessions
5.Smith JustinCanadaCat. IIMonday and Tuesday all sessions
6.Jane KevinEnglandCat. I
7.Parker RichardGreat BritainCat. I