Western European Men's Classic Championships

Hamar / Norway

14 − 16 September, 2018

Status: FINAL NOMINATION
The Stage ends in

 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:15.07.2018
End of Final Nomination:23.08.2018
14 Days before Technical Meeting:30.08.2018
Technical Meeting:13.09.2018
Division «Open»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-59kg
 1.Hampson Ben1989Great Britain 157.5107.5200.0465.0
 2.Granberg Hugo1999Sweden 173.097.5177.5440.0
 R3.Ackelman Christoffer1995Sweden 142.5112.5185.0438.5
-66kg
 1.Dethier Lucas1992Belgium 192.5137.5223.0553.0
 2.Haarloo Lorenzo1987Netherlands 182.5117.5240.0540.0
 3.Ek Niklas1974Sweden 195.0115.0222.5525.0
-74kg
 1.Cembalo Antimo1989Italy 210.0152.5235.0597.5
 2.Hanson Wernicke Max1991Sweden 200.0155.0240.0595.0
-83kg
 1.Svedin Simon1989Sweden 245.0180.0277.5702.5
 2.Prizeman Eddie1986Switzerland 240.0175.0270.0680.0
 3.Moretto Matteo1988Italy 242.5167.5257.5677.5
 4.Degiovanni Niccolo'1991Italy 237.5175.0255.0677.5
 5.Pagelsen Stefan1992Germany 220.0155.0275.0650.0
 6.Mulcahy Darragh1993Ireland 230.0152.5260.0642.5
 7.Denijs Stanislas1984Belgium 215.0147.5235.0597.5
 R8.Depauw Johan1985Belgium 212.5150.0225.0587.5
-93kg
 1.Midtby Andre1991Norway 275.0202.5292.5770.0
 2.Ortega Aldreyson1992Netherlands 260.0157.5315.0732.5
 3.Erlandsson Erik1988Sweden 255.0185.0295.0720.0
 4.Elvsvingen Erik1990Norway 257.5170.0285.0712.5
 5.Ostensson Filip1997Sweden 242.5152.5300.0695.0
 6.Perazzuolo Mattia1992Italy 252.5152.5290.0695.0
 7.Martino Gianluca1991Italy 247.5160.0285.0692.5
 8.Klinger Bernhard1990Germany 235.0182.5272.5690.0
 9.Wobst Henrik1997Germany 265.0147.5270.0682.5
 10.Hansen Helge1979Norway 2245.0165.0275.0675.0
 R11.Lauwereins Yannick1990Belgium 210.0140.0280.0630.0
-105kg
 1.Henno Yannick1994Belgium 267.5197.5282.5747.5
 2.Moe Truls1988Norway 265.0180.0307.5745.0
 3.Heimen Edvard1988Norway 255.0210.0280.0743.0
 4.Fridriksson Ingvi Orn1994Iceland 272.5162.5305.0737.5
 5.Von Hennig Friedrich1992Germany 255.0162.5312.5730.0
 6.Furnes Oystein1990Norway 2257.5177.5282.5730.0
 7.Mcleggan Anthony1981Ireland 210.0202.5300.0712.5
 8.Thorsen Geir Oyvind1986Norway 2277.5165.0270.0712.5
 9.Moreno Curto Eduard1983Spain 252.5160.0290.0707.5
 10.Hanley James1986Ireland 250.0162.5267.5680.0
 11.Wolf Patrick1988Switzerland 220.0150.0275.0635.0
-120kg
 1.Sommerseth Carl Petter1985Norway 301.5210.0326.5838.0
 2.Samuelsson Viktor1993Iceland 290.0210.0312.5807.5
 3.Bless Liland Even1991Norway 282.5212.5320.5805.0
 4.Van Heesvelde Jeroen1990Belgium 290.0215.0295.0800.0
 R5.Meineke Robin1996Germany 280.0180.0300.0760.0
 6.Lukkari Tuomas1988Finland 280.0190.0290.0760.0
 7.Vaananen Tuomo1984Finland 275.0172.5292.5740.0
 R8.Kiesilainen Jouko1982Finland 240.0162.5235.0637.5
 R9.Hakala Janne1979Finland 217.5155.0260.0632.5
120+kg
 1.Ringoot Steve1989Belgium 340.0230.0335.0905.0
 2.Thompson Aaron1985Great Britain 345.0190.0325.0880.0
 3.Vercruyce John1994Belgium 275.0200.0285.0760.0
 4.Winter Bill1990Finland 262.5165.0310.0737.5
 5.ARGIRAKIS ANTONIOS1987Greece 220.0140.0210.0570.0
In Division there are 52 Lifters (  In Teams:46  In Reserve:6  )
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-83kg
 R1.Van Geeteruyen Sverre2000Belgium 200.0145.0240.0585.0
In Division there is 1 Lifter (  In Teams:0  In Reserve:1  )
Division «Juniors»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-93kg
 1.Tohill Pearse1997Ireland 210.0115.0280.0605.0
-105kg
 R1.Hermans Thomas1997Belgium 227.5140.0280.0647.5
In Division there are 2 Lifters (  In Teams:1  In Reserve:1  )
Division «Masters I»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-83kg
 R1.Van De Wiel Jimmy1977Belgium 190.0157.5220.0567.5
In Division there is 1 Lifter (  In Teams:0  In Reserve:1  )

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Van Heesvelde JeroenBelgiumCat. II15/9 only Wom EQ 47-57 16/9 all
2.Kail MarinaGermanyCat. IIAll
3.Polster RosinaGermanyCat. II14th September - All 15th September - second session
4.Giles MarcGreat BritainCat. IIAvailable 14/15th
5.Wildeman SandraNetherlandsCat. IIFriday and Sunday
6.van den Hoek PjotrNetherlandsCat. IISaturday after women equipped, Sunday after women equipped
7.Blikra IngerNorwayCat. IAll except Saturday
8.Fjeld Per OivindNorwayCat. II
9.Kroknes EgilNorwayCat. II
10.Josefsson LeifSwedenCat. IAll
11.Karlsson PeterSwedenCat. IIAll